Vatikán - Biskup Richard Williamson, který vyvolal pobouření popíráním holocaustu, musí své výroky odvolat, pokud chce být opět plně začleněn do církve, z níž byl před dvaceti lety exkomunikován.
V oficiálním prohlášení to dnes uvedlo vatikánské ministerstvo zahraničí. Vatikán také zdůraznil, že papež Benedikt XVI. neměl o Williamsonových kontroverzních názorech ponětí, když minulý měsíc odsouhlasil zrušení exkomunikačního aktu.
Prohlášení předcházel nezvykle ostrý apel na adresu Svatého stolce ze strany papežovy krajanky, německé kancléřky Angely Merkelové.
Ta Benedikta vyzvala, ať tzv. osvětimskou lež, kterou Williamson nepokrytě šířil a která je v Německu i některých dalších zemích trestným činem, jednoznačně odmítne. Podobné výzvy zazněly předtím i ze strany různých židovských skupin a organizací v Izraeli a jinde.
Jen několik dní předtím, než byl Williamson papežem 24.ledna rehabilitován (z církve byl vyloučen za neautorizované vysvěcení), odvysílala švédská televize rozhovor, v němž tento v Británii narozený biskup zpochybnil všeobecně přijímanou skutečnost, že nacisté za druhé světové války vyvraždili šest miliónů židů.
Podle něj šlo o maximálně 300 tisíc židů. Za výmysl navíc považuje i samotnou existenci plynových komor.
Vatikán ve svém středečním prohlášení zdůrazňuje, že i přes zrušení aktu jeho exkomunikace nemá Williamson v církvi dosud stále žádnou episkopální funkci, protože jeho vysvěcení v roce 1988 bylo nelegitimní.
„Aby mohl biskup Williamson takovou funkci zaujmout, musí se zcela jednoznačně a veřejně distancovat od svých postojů týkajících se šoa (hebrejský výraz pro holokaust - pozn. red.), které Svatému otci v době, kdy exkomunikaci zrušil, nebyly známy," uvádí se v textu.