Pásmo Gazy, Hamás, Hizballáh. Vysvětlujeme, kdo je kdo na Blízkém východě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 10. 2023 16:56
Izrael o víkendu paralyzoval bezprecedentní a nečekaný útok palestinských teroristů z Hamásu. Židovský stát oznámil, že je ve válce, a zahájil bombardování Pásma Gazy. Nevyznáte se v konfliktu, jehož kořeny sahají až do roku 1948? Redakce Aktuálně.cz vysvětluje základní pojmy a fakta, která složitým reáliím na Blízkém východě pomohou porozumět.
Foto: Wikipedia - Gringer (CC BY-SA 3.0), Aktuálně.cz

Pásmo Gazy

Území, odkud do Izraele pronikli teroristé z Hamásu a které nyní židovský stát masivně bombarduje. Pásmo Gazy je šest až deset kilometrů široký a 45 kilometrů dlouhý pruh území u Středozemního moře. Na jihozápadě sousedí s Egyptem a na jihu, východě a severu s Izraelem. Rozlohou je velký asi jako Bratislava. Žijí tu více než dva miliony Palestinců, tedy téměř 6000 obyvatel na čtvereční kilometr, což je jedna z nejvyšších hustot obyvatelstva na světě.

Do stažení Izraele v srpnu 2005 spravovaly asi dvě třetiny Pásma Gazy palestinské úřady, zbytek Izrael. Od roku 2007 ovládá celé Pásmo teroristické hnutí Hamás, které tu převzalo moc po mnohaměsíčních sporech s konkurenčním Fatahem. 

V Pásmu se nacházejí tři hraniční přechody - Erez, Kerem Šalom, který slouží pro přepravu zboží, a Rafáh, jenž je pro obyvatele Gazy jedinou spojnicí se světem, která není v izraelských rukou. 

 

Právě se děje

Další zprávy