Přehled nejdůležitějších událostí:
Vážení čtenáři, z technických důvodů tento online přenos uzavíráme. Nové informace naleznete v novém článku ZDE.
Invaze Ruska na Ukrajinu prudce zdražila ocel. Za tři týdny od invaze vzrostly ceny evropské ocele o 51 procent, protože na trhu chybí dodávky z Ruska a Ukrajiny. To je znepokojivé pro oživení kontinentu, protože ocel je základním stavebním kamenem moderní ekonomiky, upozornila agentura Bloomberg.
Ukrajinská a ruská delegace dnes pokračují v rozhovorech o nastolení míru prostřednictvím videokonference, řekl listu Ukrajinska pravda jeden z ukrajinských vyjednávačů, poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Začátek dalšího kola jednání mezitím v sociální síti potvrdil vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij,
V rotterdamském přístavu se kvůli sankcím proti Moskvě hromadí tisíce dopravních kontejnerů směřujících do Ruska. V dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou Bloomberg na to upozornil šéf tohoto největšího evropského přístavu Allard Castelein. Každý z těchto kontejnerů se musí pečlivě zkontrolovat, zda nějak neporušuje sankce. Z přibližně 470 milionů tun zboží, které se v rotterdamském přístavu ročně přeloží, směřuje asi 13 procent do Ruska.
Ukrajinské jednotky osvobodily skoro tři desítky obcí na severu a východu země, oznámil dnes generální štáb. Je to rekordní výsledek ukrajinských sil, uvedla místní média. Některé vsi byly okupovány hned v první den ruské invaze, která dnes pokračuje 37. dnem, poznamenala agentura Unian.
Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč dnes před novináři uvedl, že ukrajinské síly nutí ruské jednotky k ústupu z pozic severovýchodně a severozápadně od Kyjeva.
Po několika týdnech je prolomeno obklíčení města Černihiv. Ukrajinská armáda kontroluje silnici na jih do Kyjeva. Černihiv byl terčem mohutného ruského ostřelování, ve městě zahynuly stovky lidí.
Německá vláda schválila prodej 56 obrněných vozidel typu PbV-501 z Česka na Ukrajinu. Původně patřila armádě socialistické NDR, nyní je vlastní česká firma. ČTK to potvrdilo německé ministerstvo obrany. O souhlasu německé vlády dnes informoval server listu Die Welt, jenž píše o 58 bojových vozidlech pěchoty. Prodej obrněnců, které mají podpořit Ukrajinu při obraně proti ruské agresi, ještě před dvěma lety Berlín zamítl.
"Spolková vláda ve středu souhlasila s reexportem 56 obrněných vozidel," řekla ČTK mluvčí německého ministerstva obrany. Jméno české firmy neuvedla a neupřesnil ho ani portál Die Welt.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že nemůže potvrdit ani vyvrátit informace o tom, že by na sklady pohonných hmot v ruském městě Bělgorod zaútočily ukrajinské vrtulníky. "Nemohu ani potvrdit, ani odmítnout tvrzení, že Ukrajina do útoku (v Bělgorodě) byla zapojená, protože od armády nemám všechny informace," řekl během návštěvy Polska šéf ukrajinské diplomacie Kuleba.
Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že pokud se tyto informace potvrdí, půjde o první známý případ, kdy ukrajinské stroje během nynějšího konfliktu vletěly do ruského vzdušného prostoru s cílem zaútočit tam na stanovený cíl. Podle BBC mají piloti ukrajinských helikoptér hodně zkušeností s nízkými a rychlými lety, které mají zabránit tomu, aby stroj zachytily vojenské radary a systémy protivzdušné obrany. Takové operace provádějí v posledních letech v Donbasu, kde ukrajinské síly bojují s proruskými separatisty.
Video reportedly of the two Ukrainian Mi-24 helicopters that took part in the attack on the oil facility in Belgorod. https://t.co/Ue5sVJPPZ8 pic.twitter.com/NRpEAHcc4B
— Rob Lee (@RALee85) April 1, 2022
Počet obětí úterního útoku na administrativní budovu v Mykolajivu stoupl na 28. Devítipatrovou budovu zničilo ruské ostřelování. Podle gubernátora oblasti Vitalije Kima prohledávali záchranáři trosky budovy několik dní.
Odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) vyrazí na kontrolu Černobylské jaderné elektrárny na Ukrajině hned, jak to bude možné. Na Twitteru to dnes napsal šéf MAAE Rafael Grossi, který misi povede. Ruské jednotky se ve čtvrtek po několika týdnech z černobylské elektrárny stáhly.
"Podle pracovníků Černobylské jaderné elektrárny se v současné době v areálu jaderné elektrárny nenacházejí žádné cizí osoby," uvedla ve čtvrtek ukrajinská státní společnost Enerhoatom. Ruská strana podle ní formálně souhlasila s tím, že Ukrajině předá zpět odpovědnost za ochranu elektrárny.
I will head an @IAEAorg assistance and support mission to the #Chornobyl Nuclear Power Plant as soon as possible. It will be the first in a series of such nuclear safety and security missions to #Ukraine.
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) April 1, 2022
Továrna společnosti Mondelez International ve městě Trosťanec v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny utrpěla během bojů "značné škody". Americká společnost dodala, že podle jejích dosavadních informací nebyl při útoku zraněn žádný zaměstnanec.
Firma čelí kritice kvůli tomu, že dále působí v Rusku, připomněla agentura Reuters. Vedení Mondelezu minulý měsíc ruskou invazi odsoudilo. V prohlášení dále uvedlo, že se v Rusku zaměří na prodej "základní nabídky", upustí od všech "nepodstatných činností" v zemi, ukončí zde nové kapitálové investice a pozastaví výdaje na reklamu. "Pomáháme udržovat kontinuitu dodávek potravin v nadcházejících náročných časech," stojí též v prohlášení.
Ukrajinské ozbrojené jednotky odhadují, že Rusko mohlo při invazi přijít o 17 700 vojáků.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of April 1, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/7XeUn3iU82
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) April 1, 2022
Česká vláda podceňuje stav po příchodu uprchlíků do Česka, je třeba zřídit úřad pro záležitosti související mimo jiné s bydlením a zaměstnáváním uprchlíků. V online debatě pro žáky a studenty to dnes řekl Šimon Pánek, ředitel nevládní neziskové organizace Člověk v tísni, která debatu uspořádala. Podotkl, že vláda zatím návrh odmítá. Pánek také řekl, že se dosud z Česka podařilo dostat na Ukrajinu deset vlakových souprav s humanitární pomocí. Zástupci Člověka v tísni dnes také oznámili, že do obklíčeného města Sumy byla v konvoji OSN ve čtvrtek doručena zásilka z Česka s potřebami pro čtyři tisíce lidí.
Rusko-ukrajinské mírové rozhovory zaznamenaly jistý pokrok a Moskva připravuje odpovědi na ukrajinské návrhy. Při své návštěvě Indie to dnes podle agentury Reuters prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kyjev podle něj dal najevo "podstatně větší pochopení" situace na Krymu a v Donbasu a potřeby neutrality Ukrajiny.
Do Indie přicestoval ruský šéf diplomacie z Číny. Peking a Dillí zatím nevyslyšely žádosti Západu, aby odsoudily vpád Ruska na Ukrajinu a Lavrov dnes v Indii vyzdvihl přátelské vztahy mezi oběma zeměmi. "Naši západní kolegové chtějí v těchto dnech zredukovat důležité mezinárodní otázky na krizi na Ukrajině. Oceňuji, že Indie se na situaci dívá komplexně," prohlásil Lavrov.
Čerpací stanice ve Španělsku musí ode dneška dávat slevy na pohonné hmoty, které jim bude z velké části dotovat tamní vláda. Za každý natankovaný litr benzinu, nafty či zkapalněného plynu musí klientům odečíst 20 centů, což při plné nádrži menšího osobního auta činí zhruba 10 eur (asi 250 Kč).
Sleva na pohonné hmoty je součástí balíku opatření, jímž se španělská vláda snaží částečně ulevit lidem od narůstajících cen pohonných hmot a dalšího zboží či energií. Ceny nyní zvýšila zejména válka na Ukrajině.
Německo nadále platí za dodávky ruského plynu v eurech. Dnes to novinářům na tiskové konferenci řekla mluvčí německého ministerstva hospodářství Beate Baronová s tím, že Berlín trvá na dodržování uzavřených smluv. Mluvčí německé vlády Wolfgang Büchner k tomu řekl, že kabinet kancléře Olafa Scholze podrobně zkoumá dekret ruského prezidenta Vladimira Putina, podle kterého od dnešního dne odběratelé ze seznamu takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek.
"Dekret nyní zevrubně prověříme a vyhodnotíme. Pro nás je zcela jasné, že soukromé smlouvy platí. Německo nadále platí v eurech," řekla Baronová. Připomenula, že skupina států G7 se rovněž shodla na tom, že je nezbytné znění dohod dodržet.
Ukrajinská centrální banka požádala centrální banky Japonska, Británie, Spojených států a EU a Evropskou komisi, aby kvůli ruské invazi na Ukrajinu zakázaly transakce v ruských a běloruských rublech ve svých zemích. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinské centrální banky.
"Zákaz plateb v ruských rublech umožní zmařit plány státu-agresora přejít na platby v jeho národní měně," uvedl v prohlášení guvernér centrální banky Kyrylo Ševčenko.
Ruské jednotky se stahují z Černihivské oblasti na severu Ukrajiny, zcela ji ale ještě neopustily. Zpravodaj britské BBC, který se po odchodu ruských jednotek dostal na hlavní silniční tah E40 západně od Kyjeva, informoval, že na asi 180 metrovém úseku mezi vesnicemi Mrija a Myla se svými kolegy napočítal 13 mrtvých těl. V případě dvou šlo podle potvrzených zpráv o ukrajinské civilisty zabité Rusy, manželský pár, který se začátkem března se svým dítětem a matkou svých přátel snažil autem dostat do Kyjeva. Další těla se ještě nepodařilo identifikovat. Jen dva mrtví mají na sobě uniformu ukrajinské armády. Benzinové stanice u E40 a hotel dříve vyhlášený svými wellness službami a restaurací jsou v troskách. Na vozovce jsou díry a krátery, uvedl zpravodaj BBC.
V západoruském městě Bělgorod měly dva ukrajinské vrtulníky zaútočit na sklady pohonných hmot. Ačkoliv chybí oficiální potvrzení, ukrajinský novinář Jurij Butusov na sociálních sítích napsal, že nálet podnikly dva ukrajinské vrtulníky Mi-24. Ty letěly tak nízko, že je nezachytila ruská protivzdušná obrana, a pak neřízenými raketami zničily "strategicky důležitý" sklad paliv. "Ruská protivzdušná obrana nebyla s to ani zaznamenat naše vrtulníky při úspěšném návratu na základnu po splnění úkolu," uvedl novinář.
Připomněl, že ruské ministerstvo obrany a osobně ruský prezident Vladimir Putin opakovaně tvrdili, že ukrajinské letectvo je úplně zničené. "Ale ukázalo, že potíráme Rusy přímo v oblastním centru, přes které je zásobován Západní vojenský okruh ozbrojených sil Ruské federace," napsal.
Česko má zásoby plynu přibližně na jeden měsíc, zásoby ropy a ropných produktů na více než 90 dní. V současnou chvíli jsou veškeré dodávky energií stabilní, uvedl dnes po jednání krizového štábu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Firmy z Evropské unie budou podle něj pokračovat v platbách za energie Rusku v té méně, ve které byly kontrakty sjednány, a jakékoliv jednostranné změny budou považovány za porušení těchto smluv.