Just: O ruské inflaci se lže. Zdražuje se i o 100 procent, tiskne se na hnědý papír

pru mk jzu pru, mk, jzu
21. 6. 2022 9:55
Rusy nyní tolik netrápí prázdné regály jako na začátku války na Ukrajině, ale spíše růst cen, míní Jiří Just, publicista žijící v Moskvě. Podle ruského statistického úřadu tam inflace dosahuje 17 procent. "Jenže to jsou oficiální čísla. Když člověk přijde do obchodu, tak vidí, že zdražení je mnohem vyšší a dosahuje 40 až 50, u některého zboží dokonce 100 procent," říká Just pro Aktuálně.cz.
Válka na Ukrajině: Novinář Jiří Just o zdražování a rostoucí inflaci v Rusku | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

V Rusku podle novináře rostou ceny jak u základních potravin, jako je chléb, cukr nebo pohanka, tak i u mobilních telefonů nebo počítačů. "Zdražuje i taková malichernost jako kancelářský papír," uvádí Just. "Je ho nedostatek i proto, že Rusko bělící barvivo na papír dováželo. Takže teď vám lékař nevytiskne recept na klasickém bílém papíru, ale na takovém hnědém," dodává.

Podle posledních dat ruského statistického úřadu žije v zemi 21 milionů obyvatel na hranici chudoby, čili přibližně každý sedmý Rus. "A to je velice otřesné číslo. Obzvlášť když ruský režim tvrdí, že země je v nejlepším možném období za posledních 100 let," podotýká publicista. "Rusové jsou na tom hůř a hůř a sankce jsou jen pozadí, které koriguje už tak špatnou situaci," dodává.

Na druhé straně ale zdůrazňuje, že Rusové stále věří svému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho ideologii a jsou kvůli tomu ochotní slevit ze svých životních nároků. "Propaganda s tím samozřejmě operuje a cílí na velmocenské a imperiální city Rusů. Oni jsou schopní obětovat svou životní úroveň ve prospěch velkého Ruska," míní Just.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde publicista také zmiňuje, jak je západními sankcemi zasažená zdravotnická péče v Rusku či jakými způsoby si podle něj Vladimir Putin stále udržuje legitimitu svého režimu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy