Washington - Americký viceprezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru varoval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče před vyhlášením výjimečného stavu či přijetím jiných tvrdých bezpečnostních opatření. Jen by podle něj zhoršila situaci a "zavřela prostor pro pokojné řešení politické krize".
Biden zdůraznil, že nelze déle ztrácet čas, a vybídl Janukovyče, aby stáhl pořádkové policejní jednotky a spolupracoval s opozicí na přijetí okamžitých opatření, která by snížila napětí mezi demonstranty a vládou.
Vybídl jej také k odvolání "protidemokratických zákonů" během úterní mimořádné schůze parlamentu.
Janukovyč během pondělní čtyřhodinové schůzky s opozičními předáky údajně přistoupil na to, že přestanou platit sporné zákony prosazené vládní většinou v půli ledna, jakož i na amnestii pro zatčené demonstranty. Nicméně opoziční předák Arsenij Jaceňuk odmítl nabídku na funkci premiéra.
Prohlášení z pondělí se také nijak nezmiňovalo o výjimečném stavu, jehož vyhlášením hrozili ministři z vlády podléhající Janukovyčovi.
Výzvu k neústupnosti mezitím adresovala demonstrantům a jejich politickým vůdcům ze své charkovské internace vězněná expremiérka Julije Tymošenková. Podle předsedkyně strany Vlast nesmí opozice přistoupit na žádný z Janukovyčových návrhů.
"Vyzývám lídry opozice, aby kategoricky odmítli ponižující podmínky navrhované státní mocí," uvedla Tymošenková v prohlášení. Východiskem z nynější krize je podle expremiérky jedině uspokojení "všech požadavků lidu".
Situace na Ukrajině zůstává napjatá. Evropský tisk varuje, že zemi hrozí rozpad "velkým třeskem".
Vláda pošle do ulic Kyjeva a dalších měst šestinásobně víc příslušníků obávaných pořádkových jednotek Berkut a ostatních bezpečnostních složek. Nově by mělo být proti demonstrantům nasazeno na 30 tisíc mužů.
S odvoláním na nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj o tom v pondělí informoval server zn.ua, který spekuluje, zda nejde o přípravný krok před vyhlášením výjimečného stavu.