Jedna z nejsilnějších německých zbraní. Ukrajinští bratři obsluhují těžkotonážní dělo

pru pru
9. 2. 2023 13:40
Ukrajinští bratři Dmytro a Jevhen brání svou vlast hned od prvního dne ruské invaze. Od té doby slouží společně ve stejné jednotce a jako sourozenci stojí stále při sobě. Oba nyní působí na Donbasu v dělostřelecké brigádě, která využívá houfnice německé výroby PzH 2000. Z těžkých bojů jsou již vyčerpaní, nemají čas na odpočinek, ale zůstávají vděční, že mají po boku jeden druhého.
Ukrajinští bratři působí v dělostřelecké brigádě, která využívá houfnice německé výroby PzH 2000. | Video: Reuters

Do ukrajinské armády vstoupili oba bratři hned 24. února loňského roku, když ruská vojska překročila hranice Ukrajiny. "Mám menší strach, protože vím, že ho mám vedle sebe. Není někde pryč, nemusím mu volat. Pomáháme si navzájem a společně se ze všeho dostáváme," popisoval své pocity Jevhen pro agenturu Reuters.

Jejich rodiče mají o své jediné dva syny, kteří slouží již téměř rok ve válce, velký strach. "Kdykoli jim nedáme zprávu déle než hodinu, hned se ptají, jestli se něco stalo. Ale někdy jsme prostě mimo zónu, bez spojení," podotkl jednatřicetiletý Jevhen, který se nyní se svým bratrem nachází v oblasti nejtěžších bojů na Donbase.

Společně s ostatními bojovníky dostali v minulosti možnost jet do Německa, kde mohli trénovat na samohybných houfnicích Panzerhaubitze 2000. "Vedli jsme si docela dobře, dokonce nám v Německu řekli, že jsme patřili mezi jejich nejlepší žáky. To bylo moc fajn slyšet," uvedl na kameru Vasyl, který slouží ve stejné dělostřelecké brigádě jako Jevhen s Dmytrym. 

Od začátku války udělila německá vláda povolení k vývozu zbraní na Ukrajinu za více než 2,2 miliardy eur (přibližně 54 miliard korun). Byly mezi nimi právě i téměř dvě desítky moderních houfnic PzH 2000, 30 samohybných protiletadlových kanónů Gepard či moderní systém protivzdušné obrany IRIS-T.

Houfnice PzH 2000, které jsou schopné zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 40 kilometrů, patří mezi nejsilnější dělostřelecké zbraně německé armády. Jsou určeny zejména k palebné podpoře pozemních vojsk a k ničení obranných pozic protivníka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
Další zprávy