Brusel (Od naší spolupracovnice) - Měl být nevýrazným vykonavatelem vůle hlavních hráčů na evropském poli. Ale první evropský prezident Herman van Rompuy, který dnes přijíždí na návštěvu Prahy, začíná přerůstat hlavy svých kmotrů. Od svého nástupu do funkce loni v prosinci srší energií. Na 11. února svolal zvláštní unijní summit a prosazuje, aby se celé neformální jednání premiérů a prezidentů členských států odehrávalo jen v angličtině, francouzštině, případně němčině.
Podle diplomatických zdrojů tak chce van Rompuy vnést mezi evropské lídry osvobozené od tlupy tlumočníků intimnější atmosféru. Ostatně jde "jen" o neformální setkání bez závazných rozhodnutí.
Bodyguard neumí cizí jazyk
Nápad se setkal s odporem Bulharska, jehož premiér a ex-bodyguard Bojko Borisov neovládá žádný cizí jazyk. Na jednání zástupců členských zemí bulharský diplomat proto žádal, aby bylo tlumočení do všech jazyků zachováno.
Van Rompuy v Praze
- První prezident EU se v pátek setkává na Pražském hradě s Václavem Klausem.
- Během jeho pražské návštěvy má v plánu jednání i s premiérem Janem Fischerem
Van Rompuy není první. S podobnou snahou přišli v roce 1999 během svého předsednictví Finové a neuspěli i přesto, že tehdy byla Unie útulným klubem pouhých patnácti členů. Snaha o uvolněnější atmosféru z debaty totiž vyřadí ty politiky, kteří plynně neovládají žádný z těchto jazyků.
Nicméně už několik let platí praxe, že během summitové večeře zůstávají premiéři a prezidenti sami bez tlumočníků. Ostatní části vrcholných schůzek jsou ale tlumočeny.
Čechy van Rompuyova snaha neznepokojuje. Premiér Jan Fischer ovládá angličtinu dobře a cítí se v ní pohodlně i během politických jednáních.
Pan Nikdo překvapil
Van Rompuy, o němž do jeho zvolení do čela Evropské unie mimo jeho rodnou Belgii málokdo slyšel, překvapil svoji činorodostí a schopností dostat se do médií.
Aby prokázal, že má unijní otěže plně v rukou svolal zmíněný summit. Obvykle se summity odehrávají čtyřikrát do roka a ten řádný bude až v březnu. "Ukazuje se, že van Rompuy dokáže být silnější a viditelnější figurou, než si všichni po jeho zvolení mysleli," poznamenal jeden z bruselských diplomatů.
Jeho aktivity zastínily i na evropském poli mnohem zkušenějšího předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa, který se rád pasuje do hlavního iniciátora evropských vizí. Barroso se ale v týdnech klíčových pro schválení jeho nového týmu eurokomisařů z politického pódia téměř vytratil. V pondělí proto uspořádal setkání se zástupci klíčových evropských týdeníků, aby se připomněl.
V ostrém kontrastu s van Rompuyem zůstává baronka Catherine Ashtonová, která se díky politické náhodě stala nejvyšší představitelkou Unie pro zahraniční a obranné záležitosti.
Baronka pod tlakem
V Bruselu jen těžko nenajdete někoho, kdo by se Ashtonové zastal. Baronka se jen s obtížemi vyrovnává s návalem práce: za běhu se učí politickou geografii Blízkého východu, kam se chystá na jednu ze svých prvních cest, a zároveň na ní leží architektura nového diplomatického sboru EU či šéfování ministerských rad.
Do toho přišlo zemětřesení na Haiti. Unie vyčlenila na pomoc devastovanému ostrovnímu státu miliony eur a koordinuje pomoc. Ashtonové je ale vyčítáno, že kvůli její neschopnosti dát unijní pomoci tvář a váhu je evropská snaha na Haiti v podstatě neviditelná. V této souvislosti je nutno podotknout, že kritika proudí zejména z francouzských vládních kruhů, kterým propaganda Evropské unie navenek leží nejvíce na srdci.
Herman van Rompuy však nezůstal v pozadí ani v případě Haiti. Během své cesty do Londýna navrhl vznik "humanitární jednotky rychlého nasazení", kterou bude možné vyslat okamžitě na místo katastrofy.
Van Rompuy si evidentně s velkou chutí buduje místo na evropském slunci.