Souhrn nejdůležitějšího dění:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos k dění na Blízkém východě z technických důvodů končí. Situaci ale sledujeme dál. Nejnovější informace najdete zde.
Podle agentury AP je to poprvé za několik měsíců, co se sirény rozezněly v Tel Avivu. Hamás sice v uplynulých měsících útočil na Izrael raketami, jejich dolet nebyl dostatečný, aby ohrozil přímo Tel Aviv.
Podle serveru deníku Haarec se sirény varující před raketovým úderem rozezněly po 13. hodině SELČ i na dalších místech ve střední části Izraele. Izraelská média sdílejí fotografie, které ukazují zásahy protivzdušného systému Iron Dome.
Teroristické hnutí Hamás, proti kterému Izrael bojuje v Pásmu Gazy, uvedlo, že zahájilo rozsáhlý raketový úder na Izrael. Podle něj se jedná o odvetu za civilisty zabité izraelskou armádou. Izraelská armáda uvedla, že nejméně deset raket bylo odpáleno z Rafáhu, píše server The Times of Israel. V této oblasti na jihu Pásma Gazy vede nyní izraelská armáda ofenzivu.
Při bojích v Pásmu Gazy zahynulo od října 35 984 lidí. Uvedly to v neděli podle agentury Reuters palestinské úřady, které jsou pod kontrolou teroristického hnutí Hamás. Je to o 81 lidí více, než kolik zmiňovala sobotní bilance. Zraněno je podle stejného zdroje 80 643 osob. Podle agentury AFP izraelské údery pokračovaly i v noci na dnešek v okolí Rafáhu i na dalších místech v Pásmu Gazy.
Izraelská armáda začala s vojenskou operací v okolí Rafáhu na začátku května. Podle izraelských představitelů je ofenziva ve městě nutná pro zničení posledních praporů hnutí Hamás a jeho ozbrojeného křídla. Z města a jeho okolí od té doby uprchlo na 800 tisíc lidí, píše agentura AFP.
Do Pásma Gazy začala znovu proudit humanitární pomoc přes přechod Kerem Šalom. Píše to agentura Reuters s odkazem na prohlášení činitele Červeného půlměsíce a zprávu egyptské televize al-Káhira. Přechod byl téměř nepřetržitě uzavřen od začátku května, kdy na něj zaútočili příslušníci palestinského hnutí Hamás. Do Pásma Gazy by mohlo přijet na 200 nákladních vozů s humanitární pomocí a palivem.
Na dodávce pomoci skrze přechod Kerem Šalom, který spojuje izraelské území a Pásmo Gazy, se dohodli tento týden americký prezident Joe Biden a egyptská hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Egypt se zavázal dodávat humanitární pomoc přes Kerem Šalom, dokud nebude možné podle Káhiry obnovit provoz přechodu Rafáh.
První nákladní vozy začaly přes přechod už projíždět. Podle egyptského představitele Červeného půlměsíce se tudy může dostat na 200 nákladních vozů, z nichž čtyři vezou palivo, které je klíčové pro provoz nemocnic a dalších infrastruktur.
V Tel Avivu propukly potyčky mezi izraelskou policií a protivládními demonstranty, uvedly agentury. Protestující žádali návrat rukojmích, která stále zadržuje radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy.
Někteří protestující v Tel Avivu drželi fotografie vojaček, jež se tento týden objevily na videu z doby krátce po jejich únosu během útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října, který spustil také nynější válku mezi Izraelem a Hamásem. Někteří protestující drželi také transparenty s nápisy Zastavte válku a Pomozte. Vyzývali vládu k dosažení dohody o propuštění desítek stále zadržovaných rukojmích.
Protestující rovněž požadovali rezignaci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nové volby. "Všichni jsme viděli to video, nemohly jsme zůstat doma poté, co vláda všechny tyto lidi opustila," řekla Hilit Sagiová ze skupiny Ženy protestují za návrat všech rukojmích.
Od začátku války mezi Izraelem a hnutím Hamás bylo v Pásmu Gazy zabito 35 903 lidí. Bilanci aktualizovalo místní ministerstvo zdravotnictví.
Itálie se rozhodla obnovit financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky. Uvedl to dnes podle agentur AFP a ANSA italský ministr zahraničí Antonio Tajani, který v Římě jednal s palestinským premiérem Muhammadem Mustafou.
Itálie pozastavila svůj příspěvek v lednu kvůli podezření, že se zaměstnanci tohoto úřadu podíleli na teroristickém útoku na Izrael ze 7. října. Na financování pomoci Palestincům skrze úřad OSN a další agentury OSN Itálie pošle 35 milionů eur (862 milionů korun).
V noci na dnešek pokračovaly izraelské údery na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedli to reportéři agentury AFP na místě. V pátek Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu, což izraelské úřady odmítly.
Údery a boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás podle AFP neutichly ani na dalších místech tohoto palestinského území, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.
"Po hrozivém teroristickém útoku 7. října Izrael zahájil spravedlivou obrannou válku s cílem zlikvidovat teroristickou organizaci Hamás a osvobodit své rukojmí. Činí tak v souladu s právem na obranu svého území a občanů a při dodržování mezinárodního práva a svých morálních hodnot," stojí v prohlášení Izraele.
Izrael podle společného prohlášení jeho ministerstva zahraničí a Národní bezpečnostní rady neprováděl a nebude v Rafáhu provádět vojenské operace, které by mohly vést ke zničení palestinské populace, celkově, nebo zčásti, píše server The Times of Israel.
Izraelské letectvo dnes odpoledne provedlo sérii vzdušných úderů na uprchlický tábor Šabúra v centru Rafáhu. S odvoláním na svého zpravodaje v Gaze o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Současně poznamenala, že se tak stalo jen několik minut poté, co Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že Izrael musí zastavit veškeré vojenské operace v tomto městě na jihu Pásma Gazy.
Evropská unie si musí vybrat mezi podporou mezinárodní instituce a podporu Izraele, uvedl dnes podle agentury Reuters šéf unijní diplomacie Josep Borrell v reakci na výrok Mezinárodního soudního dvora. Ten dnes Izraeli nařídil okamžitě ukončit ofenzivu v Rafáhu v Pásmu Gazy. Belgie vzápětí vyzvala k okamžitému splnění požadavku.
Evropská unie si musí vybrat mezi podporou mezinárodní instituce a podporu Izraele, uvedl dnes podle agentury Reuters šéf unijní diplomacie Josep Borrell v reakci na výrok Mezinárodního soudního dvora. Ten dnes Izraeli nařídil okamžitě ukončit ofenzivu v Rafáhu v Pásmu Gazy.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude podle zdrojů stanice Al-Džazíra v reakci na dnešní rozsudek Mezinárodního soudního dvora ohledně Pásma Gazy jednat s klíčovými ministry, mimo jiné členem válečného kabinetu Bennym Gancem, šéfem diplomacie Jisraelem Kacem a právním poradcem vlády. Nejmenované zdroje stanice ale současně uvádí, že Izrael na rozhodnutí soudu "nebude reagovat ani politicky, ani vojensky".
Některé potraviny z humanitárních dodávek pro Pásmo Gazy už třetím týdnem hnijí u hraničního přechodu poblíž města Rafáh, píše agentura Reuters. V oblasti na hranici s Egyptem se zhoršila humanitární krize poté, co přechod na začátku měsíce obsadila izraelská armáda.
Německá vláda se nyní nechystá uznat Palestinu jako stát. Řekl to dnes německý kancléř Olaf Scholz po jednání s portugalským premiérem Luísem Montenegrem. Podle Scholze k tomu není důvod. Ani Portugalsko nyní takový krok nepodnikne, uvedl Montenegro.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafáh pro neomezený přísun humanitární pomoci. Izrael má také umožnit do Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích. Podnět k haagskému tribunálu podala Jihoafrická republika, která židovský stát rovněž viní právě z genocidy. Rozhodnutí jsou konečná a závazná, soud však nemá žádné vynucovací prostředky a jeho rozhodnutí státy již v minulosti ignorovaly, upozorňuje agentura Reuters.
Prezident Petr Pavel příští týden navštíví Jordánsko. Setká se mimo jiné s králem Abdalláhem II., jednat budou například o situaci na Blízkém východě. Dnes to sdělili zástupci zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Do Jordánska přiveze Pavel i humanitární pomoc v podobě kojeneckého mléka v prášku, kterou bude jordánské letectvo distribuovat civilistům v Gaze.
Izraelští vojáci při operaci v noci na dnešek objevili v severní části Pásma Gazy těla dalších tří rukojmích unesených hnutím Hamás loni v říjnu. Mezi nimi je i tělo přítele unesené izraelsko-německé ženy Shani Loukové, která byla nalezena mrtvá minulý týden. Uvedla to izraelská armáda.
Izrael se rozhodl přerušit spojení mezi španělským konzulátem v Jeruzalémě a Palestinci. Nesmí poskytovat služby Palestincům ze Západního břehu Jordánu, oznámil dnes na platformě X izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.
Reaguje tak na nedávné oznámení Madridu o tom, že uzná palestinskou státnost, a také na výrok španělské vicepremiérky Yolandy Díazové, která tento týden jeden svůj proslov zakončila sloganem "Od řeky až k moři Palestina bude svobodná", který často používají radikální propalestinští aktivisté a demonstranti. Kac apel označil za antisemitský.
Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se v nejbližších dnech setká v Evropě se šéfem izraelské rozvědky Mossad Davidem Barneou, aby se pokusil oživit jednání o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění izraelských rukojmích. S odvoláním na americké a izraelské činitele to na sociální síti X uvedl reportér zpravodajského webu Axios Barak Ravid.
Izraelská armáda oznámila, že její síly v tunelu v oblasti Džabálije zabily velitele praporu Hamásu Bajt Hanún, Husiena Fiada. "Během války měl na svědomí odpálení značného množství protitankových střel směrem na území Izraele a také rozsáhlou minometnou palbu na izraelské obce v sousedství severního pásma Gazy," uvedla armáda. Palestinské ministerstvo vnitra ovládané Hamásem oznámilo, že ve městě Gaza byl při izraelském náletu zabit zástupce velitele národních bezpečnostních sil Hamásu.
Ministr Galant po dnešní námořní obhlídce pobřeží Pásma Gazy prohlásil, že Izrael vysílá do Rafáhu další síly a vytvoří podmínky pro návrat rukojmích. "Zesilujeme tlak proti Rafáhu. Tato operace bude pokračovat a bude se stupňovat, bude více sil na zemi, více sil ze vzduchu a dosáhneme našich cílů - zasadit Hamásu velmi tvrdý úder, zbavit jej vojenských schopností a vytvořit podmínky pro návrat rukojmích do jejich domovů," řekl Galant podle serveru The Times of Israel na palubě vojenského hlídkového člunu. Ministerstvo obrany uvedlo, že ministr byl informován o "operačním a humanitárním úsilí v námořní oblasti".
Izraelská armáda oznámila, že postupuje hlouběji do města Rafáh na jihu Pásma Gazy a že v městském boji zabila několik palestinských ozbrojenců. Doplnila, že operaci provádí cíleně a snaží se co nejvíc zabránit tomu, aby byli ohroženi civilisté. Podle ministra obrany Joava Galanta se však bude operace v Rafáhu dále stupňovat. Palestinské úřady ovládané hnutím Hamás mezitím uvedly, že za poslední den přišlo při izraelském bombardování a pozemních operacích v celém v Pásmu Gazy o život 91 Palestinců, zatímco bilance zraněných od začátku války loni v říjnu překročila 80 tisíc.
Úřady OSN obnovily přepravu humanitární pomoci do Pásma Gazy, která se na toto válkou sužované území dostává po moři přes molo, jež u jeho pobřeží vybudovaly Spojené státy. Dodávky pomoci z mola byly na dva dny přerušeny poté, co několik kamionů zadržely skupiny hladových Palestinců. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčí Světového potravinového programu.
Na německé Humboldtově univerzitě i britské Oxfordské univerzitě dnes policie zasahovala proti propalestinským demonstrantům. V Berlíně podle agentury DPA večer vyvedla aktivisty, kteří okupovali část prostor vzdělávací instituce. Kolem 22:00 prohlásila policie univerzitní budovu za vyklizenou. V Oxfordu podle agentury Reuters zatkli 16 lidí.
Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy bylo od října zabito nejméně 35 800 Palestinců a 80 011 bylo zraněno, uvedly úřady ovládané hnutím Hamás.
Maďarsko nehodlá na svém území vykonat případný zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Pokud šéf izraelské vlády navštíví Maďarsko, nemusí se obávat zatčení, řekl dnes novinářům v Budapešti Gergely Gulyás, který stojí v čele kanceláře premiéra Viktora Orbána. Totéž šéf premiérovy kanceláře tvrdil loni, kdy ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli válečným zločinům spáchaným na Ukrajině.
Izraelská armáda dnes oznámila, že postupuje hlouběji do města Rafáh na jihu Pásma Gazy a že v městském boji zabila několik palestinských ozbrojenců. Doplnila, že operaci provádí cíleně a snaží se co nejvíc zabránit tomu, aby byli ohroženi civilisté. Zdravotnické zdroje a média palestinského radikálního hnutí Hamás dnes podle agentury Reuters uvedly, že si izraelské bombardování a pozemní operace v Pásmu Gazy dnes vyžádaly životy 35 Palestinců.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ministři pěti arabských zemí se v pondělí v Bruselu setkají se svými protějšky z Evropské unie, aby se pokusili vytyčit společnou cestu k ukončení války v Pásmu Gazy a k nastolení trvalého míru na Blízkém východě.
S odvoláním na zvláštního zmocněnce EU pro blízkovýchodní mírový proces o tom dnes informovala agentura Reuters.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell slíbil pracovat na společném postoji celé Evropské unie.
"Beru na vědomí dnešní oznámení dvou členských států EU," napsal Borrell na síti X. Slíbil "neúnavně pracovat se všemi členskými státy na prosazování společného postoje EU založeného na dvoustátním řešení".
I take note of today’s announcement by 2 EU Member States -Ireland and Spain- and by Norway on the recognition of the State of Palestine.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) May 22, 2024
1/2
"Do určité míry to vliv mělo," řekl Barth Eide izraelskému listu Haarec. "Závazek Norska k dvoustátnímu řešení je desítky let starý, ale dříve jsme věřili, že bude součástí aktu bilaterálního uznání v závěru vyjednané dohody," uvedl.
K rozhodnutí o uznání Palestiny přispěla podle něj i skutečnost, že izraelská vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem "dává tak jasně najevo, že nemá vůbec v úmyslu s palestinskou stranou jednat, a je tak vstřícná k zakládání nových nelegálních osad a dokonce je podporuje". "V jistém smyslu je naše rozhodnutí reakcí i na to," dodal norský ministr zahraničí.
Na rozhodnutí oficiálně uznat Palestinu jako stát, které Norsko přijalo spolu s Irskem a Španělskem, měla vliv politika současné izraelské vlády závislé na podpoře krajně pravicových stran.
Řekl to dnes norský ministr zahraničí Espen Barth Eide v rozhovoru s izraelským tiskem, a to jen několik hodin po oznámení tohoto kroku. Uznání má vstoupit v platnost 28. května.
"Osmdesát procent Palestinců na (Západním břehu Jordánu) podporuje hrozivý masakr ze 7. října," uvedl Netanjahu s odvoláním na průzkum provedený palestinskou organizací krátce po říjnovém teroristickém útoku, při kterém palestinští ozbrojenci zabili 1200 Izraelců a dalších více než 250 odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy.
"Toto zlo nesmí dostat vlastní stát. Bude to teroristický stát. Pokusí se masakr ze 7. října zopakovat a my s tím nebudeme souhlasit," dodal izraelský premiér.
Uznání palestinské státnosti Norskem, Španělskem a Irskem, které tyto země avizovaly na 28. května, bude podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua odměnou terorismu. Z premiérova prohlášení cituje server The Times of Israel (ToI). Samostatná Palestina by podle Netanjahua byla teroristickým státem.
Premiéři Norska, Irska a Španělska dnes oznámili, že počínaje 28. květnem budou jejich země formálně uznávat palestinskou státnost.
Samotné uznání Palestiny bez nynějších předpokladů pro existenci státu moc smyslu nedává, je to spíše politické gesto, řekl český prezident Petr Pavel. Podpořil tak odmítavé stanovisko premiéra Petra Fialy.
Oficiálně uznat stát Palestina není pro Francii tabu, avšak takové rozhodnutí musí přijít ve správný čas a nemá být jen otázkou politického postoje. Podle agentury Reuters to uvedl francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné. Reagoval tím na dnešní oznámení Španělska, Norska a Irska, že formálně uznají Palestinu jako stát.
Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl český premiér Petr Fiala Blesku. Nejprve je podle něj třeba pro to vytvořit podmínky.
Izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že stáhne své velvyslance z Irska a Norska, protože tyto země chtějí 28. května uznat palestinský stát.
Norsko formálně uzná Palestinu jako stát od 28. května. Oznámil to dnes podle agentury Reuters norský premiér Jonas Gahr Störe. Bez uznání palestinského státu nemůže nastat mír na Blízkém východě, řekl. Očekává se, že ve středu uznání palestinské státnosti oznámí také Španělsko a Irsko.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zahájil dnes ráno za účasti desítek tisíc lidí smuteční obřad za zemřelého prezidenta Ebráhíma Raísího. Během ceremonie promluvil také šéf politického křídla palestinského hnutí Hamás Ismáíl Haníja a dav provolával smrt Izraeli, napsala agentura AP.
Norsko uzná Palestinu jako stát od 28. května, oznámil norský premiér Jonas Gahr Störe. Uznání palestinské státnosti mají oznámit i Španělsko a Irsko.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Světový potravinový program (WFP) kvůli nedostatku zásob a špatné bezpečnostní situaci pozastavil veškerou distribuci potravin ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy. Organizace, která je součástí OSN, také uvedla, že za poslední dva dny nevjely na toto izolované a válkou sužované území žádné kamiony přes plovoucí molo, které zde postavily Spojené státy pro dodávky humanitární pomoci po moři. Informovala o tom agentura AP s odkazem na mluvčí WFP.
OSN neupřesnila, kolik Palestinců zůstává v tomto městě při hranicích s Egyptem poté, co izraelská armáda v jeho východní části zahájila 6. května pozemní operace. Podle Izraele se z města evakuoval už více než milion lidí z celkových 1,4 milionu lidí, kteří se zde ještě začátkem května skrývali před boji v jiných částech Pásma Gazy.
Izraelský ministr pro komunikace Šlomo Karhi v úterý večer nařídil vrátit vybavení, které jeho úřad zkonfiskoval pracovníkům agentury AP. Na síti X o tom informoval politický reportér serveru Axios. Mezi klienty AP patří katarská stanice Al-Džazíra a Karhiho úřad se při zabavení kamery a další novinářské techniky odkazoval na nový izraelský zákon, jenž činnost a vysílání katarské stanice na izraelském území zakazuje.
"Jelikož si (izraelské) ministerstvo obrany přeje případ přezkoumat s ohledem na natáčení (Pásma Gazy z jihoizraelského Sderotu) kvůli možným rizikům pro naše jednotky, nařídil jsem nyní operaci zrušit a vybavení AP vrátit, dokud ministerstvo obrany neučiní jiné rozhodnutí," cituje Axios ministra pro komunikace.
Přirovnávat izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k vůdcům palestinské teroristické organizace Hamás je nepřijatelné, řekl dnes polský premiér Donald Tusk. Šlo o reakci na pondělní žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykačů na Netanjahua, izraelského ministra obrany Joava Galanta a tři lídry Hamásu.
Nejméně 35 647 Palestinců bylo zabito a 79 852 bylo zraněno při pokračující vojenské ofenzivě Izraele v Pásmu Gazy. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví v Gaze, které kontroluje hnutí Hamás. Informuje o tom agentura Reuters.
Izraelský ministr obrany Joav Galant dnes pondělní žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na něj samého označil za hanebný pokus zasahovat do izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy. Napsal to na síti X.
Při razii izraelské armády v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes přišlo o život sedm Palestinců, včetně lékaře, a dalších devět jich bylo zraněno. Podle agentury Reuters to uvedlo ministerstvo zdravotnictví Palestinské autonomie.
Izraelská armáda uvedla, že v oblasti provedla "protiteroristickou" razii a zastřelila několik palestinských ozbrojenců. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví jich bylo zabito sedm, mezi oběťmi je podle ředitele nemocnice v Džanínu také chirurg.
Izraelské síly v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes zabily tři Palestince a osm jich zranily, uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo zdravotnictví Palestinské autonomie.
Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel uvedla, že v oblasti provedla "protiteroristickou" razii a zastřelila několik ozbrojenců. Dodala, že později sdělí další informace.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Řecko vyhostí devět lidí z Německa, Británie, Francie, Itálie a Španělska, kteří byli minulý týden zatčeni při propalestinském protestu na právnické fakultě Aténské univerzity. Jednomu muži a osmi ženám je mezi 22 a 33 lety. Podle agentury Reuters to dnes oznámili právní zástupci dotčených cizinců.
"Znechuceně odmítám srovnávání demokratického Izraele s masovými vrahy z Hamásu prokurátorem v Haagu," uvedl Netanjahu. "Jak se opovažuje Hamás, který vraždil, upaloval, masakroval, stínal, znásilňoval a unášel naše bratry a sestry, srovnávat s vojáky izraelské armády, kteří bojují ve spravedlivé válce?" dodal premiér. Zopakoval přitom, že Izrael bude ve válce pokračovat, dokud Hamás neporazí a nedosáhne úplného vítězství.
Izraelský premiér Netanjahu dnes prohlásil, že žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu o vydání zatykače na jeho osobu a na ministra obrany Joava Galanta je absurdní a ostudná a představuje útok proti celému Izraeli. Zároveň staví Hamás na roveň izraelské armádě, která proti tomuto radikálně islamistickému hnutí vede v Pásmu Gazy "spravedlivou" válku v odvetě za jeho říjnový teroristický útok. S odvoláním na premiérovo prohlášení o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.
Americký prezident Joe Biden považuje žádost prokurátora ICC o zatykače na izraelské lídry za nehoráznost. Izrael a Hamás nelze srovnávat, uvedl prezident v prohlášení. Žádost prokurátora o zatykače na izraelské lídry může ohrozit snahy o příměří, dává Izrael a Hamás na stejnou úroveň, což je ostudné, uvedl také americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken.
Rakouský kancléř Karl Nehammer ujistil, že Rakousko plně respektuje nezávislost ICC. Zároveň ale označil za "nepochopitelné, že šéf teroristické organizace Hamás, jejímž cílem je likvidace státu Izrael, je zmiňovaný po boku demokraticky zvolených zástupců toho státu".
Izraelská armáda odhaduje, že z Rafáhu se už evakuovalo 950 tisíc Palestinců, ve městě na jihu Pásma Gazy podle ní zůstává 300 až 400 tisíc civilistů.
Australské univerzity stupňují tlak na studentské aktivisty, kteří v kampusech pokračují v propalestinských protestech. Queenslandská univerzita varovala studenty, že za skandování hesel, jako "ven, ven, Izrael ven" nebo používání slova "intifáda", které označuje palestinská povstání, mohou být potrestáni, napsal dnes zpravodajský server The Guardian.
Belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová uvítala rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) požádat o vydání zatykačů na vysoké představitele Izraele a palestinského hnutí Hamás kvůli údajným válečným zločinům a zločinům proti lidskosti spáchaným v Izraeli a Pásmu Gazy. Mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka prokurátorův krok naopak označil za neužitečný.
"Zločiny spáchané v Pásmu Gazy musejí být vyšetřované na té nejvyšší úrovni, nehledě na jejich pachatele. Žádost (prokurátora) Karima Khana je významným krokem k prošetření situace v Palestině," cituje belgickou ministryni stanice BBC.
Izrael má v úmyslu rozšířit svou vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu. Izraelský ministr obrany Joav Galant to dnes podle agentur řekl bezpečnostnímu poradci Bílého domu Jakeu Sullivanovi, který je na návštěvě Izraele.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Hlavní prokurátor ICC musí o vydání zatykače požádat tříčlenný soudní senát pro přípravné řízení, kterému trvá v průměru dva měsíce, než posoudí důkazy a rozhodne, zda může řízení pokračovat
Český premiér Petr Fiala označil žádost o vydání zatykače na lídry Hamásu i izraelské politiky za děsivou a nepřijatelnou.
Návrh hlavního prokurátora ICC vydat zatykač na představitele demokraticky zvolené vlády společně s vůdci islamistické teroristické organizace je děsivý a zcela nepřijatelný.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 20, 2024
Nesmíme zapomínat, že to byl Hamás, kdo v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce…
Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan oznámil, že požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, informují agentury. Podle Khana nesou Netanjahu, izraelský ministr obrany Joav Galant, šéf vojenského křídla Hamásu Muhammad Díf, lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár a šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a v Izraeli.
Izraelský vzdušný úder v noci na dnešek zabil 20 lidí v jednom domě v uprchlickém táboře Nusajrát ve střední části Pásma Gazy, Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdravotníky a očité svědky. Izraelská armáda uvedla, že tyto skutečnosti prověřuje. V Pásmu Gazy vede Izrael už přes sedm měsíců válku proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho říjnový teroristický útok. Při pozemní operaci na jihu Pásma přišli o život další dva izraelští vojáci, oznámila armáda.
V Izraeli v sobotu večer demonstranti opět protestovali proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a požadovali návrat rukojmích, které v Pásmu Gazy stále zadržuje palestinské teroristické hnutí Hamás. "Netanjahu je zodpovědný za jejich návrat domů," skandovali demonstranti v Jeruzalémě. "Ten, kdo je nechal na holičkách, je musí dostat zpět," křičeli rovněž. Někteří drželi v rukou transparenty s nápisy "Ukončete válku" či "Hladomor je válečný zločin".
Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc dnes řekl, že jeho strana přestane podporovat koalici premiéra Benjamina Netanjahua, nebude-li do tří týdnů schválen strategický plán pro ukončení války v Pásmu Gazy. Ganc podle médií požaduje, aby plán zahrnoval šest bodů od rozpuštění palestinského teroristického hnutí Hamás po ustanovení nové správy Gazy a brzký návrat obyvatel na sever oblasti.
Agentura AP napsala, že Gancovo oznámení vyostřuje napětí ve vedení Izraele více než sedm měsíců po zahájení války s cílem vymýtit Hamás.
Z Rafáhu od izraelského vpádu uprchlo na osm set tisíc lidí, uvedl šéf Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.
Britská vláda dnes oznámila, že přes americké molo dopravila první dodávku humanitární pomoci do Pásma Gazy. Další dodávky budou následovat, uvedl premiér Rishi Sunak s tím, že Londýn na humanitární pomoc přepravenou přes námořní koridor vyčlenil skoro deset milionů liber (289 milionů korun). "Víme ale, že námořní cesta není jedinou odpovědí. Potřebujeme, aby bylo otevřeno více pozemních cest včetně přechodu v Rafáhu," uvedl Sunak s odkazem na klíčový přechod pro dopravu pomoci na hranici Pásma Gazy s Egyptem, který je nyní zavřený. K většímu využití pozemních cest pro dopravu pomoci do Pásma Gazy vyzvala dnes i OSN. Podle ní se jedná o nejefektivnější způsob, jak dopravit pomoc na palestinské území.
Třináct zemí, včetně sedmi členských států EU, vyzvalo Izrael, aby nezahajoval rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy, píše agentura AFP.
Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás dnes oznámilo, že izraelská ofenziva od října stála život nejméně 35 303 Palestinců, téměř 80 tisíc dalších utrpělo zranění.
Do Pásma Gazy se dnes ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. Informovala o tom agentura AP. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci.
Policie ve městě Rouen na severu Francie ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit synagogu. Oznámil to ministr vnitra.
Policejní hlídka ve Stockholmu v noci na pátek kolem druhé hodiny ranní slyšela nedaleko izraelské ambasády zvuky, které vyhodnotila jako střelbu. Policie uzavřela rozsáhlou oblast a zadržela několik lidí, píše s odkazem na policejní vyjádření zpravodajský server Aftonbladet.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Izraelská poválečná vojenská správa Pásma Gazy, kde spolu už sedm měsíců bojuje izraelská armáda a radikální palestinské hnutím Hamás, by ročně stála 20 miliard šekelů (123 miliard korun) a vyžadovala by vojenskou podporu pěti divizí izraelské armády. To je odhad vysoce postavených bezpečnostních představitelů, na jejichž zprávu dnes upozornily servery The Times of Israel a Ynet.
Vedle přímých nákladů na vojenskou správu by musel Izrael investovat značné prostředky dosud neupřesněné výše na obnovu a rekonstrukci infrastruktury v Pásmu Gazy, kde nyní vládne Hamás. Zpráva také uvádí, že k zajištění vojenské vlády bude zapotřebí 400 lidí.
Palestinský fotbalový svaz na kongresu v Bangkoku vyzval FIFA, aby kvůli válce v Pásmu Gazy suspendovala Izrael. FIFA podle agentur hlasování odmítla, návrh však předala právníkům a více se k němu vyjádří do konce července.
Liga arabských států se dnes na summitu v Bahrajnu vyslovila pro vyslání mírových sil OSN "na Izraelem okupovaná palestinská území". Arabští představitelé, znepokojeni pokračující válkou mezi palestinským islamistickým hnutím Hamás a Izraelem v Pásmu Gazy, zároveň podpořili výzvu k uspořádání mezinárodní konference pod záštitou OSN, která by konflikt vyřešila "na základě dvoustátního řešení", tedy vzniku nezávislého palestinského státu vedle Izraele.
Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths ve čtvrtek varoval, že v Pásmu Gazy bezprostředně hrozí hladomor, jelikož se tenčí zásoby potravin. Izraelská operace v Rafáhu podle Griffithse představuje novou výzvu, jelikož se tím distribuce humanitární pomoci stala téměř neproveditelnou.
Griffiths v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že se OCHA snaží pomoci, protože dovoz pomoci přes jih Pásma Gazy je prakticky zablokovaný a nové boje zintenzivňují problémy s distribucí. "Zásoby potravin, které již byly v jižní části Pásma Gazy, docházejí. Myslím, že už téměř žádné nezbývají," řekl v rozhovoru v Ženevě. "A tak se humanitární operace zasekla, úplně se zasekla. Nemůžeme dělat to, co chceme," dodal a označil humanitární operaci za "neplánovatelnou".
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Španělská levicová aliance Sumar, která je součástí vládní koalice, chce zablokovat v přístavu nákladní loď Borkum, která převáží zbraně z Indie. Vládní uskupení tvrdí, že zbraně na palubě lodi nakonec dostane Izrael. Podle španělského ministerstva dopravy to ale není pravda a vojenský náklad míří do Česka, napsala dnes agentura Europa Press. Loď by měla zakotvit v přístavu na jihu Španělska v příštích několika hodinách.
Palestinské hnutí Hamás poskytlo svým útokem ze 7. října loňského roku Izraeli záminku pro útok na Pásmo Gazy. Na dnešním summitu Ligy arabských států to řekl šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který je vůdčím představitelem strany Fatah, politického konkurenta Hamásu. Abbás také řekl, že palestinská samospráva, která má omezené pravomoci na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, nedostala ze zahraničí všechny přislíbené peníze.
Genocida, kterou Izrael páchá v Pásmu Gazy, dosáhla strašlivé úrovně, prohlásil dnes zástupce Jihoafrické republiky na úvod dvoudenního jednání u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Pretoria žádá, aby soudní orgán OSN rozhodl o nových předběžných opatřeních vůči Izraeli, nařídil mu především zastavit ofenzivu v Rafáhu a zajistit tamním civilistům přístup k humanitární pomoci.
"Izraelská genocida pokračuje rychlým tempem a právě dosáhla nové a strašlivé fáze," řekl jihoafrický velvyslanec Vusimuzi Madonsela soudcům Mezinárodního soudního dvora. "Klíčovým bodem dnešního jednání je, že deklarovaný cíl Izraele vymazat Gazu z mapy je na spadnutí," řekl soudcům další jihoafrický představitel Vaughan Lowe.
Laura Blajmanová-Kadarová, která loni 7. října přežila teroristický útok palestinského hnutí Hamás na hudební festival na jihu Izraele, přišla na filmový festival v Cannes v šatech žádajících propuštění unesených rukojmích. Na žlutých šatech měla fotografie rukojmích, přes rameno černou šerpu s nápisem Přiveďte je domů, uvedla dnes agentura AFP.
Bílý dům trvá na tom, že jeho zahraniční politika vůči Izraeli zůstává jednoznačná. O tom však podle serveru Politico pochybují i někteří demokraté poté, co prezident Joe Biden nejdříve pozastavil prodej velkého množství jednoho typu bomb Izraeli a o týden později Kongresu oznámil možný prodej jiného vojenského vybavení v hodnotě až 1,26 miliardy dolarů (28,7 miliardy korun). Izrael by nicméně eventuální dodávku měl podle amerických médií dostat v řádu několika let.
Bidenova administrativa se hájí tím, že pozastavení dodávky bomb o hmotnosti 225 a 900 kilogramů nebylo projevem změny v americké zahraniční politice vůči partnerovi na Blízkém východě, ale mělo zajistit, aby Izrael těžkou munici nepoužil v operacích v Rafáhu, kde se před boji ukrývají statisíce palestinských civilistů. Dodávka, o níž informoval Bílý dům Kongres, by podle médií měla obsahovat tankovou munici, taktická vozidla a minometné náboje.
Izrael vyšle další vojáky do Rafáhu na jihu Pásma Gazy a vojenská operace tam zesílí. Dnes to v prohlášení podle agentur oznámil izraelský ministr obrany Joav Galant. Neuvedl, kdy se tak konkrétně stane. U východní části Rafáhu izraelská armáda bojuje od minulého týdne v rámci vojenské operace proti palestinskému hnutí Hamás, kterou Izrael označil za omezenou. Před ofenzivou ve městě, kam od října utekl před boji z jiných částí Pásma Gazy přes milion lidí, Izrael varovaly Spojené státy a další jeho spojenci.
Australský stát Viktorie dnes zakázal poslancům na půdě parlamentu nosit kefíje - tradiční arabské šátky, které se staly symbolem Palestiny. Představitelé strany Zelených požádali o vysvětlení poté, co jim bylo nařízeno během zasedání šátky sundat. Obě komory parlamentu se shodly, že kefíje jsou politickým symbolem, který poslanci nesmí mít na sobě. Informovala o tom stanice BBC.
Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zemřelo od října 35 272 Palestinců, z toho 39 za uplynulý den, oznámily úřady v Gaze ovládané hnutím Hamás.
Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko zakázala skupinu Palestine Solidarity Duisburg, která podle regionální vlády podněcuje nenávist vůči státu Izrael. Skupina organizuje demonstrace, na nichž označuje režim v Izraeli za "apartheid" a viní Izrael z genocidy vůči Palestincům, informovala dnes televize Deutsche Welle (DW).
Izraelská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 14,1 procenta. Zotavila se tak z prudkého propadu, který následoval po začátku války s hnutím Hamás.
Egypt údajně sestavil skupinu expertů na mezinárodní právo, kteří mají zvážit možné odvetné kroky proti Izraeli v reakci na jeho vojenskou ofenzivu v Rafáhu. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom dnes informoval arabský zpravodajský web The National. Káhira před pozemní operací izraelské armády v tomto příhraničním městě na jihu Pásma Gazy dlouhodobě varovala a rozhodnutí izraelské vlády z minulého týdne, že vojáky do Rafáhu skutečně pošle, ji pobouřilo.
Profesor z jihokalifornské vysoké školy bude souzen za neúmyslné zabití a ublížení na zdraví v souvislosti se smrtí židovského muže, který minulý rok zemřel po paralelních demonstracích na podporu Izraele a Palestiny. Dnes tak rozhodl soud v jižní Kalifornii. Informovala o tom agentura AP.
Americká armáda dnes ráno dokončila instalaci provizorního mola u pobřeží Pásma Gazy, díky němuž se má do této oblasti sužované už sedm měsíců válkou dostat další humanitární pomoc. Oznámilo to na sociální síti X regionální velitelství americké armády. Podle něj by se dodávky pomoci do Gazy měly dostat touto cestou "v příštích dnech".
Humanitární pomoc do Gazy se téměř zastavila od minulého týdne, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci, přestože dodávky byly stále nedostatečné.
Na severu Pásma Gazy zemřelo ve středu pět izraelských vojáků, oznámila armáda. Podle ní je zřejmě omylem zabila izraelská střelba, uvedl server Times of Israel.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Izraelský ministr obrany Joav Galant dnes vyzval izraelskou vládu, aby učinila rozhodnutí o poválečné správě Pásma Gazy. Poznamenal, že by nepodpořil izraelskou vojenskou správu Pásma Gazy po neomezenou dobu.
Na televizní tiskové konferenci ministr také uvedl, že od chvíle po začátku konfliktu loni v říjnu prosazoval plán nové palestinské správy, která by nebyla spojena s Hamásem, ale že nedostal žádnou odpověď od zástupců vlády.
Izrael se podle Netanjahua snaží najít řešení otázky civilní vlády v Pásmu Gazy a některé z jeho kroků jsou tajné. "K vojenskému vítězství však neexistuje žádná alternativa," řekl Netanjahu. "Snaha obejít ho nejrůznějšími tvrzeními je prostě odtržená od reality. K vítězství existuje pouze jediná alternativa - porážka. Vojenská a diplomatická porážka, národní porážka," dodal.
Izraelský vládní mluvčí David Mencer mezitím uvedl, že Izrael zlikviduje zbývající čtyři prapory Hamásu v Rafáhu, ale nemusí nutně eliminovat všechny bojovníky Hamásu v tomto městě na jihu Pásma Gazy.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes řekl, že likvidace palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy je nezbytná pro případný vznik alternativní palestinské vlády v této oblasti, neboť ponechání Hamásu u moci by představovalo hrozbu pro jeho případné nástupce. Informovala o tom agentura Reuters.
"Dokud nebude jasné, že Hamás neovládá Pásmo Gazy vojensky, žádný aktér nebude ochoten přijmout civilní vládu v Gaze ze strachu o vlastní bezpečnost," řekl Netanjahu podle serveru The Times of Israel (ToI). Jakékoli diskuse o "dni poté" podle premiéra nemají smysl, dokud nebude Hamás poražen.
Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy přišlo o život nejméně 35 233 Palestinců a 79 141 jich utrpělo zranění, uvádějí úřady ovládané Hamásem.
Izraelský dron na jihu Libanonu v úterý večer zabil jednoho z velitelů tamního hnutí Hizballáh, informovala v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním libanonská média. Izrael později podle AFP potvrdil, že za útokem stojí jeho armáda.
Na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes zněly 76 vteřin sirény, jimiž si Palestinci připomněli 76. výročí takzvané nakby (katastrofy), kterou je pro ně vytvoření státu Izrael v roce 1948. Po jeho vzniku odešly ze svých domovů či byly vyhnány statisíce Palestinců. Na řadě míst Západního břehu vyšli také Palestinci do ulic s různými transparenty, mimo jiné s nápisem Zastavte válku. Informovala o tom televize Al-Džazíra.
Jordánsko v nedávné době zmařilo spiknutí řízené Íránem, jehož cílem bylo propašovat do země zbraně, které by mohli použít odpůrci monarchie při sabotážních akcích. S odvoláním na dva jordánské zdroje obeznámené s touto věcí o tom dnes napsala agentura Reuters. Zbraně podle těchto zdrojů zaslaly Íránem podporované milice v Sýrii jedné buňce Muslimského bratrstva v Jordánsku, která měla vazby na vojenské křídlo palestinského hnutí Hamás. Pašovaná zásilka byla zabavena koncem března při zatýkání členů této buňky, jimiž jsou Jordánci palestinského původu.
Evropská unie dnes vyzvala Izrael, aby okamžitě ukončil vojenskou operaci v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Vede podle ní k dalšímu narušení humanitární pomoci, vysidlování obyvatel a lidskému utrpení. V tiskové zprávě to uvedl šéf diplomacie sedmadvacítky Josep Borrell, podle něhož by pokračování vojenské akce nevyhnutelně a silně zatížilo vztahy EU a Izraele.
Mezinárodní soudní dvůr dnes oznámil, že ve čtvrtek a v pátek projedná žádost Jihoafrické republiky o nová předběžná opatření týkající se války v Pásmu Gazy. Jihoafrická republika viní Izrael z genocidy vůči Palestincům a v nejnovější stížností žádá haagský soud, aby nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu a zajistit tamním civilistům přístup k humanitární pomoci. Informovala o tom agentura AFP.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Jednání o příměří v Pásmu Gazy uvázla na mrtvém bodě a vstup izraelské armády do Rafáhu byl v tomto směru krokem zpět, řekl dnes katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.
Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za plně věrohodné údaje o palestinských obětech války v Pásmu Gazy, které uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás. Mluvčí WHO to dnes podle agentury Reuters řekl novinářům v Ženevě.
Jordánské ministerstvo zahraničí odsoudilo dnešní incident, při němž skupina židů vnikla na Chrámovou horu, která je posvátným místem islámu, a k mešitě Al-Aksá přinesla izraelskou vlajku. Informovala o tom jordánská soukromá televize Roya TV. Podle palestinské agentury WAFA se akce s vlajkou účastnilo několik stovek lidí. Izrael dnes slaví Den nezávislosti, výročí vyhlášení státu Izrael z roku 1948.
Egypt uvažuje o ochlazení diplomatických vztahů s Izraelem kvůli prohlubujícím se vzájemným sporům ohledně války v Pásmu Gazy, nemá však v úmyslu je zcela přerušit. S odvoláním na nejmenované egyptské představitele to dnes napsal deník The Wall Street Journal. Jednou ze zvažovaných možností je podle zdrojů listu odvolání egyptského velvyslance z Tel Avivu.
Organizace Světový potravinový program doplnila, že její pracovníci distribuují poslední zásoby potravin ze svých skladů v oblasti Chán Júnisu na jihu a v Dajr Balah v centrální části Pásma Gazy. Za poslední týden se podle organizace do Gazy nedostala žádná humanitární pomoc. Od minulého úterý je zavřený přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se do Gazy přestala dostávat pomoc poté, co ho obsadila izraelská armáda.
Za poslední týden donutily boje v Pásmu Gazy přes půl milionu Palestinců, aby se přemístili do jiných oblastí. Jde zhruba o čtvrtinu obyvatel tohoto palestinského území, upozornil podle agentury AP úřad generálního tajemníka OSN. Rychlé evakuace statisíců lidí a zintenzivnění bojů mezi ozbrojenci hnutí Hamás a izraelskou armádou v posledních dnech téměř zastavily distribuci humanitární pomoci v oblasti, uvedla mluvčí organizace Světový potravinový program.
Další ze snímků zachycující evakuaci civilistů z Rafáhu v Pásmu Gazy.
V tureckých nemocnicích se zotavuje více než 1000 příslušníků Hamásu, oznámil turecký prezident Erdogan na briefingu s řeckým premiérem.
Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zemřelo od října nejméně 35 091 Palestinců, z toho 57 za uplynulý den. Uvedly to tamní úřady ovládané Hamásem.
Další snímek zachycující evakuaci civilistů z města Rafáh.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Izraelští ministři i předseda vlády Benjamin Netanjahu dnes na několika místech v zemi opět čelili kritice za ofenzivu v Pásmu Gazy, kterou vede izraelská armáda v odvetě za teroristický útok hnutí Hamás. Při ceremoniálech u příležitosti Dne vzpomínek, jímž si Izrael každý rok připomíná padlé vojáky a oběti terorismu, někteří lidé na členy kabinetu nesouhlasně křičeli, jiní přinesli například ceduli, na níž stálo, že vláda má na rukou krev rukojmích, informoval server The Times of Israel.
Izraelské tanky kryté palbou ze země i ze vzduchu dnes pronikaly do uprchlického tábora Džabálija na severu Pásma Gazy, zatímco v jižní části tohoto palestinského území izraelští vojáci překročili klíčovou silnici na předměstí města Rafáh a letectvo pokračovalo v bombardování pozemních cílů. S odvoláním na místní obyvatele i média hnutí Hamás o tom informovala agentura Reuters.
Egypt v neděli oznámil, že zvažuje oficiálně podpořit žádost Jihoafrické republiky o předběžná opatření v rámci její stížnosti, v níž JAR u Mezinárodního soudního dvora viní Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Uvedlo to v neděli egyptské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP se krok Káhiry týká nedávné žádosti JAR o další předběžné opatření, tentokrát Pretoria žádá, aby haagský soud nařídil Izraeli okamžité zastavení ofenzivy v Rafáhu.
Izrael nemá věrohodný plán na ochranu 1, 4 milionu palestinských civilistů, kteří se uchýlili do Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Řekl to dnes americký ministr zahraniční Antony Blinken, který zároveň varoval, že izraelský útok na město může vyvolat povstání, pokud se Izraeli nepodaří zabít všechny tamní bojovníky hnutí Hamás.
Blinkenovo vyjádření ve dvou televizních rozhovorech se podle agentury AP řadí k dosud nejtvrdší kritice Izraele a jeho počínání ve válce v Pásmu Gazy od představitelů administrativy prezidenta Joea Bidena.
V rozhovorech s televizemi NBC a CBS Blinken zdůraznil, že Izrael by podle Washingtonu měl opustit Pásmo Gazy. Uvedl také, že Izrael zatím nepřišel s plánem, jak po válce na tomto území zajistit bezpečnost a řádnou správu. Dosavadní taktika izraelské vlády ve válce podle ministra vedla ke "strašlivým ztrátám na životech z řad nevinných civilistů", a nikoliv k likvidaci lídrů Hamásu.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. S odkazem na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler.
"Podívejte se, co dělá Izrael celé měsíce lidem v Gaze. Je legitimní bombardovat nemocnice, zabíjet děti a utlačovat civilisty a odsuzovat nevinné lidi k hladu, žízni a nedostatku léků s různými výmluvami? Co dělal Hitler v minulosti? Utlačoval a zabíjel lidi v koncentračních táborech," řekl turecký prezident řeckému deníku Kathimerini.
Turecký prezident obvinil také izraelskou vládu, že z Gazy udělala "vězení pod otevřeným nebem" podobné koncentračnímu táboru už dávno před 7. říjnem. Ten den loni palestinské hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, zaútočilo na Izrael a v jeho pohraničí u Pásma Gazy pozabíjelo na 1200 lidí a dalších asi 250 jich uneslo jako rukojmí, z toho zhruba polovinu stále zadržuje.
"Netanjahu dosáhl takové úrovně, kterou by mu stran genocidních metod Hitler záviděl. Hovoříme o Izraeli, který cílí na sanitky i místa, kde se rozdělují potraviny, a ostřeluje také humanitární konvoje," řekl Erdogan.
Ačkoliv izraelská armáda posílá palestinské civilisty v Pásmu Gazy do bezpečných humanitárních zón, jak sama říká, není v Gaze nikde bezpečno. Uvedl to úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA, který označil nucené přemisťování Palestinců v Pásmu Gazy za nelidské. Na síti X také zveřejnil fotografie míst, kam armáda civilisty posílá, mimo jiné rozbombardované čtvrtě se zničenými budovami.
"Není tam tekoucí voda, kanalizace, ani žádná jiná infrastruktura," popsal stanici BBC Sam Rose z UNRWA nuzné podmínky v místech, kam armáda palestinské civilisty posílá. Dodal, že lidé tam jsou vystaveni hrozným podmínkám, když se předtím na základě evakuačních výzev izraelské armády už několikrát přemisťovali.
Desítky tisíc lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v Tel Avivu a dalších izraelských městech za propuštění rukojmích, které zadržuje od loňského října v Pásmu Gazy palestinské hnutí Hamás. Demonstranti požadovali také předčasné volby. Nespokojení lidé izraelskou vládu viní, že nedělá dost pro dohodu o příměří v Gaze, která by zajistila propuštění lidí unesených Hamásem. Policie použila opět vodní děla, aby rozehnala lidi blokující dálnici v Tel Avivu. Několik lidí zatkla.
"Netanjahu obětuje naši zemi a posílá naše blízké na smrt kvůli politickým důvodům," citoval deník Haarec prohlášení organizátorů protestů, mezi nimiž jsou příbuzní rukojmích. "Dokud bude Netanjahu u moci, unesení se nevrátí… Netanjahu vede Izrael k totální zkáze," uvedli rovněž příbuzní unesených s odkazem na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten čelí dlouhodobě kritice, že upřednostňuje cíl "úplného zničení Hamásu" před záchranou rukojmích.
Stovky lidí také demonstrovaly v sobotu večer opět před Netanjahuovou oficiální rezidencí v Jeruzalémě. "Vyzývám všechny, kdo jsou zodpovědní za selhání a masakr ze 7. října - celé vedení armády, vedení (tajné služby) Šin Bet a celou izraelskou vládu, zejména Benjamina Netanjahua -, aby přijali zodpovědnost a okamžitě odstoupili," prohlásil na demonstraci v Jeruzalémě generál izraelské armády ve výslužbě Noam Tibon.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nabídne Izraeli "cennou podporu", včetně zpravodajských informací, které pomohou lokalizovat lídry Hamásu a podzemní infrastrukturu tohoto radikálního palestinského hnutí v Pásmu Gazy, pokud Izrael omezí své vojenské operace v Rafáhu. S odvoláním na čtveřici nejmenovaných zdrojů o tom informoval deník The Washington Post.
Američtí představitelé podle deníku rovněž nabídli, že poskytnou tisíce přístřešků a pomohou s vybudováním vodní a hygienické infrastruktury, aby Izrael mohl vystavět stanová městečka pro palestinské civilisty, které z domovů v Pásmu Gazy vyhnala válka.
Izraelští představitelé podle stanice Channel 12 vyjádřili obavy, že Izrael bude čelit sílícímu mezinárodnímu tlaku, pokud nedojde k obnovení dodávek humanitární pomoci do pásma v řádu dní. "Tohle je tvrdá rána. Izrael chce přivážet humanitární pomoc, ale bez egyptské spolupráce to je zkrátka nemožné," řekl televizi izraelský zdroj. "Egypťané to vědí a spoléhají na to, že mezinárodní tlak přiměje Izrael zastavit (operaci)," dodal.
Před rozsáhlou operací v Rafáhu, kde ještě minulý týden bylo na 1,4 milionu lidí, varovaly v posledních měsících Izrael Spojené státy i další země, podle nichž by to způsobilo humanitární katastrofu. Izrael tvrdí, že operace je "omezená" a nepostupuje zatím hlouběji do města Rafáh. Už v úterý ale obsadil přechod Rafáh, jímž se do Pásma Gazy dostával největší objem humanitární pomoci.
Egypt podle izraelských médií pozastavil humanitární pomoc do Pásma Gazy na protest proti izraelskému zabrání palestinské strany přechodu Rafáh.
Server Walla s odvoláním na izraelského činitele uvedl, že Káhira odmítá posílat kamiony s pomocí přes přechod Kerem Šalom mezi jižním Izraelem a Pásmem Gazy, dokud se izraelská armáda nestáhne z přechodu Rafáh na hranici s Egyptem. Tento krok by podle zdroje mohl vést k velkému poklesu objemu humanitární pomoci do pásma.
Nejmenovaní vysoce postavení představitelé Spojených států podle serveru The Times of Israel (ToI) uvedli, že Izrael své kroky řádně nekoordinoval z Káhirou před zahájením operace v Rafáhu. Podle těchto zdrojů však USA na egyptskou stranu naléhají, aby dodávky humanitární pomoci obnovila přes přechod Kerem Šalom.
Tisíce lidí v sobotu v Madridu a v Amsterodamu demonstrovaly na podporu Palestinců. Na madridské akci průvod s palestinskými vlajkami prošel městem a provolával hesla na podporu Palestiny a jejího boje za samostatný stát.
Zazněly také požadavky na uvalení sankcí na Izrael za právě probíhající vojenskou operaci v Pásmu Gazy, při níž zemřelo nejméně 34 971 Palestinců. Izraelské tažení, které je odvetou za teroristický útok radikálního palestinského hnutí Hamás ze 7. října, považují někteří demonstranti za genocidu.
Izraelský rukojmí Nadav Popplewell je mrtvev. Podle ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamás podlehl zraněním, která utrpěl při izraelském náletu před více než měsícem. Oznámení o smrti muže uneseného z Izraele při teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců 7. října přišlo ve stejný den, kdy skupina zveřejnila nedatované desetivteřinové video, v němž se 51letý muž s monoklem představil jako Popplewell.
Video, na němž Popplewell stál před bílou kachlíkovou stěnou v temné místnosti, doprovázely nápisy "dochází čas" a "vaše vláda lže". Obdobné video Hamás zveřejnil před dvěma týdny, tehdy mělo tři minuty a byli na něm jiní dva rukojmí. Hamás v minulosti opakovaně zveřejnil záběry rukojmích, což Izrael označil za psychologickou válku. Většina izraelských médií tato videa nezveřejňuje a označuje je za propagandu Hamásu.
Popplewell, který měl podle médií také britskou státní příslušnost a byl diabetik, byl unesen z kibucu Nirim společně se svou matkou Channah Periovou, které je 79 let. Periová byla propuštěna na konci listopadu spolu s dalšími desítkami rukojmích.
Palestinské radikální hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy a válčí s Izraelem, dnes zveřejnilo desetivteřinové video zachycující jednoho z rukojmích unesených Hamásem během teroristického útoku 7. října loňského roku. Muž na videu tvrdí, že se jmenuje Nadav Popplevell a je mu 51 let, napsal dnes server The Times of Israel (ToI).
Z videa není jasné, kdy bylo pořízeno. Muž na něm má modřinu na oku a na videu jsou nápisy "dochází čas" a "vaše vláda lže", píše agentura AFP. Obdobné video Hamás zveřejnil před dvěma týdny, tehdy mělo tři minuty a byli na něm jiní dva rukojmí.
Hamás v minulosti opakovaně zveřejnil záběry rukojmích, což Izrael označil za psychologickou válku. Většina izraelských médií tato videa nezveřejňuje a označuje je za propagandu Hamásu.
Izraelská odveta zabila podle dnešních údajů úřadů ovládaných Hamásem nejméně 34.971 Palestinců, z toho tři desítky za poslední den. Na 78.640 dalších bylo zraněno. Tyto údaje nelze ověřit, podle některých expertů ale více méně odpovídají skutečnosti. Tisíce lidí jsou podle některých zdrojů stále pod troskami. Počty obětí zahrnují i bojovníky Hamásu, kterých armáda podle svého tvrzení zabila přes 13.000.
Podle izraelských médií dnes armáda také uvedla, že podle jejího odhadu už oblast Rafáhu opustilo na 300.000 Palestinců. Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA dnes odhadl počet evakuovaných z této oblasti u egyptských hranic na 150.000.
V oblasti Rafáhu bylo ještě minulý týden na 1,4 milionu lidí, z nichž většina tam utekla od října z jiných částí Pásma Gazy před boji a masivním izraelským bombardováním. Někteří se předtím na základě výzev armády k evakuacím postupně přemisťovali několikrát, i čtyřikrát či pětkrát, často pěšky či na povozech tažených osly.
Izraelská armáda vyzvala k dalším evakuacím z východní části Rafáhu na jihu Pásma Gazy a také k evakuacím dvou oblastí na severu tohoto palestinského území, kde od října vede válku proti radikálně islamistickému hnutí Hamás. Informoval o tom deník Haarec.
Server The Times of Israel (ToI) dnes s odvoláním na své dva zdroje napsal, že lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár se pravděpodobně neskrývá v oblasti Rafáhu, kde Izrael tento týden zahájil podle své vlády "omezenou" pozemní operaci. Izraelský premiér Benjanim Netanjahu tvrdí, že bez operace v Rafáhu nelze zcela zničit hnutí Hamás, což si vytkl jako cíl této války.
Podle zdroje ToI ale mnoho velitelů Hamásu z oblasti Rafáhu už uteklo v předchozích týdnech, kdy se ke dlouho avizované izraelské operaci v této lokalitě výrazněji schylovalo. Izraelská armáda tvrdí, že už zničila 18 ze 24 jednotek Hamásu. Podle serveru ToI i některých další izraelských médií se tomuto hnutí podařilo reorganizovat bojové jednotky v oblastech, které už armáda označila za "vyčištěné".
Na zasedání Valném shromáždění rezoluci podpořilo 143 zemí, 25 se zdrželo a devět včetně České republiky bylo proti. Text podle médií také přiznává Palestině, která má v OSN status pozorovatelské země, nová práva jako například možnost vstoupit do dalších orgánů OSN.
Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby návrh v tomto směru schválila. Minulý měsíc takový postup v Radě bezpečnosti vetovaly Spojené státy.
Izraelská armáda uvedla, že ráno zemřeli při bojích ve městě Gaza čtyři její vojáci. Počet padlých vojáků v Pásmu Gazy podle médií tak vzrostl na 271.
"Zatímco se oči světa a Izraele soustředí na Rafáh, kde armáda zahájila omezenou a cílenou pozemní operaci, v jiné části Pásma Gazy se utváří nová realita, která ukazuje vojenskou obnovu Hamásu," napsal také ve čtvrtek izraelský zpravodajský server Ynet.
Palestinské hnutí Hamás se chystá v příštích dnech zintenzivnit boje na severu Pásma Gazy a v jeho centrální části, aby ukázalo Izraeli, že má stále funkční velitelské struktury i jinde než na jihu v oblasti Rafáhu. S odvoláním na palestinské zdroje o tom dnes bez dalších podrobností informoval deník Haarec. Izraelská armáda se nyní soustředí hlavně na okolí Rafáhu, což zdůvodňuje tím, že tato oblast je poslední baštou Hamásu.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Hamás uvedl, že zaútočil na izraelské tanky nedaleko mešity ve východní části města Rafáh. To podle agentury Reuters dokládá, že se izraelské armádě podařilo postoupit několik kilometrů z východu na okraj obydlené oblasti.
Izraelské tanky dnes zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafáhu, čímž prakticky obklíčily celou východní část tohoto města na jihu Pásma Gazy, píše agentura Reuters. Ve východní a severovýchodní části města se dnes podle obyvatel téměř nepřetržitě ozývají exploze a střelba a pokračují intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu.
Z města Rafáh, kde hrozí rozsáhlá ofenziva izraelské armády, uprchlo již přibližně 110 tisíc lidí do oblastí, které považují za méně nebezpečné na úzkém palestinském území. S odkazem na prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN to dnes uvedla agentura AFP.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA uzavřel své sídlo ve východním Jeruzalémě poté, co na jeho okraji místní izraelští obyvatelé založili požár. S odvoláním na oznámení úřadu UNRWA o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle izraelské policie za útokem zřejmě stojí mladiství.
Izrael plánuje v částech města Rafáh na jihu Pásma Gazy provést několik oddělených vojenských operací místo rozsáhlé pozemní ofenzivy, aby nerozhněval Spojené státy a mezinárodní společenství. S odvoláním na egyptského armádního činitele o tom informovala libanonská média.
"Vřítit se do Rafáhu z jeho pohledu s tímto cílem - porážkou Hamásu - nepomůže," řekl Kirby, zřejmě v odkaze na stanovisko amerického prezidenta Joea Bidena. Podle mluvčího Bílého domu by USA preferovaly, kdyby se Izrael zaměřil na jednotlivé lídry Hamásu.
Spojené státy sdílejí s Izraelem cíl porazit hnutí Hamás, ovšem nedomnívají se, že by rozsáhlý útok na město Rafáh na jihu Pásma Gazy vedl k naplnění tohoto cíle. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu John Kirby. Rozhovory USA s Izraelem o této věci pokračují, dodal, zatímco v Rafáhu už podle některých zdrojů zuří boje.
Slovinská vláda dnes zahájila proces uznání palestinského státu, oznámil podle agentury Reuters slovinský premiér Robert Golob. Slovinsko tento krok avizovalo už v březnu spolu se Španělskem, Irskem a Maltou. Golob uvedl, že jeho vláda Palestinu uzná nejpozději 13. června. Španělsko a Irsko se to chystají udělat 21. května, uvedly dnes irská stanice RTE a španělský deník El País s odkazem na zdroje z vlád těchto zemí. Agentura Reuters dnes také informovala, že v pátek má Valné shromáždění OSN opět jednat o plném členství Palestiny v OSN.
Ve švédském městě Malmö, kde se dnes uskuteční druhé semifinále písňové soutěže Eurovize, demonstruje kolem 5000 propalestinských aktivistů, informuje agentura Reuters. Kvůli protestům a obavám z násilností panují ve městě přísná bezpečnostní opatření.
Deník Haarec napsal, že z Káhiry odcestoval i šéf americké tajné služby CIA William Burns, což podle izraelského listu znamená, že vyjednávání je "složité", třebaže v pondělí Hamás přistoupil na návrh předložený Egyptem a Katarem; Izrael ovšem tento dokument odmítl.
Zástupci Izraele i palestinského hnutí Hamás odjeli z Káhiry, kde dva dny opět jednali o dohodě o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích držených Hamásem od loňského října. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na egyptská média. Podle egyptských zdrojů ale zprostředkovatelské země, tedy Egypt, Katar a Spojené státy, dál pokračují ve snaze přimět Izrael a Hamás k dohodě.
Americký prezident Joe Biden slovy o zastavení dodávek munice vyvolal ostrou odmítavou reakci ministrů z izraelské krajní pravice. "Hamás miluje Bidena," uvedl na sociální síti X izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamara Ben Gvir z krajně pravicové strany Židovská síla. Další krajně pravicový politik a ministr financí Becalel Smotrič řekl, že Izrael čelí tlaku ze zahraničí, aby se vzdal. Podle něj musí Izrael dále bojovat proti Hamásu, což znamená i úplné dobytí Rafáhu. Prezident Jicchak Herzog ani premiér Benjamin Netanjahu ho ale přímo nekomentovali.
Politické vedení palestinského hnutí Hamás uvedlo, že jeho delegace opustila Káhiru, kde vedla rozhovory o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění izraelských rukojmích, a je na cestě do katarské metropole Dauhá. Informoval o tom dnes izraelský list Haaretz a arabská televize Al-Džazíra. V Dauhá má Hamás svou kancelář.
Hamás v prohlášení uvedl, že izraelská operace v oblasti města Rafáh na jihu Pásma Gazy má za cíl blokovat snahy vyjednávačů a dále stupňuje válku, kterou Izrael vede proti Hamásu od loňského října v odvetě za teroristický útok hnutí na izraelské území.
Turecko odvolalo část zákazu obchodování s Izraelem, které zavedlo minulý týden. Uvedl to dnes izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac. Ankara izraelské tvrzení odmítla. Podle oficiálního dokumentu, se kterým se seznámila agentura Reuters, však turecké ministerstvo hospodářství poskytlo firmám přechodné období, po které budou moci plnit kontrakty uzavřené v Izraeli.
Od pondělí, kdy izraelská armáda vstoupila do východní části Rafáhu v jižním cípu Pásma Gazy, už z města uprchlo kolem 80 tisíc civilistů. Uvedla to dnes televize al-Džazíra s odvoláním na prohlášení úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA).
Ve válce v Pásmu Gazy zahynulo od loňského října v důsledku bojů 34 904 Palestinců a dalších 78 514 utrpělo zranění. Informovaly o tom dnes místní úřady ovládané palestinským hnutím Hamás. Za posledních 24 hodin se počet obětí zvýšil nejméně o 60. Válku rozpoutal loni 7. října Hamás svým teroristickým útokem na jižní Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili téměř 1200 lidí a více než 250 dalších unesli do Pásma Gazy jako rukojmí.
Španělsko a Irsko se chystají v úterý 21. května uznat samostatný palestinský stát. Píší to dnes servery irské stanice RTE a španělského deníku El País s odkazem na zdroje z vlád obou zemí. O tom, že se chystají udělat tento krok, mluví představitelé obou vlád již několik měsíců. V EU naposledy uznalo samostatný palestinský stát Švédsko v roce 2014.
Z Kypru dnes ráno vyplula americká loď s pomocí pro Pásmo Gazy, k jejímu vyložení se má použít nové provizorní molo. Agentuře Reuters to řekli nejmenovaní američtí představitelé. Kyperské úřady informaci zatím oficiálně nepotvrdily. Pomoc přes moře má ale přepravit americká nákladní loď Sagamore, která se už podle specializované webové platformy Vessel Finder skutečně nachází mimo kyperský přístav Larnaka, podotkla agentura.
Izraelští ministři i opoziční politici dnes ráno reagovali na rozhodnutí americké administrativy pozastavit dodávku munice této zemi, která od října bojuje v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás. Šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac prohlásil, že Izrael bude v boji pokračovat, a ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir uvedl, že americký prezident Joe Biden získá svým krokem přízeň Hamásu. Podle opozice za situaci mohou kroky vlády Benjamina Netanjahua, píše izraelský tisk. Izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan označil postoj americké administrativy za velké zklamání.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Hrozba amerického prezidenta Joea Bidena, že Spojené státy v případě velké ofenzivy v Rafáhu na jihu Pásma Gazy zastaví dodávky některých zbraní Izraeli, je velkým zklamáním. Podle agentury AFP to dnes prohlásil izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan.
Izrael podle amerického prezidenta Joea Bidena použil bomby dodávané Spojenými státy k útokům, při nichž v Pásmu Gazy umírali palestinští civilisté. Biden to ve středu (dnes brzy ráno SELČ) podle agentur AP a Reuters řekl v rozhovoru stanici CNN.
Španělské firmy, které podnikají v Izraeli, si mají hlídat, zda se nepodílejí na hrubém porušování lidských práv Palestinců a na jejich genocidě. V dopisu je k tomu vyzval španělský ministr pro sociální práva a spotřebitele Pablo Bustinduy, píše dnes španělský tisk. Od dopisu se distancovali jeho vládní kolegové a kritizuje ho izraelské velvyslanectví v Madridu.
Spojené státy odložily dodávku bomb Izraeli, potvrdil ministr obrany Lloyd Austin. Vláda podle něj přehodnocuje vojenskou pomoc kvůli vývoji v Rafáhu.
Manifestace na podporu palestinských civilistů v Pásmu Gazy, které se konají v řadě zemí na univerzitách, se rozšířily i do Španělska. Několik stovek studentů dnes strávilo první noc ve stanech v kampusu univerzity Complutense v Madridu a už několik dní přespávají takto protestně studenti ve Valencii, Seville, Alicante, Barceloně či v Baskicku
Agentura AP s odvoláním na úřad OSN pro palestinské uprchlíky napsala, že do Gazy se přes přechod Kerem Šalom zatím ve středu nedostala žádná pomoc a že na palestinské straně u přechodu není nikdo, kdo by ji převzal a rozvezl civilistům. O otevření přechodu ráno informoval Izrael. Nedaleký přechod Rafáh, který v úterý obsadila izraelská armáda, zůstává podle AP zavřený.
Demonstranti podporující Palestinu strávili noc na středu okupací části Amsterodamské univerzity. Předešlou noc nizozemští policisté studentskou protestní akci na univerzitě rozehnali a desítky lidí zadrželi, dnes ale proti demonstrantům nezasáhli, informovala agentura Reuters.
Izraelská armáda oznámila, že znovu otevírá přechod Kerem Šalom z Izraele do Pásma Gazy. Uzavřen byl od neděle po útoku hnutí Hamás, které u něj zabilo čtyři izraelské vojáky. Nedaleký přechod Rafáh, který je od loňského října hlavním místem vstupu humanitární pomoci pro civilisty ve válkou zničeném Pásmu Gazy a který v úterý obsadila izraelská armáda, zůstává zavřený, informuje agentura AP.
Skupina Izraelců ve středu v ranní špičce v Tel Avivu asi na půl hodiny zablokovala dálnici a opět požadovala dohodu izraelské vlády s palestinským teroristickým hnutím Hamás o propuštění rukojmích, které palestinští ozbrojenci drží už sedm měsíců. V Izraeli by měl dnes o dohodě o příměří jednat šéf americké CIA William Burns, informoval server The Times of Israel.
Americká armáda dokončila stavbu provizorního přístavu, který má umožnit námořní dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy. Oznámilo to americké ministerstvo obrany s tím, že konstrukce bude nyní přepravena do místa instalace. Kdy bude přístaviště v provozu, nebylo ihned jasné.
Obsazení přechodu Rafáh kritizoval i Egypt či Jordánsko. "Místo toho, aby dala šanci jednání o propuštění rukojmích a o příměří, izraelská vláda obsadila přechod Rafáh a uzavřela jej pro humanitární pomoc hladovějícím Gazanům," řekl jordánský ministr zahraničí Ajmán Safádí.
Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že izraelská operace přišla v době, kdy se pozitivně vyvíjely rozhovory o "ukončení destrukce a masakrů v Gaze".
"Izrael nemůže přijmout dohodu, která ohrožuje bezpečnost našich občanů a budoucnost země," poznamenal dnes podle serveru The Times of Israel premiér Benjamin Netanjahu. Návrh přijatý Hamásem měl podle něj za cíl "sabotovat vstup (izraelských) sil do Rafáhu", k němuž došlo v pondělí večer. S jakými konkrétními body návrhu Izrael nesouhlasí, Netanjahu neupřesnil.
Humanitární zóna u pobřeží Pásma Gazy, kam se má na výzvu izraelské armády evakuovat zatím 100 000 palestinských civilistů z východní části Rafáhu, není zcela bezpečná a nemá dostatečnou infrastrukturu pro tak velký počet lidí, varují některé humanitární organizace podle serveru BBC, deníku The New York Times a televize Al-Džazíra.
Unijní ministři zodpovědní za rozvojovou problematiku dnes v Bruselu řešili, jak zajistit doručení humanitární pomoci civilistům v palestinském Pásmu Gazy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyzval k obnovení financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které některé státy pozastavily.
Izraelská armáda dnes zahájila operace ve východních částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Obsadila mimo jiné palestinskou stranu hraničního přechodu Rafáh, což odsoudil Egypt, který kontroluje stranu druhou. Obavy kvůli dopadům uzavření Rafáhu i dvou dalších přechodů využívaných pro převoz humanitární pomoc dala najevo OSN.
Káhira hostí jednání o příměří v Pásmu Gazy v délce až 126 dnů. Hamás hovoří o poslední šanci osvobodit rukojmí. Izrael se k návrhu staví negativně.
Shrnujeme aktuální bouřlivou situaci na Blízkém východě.
Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se Izrael rozhodl zaútočit na Rafáh navzdory varování, které dostal od EU, USA a dalších států. "Obávám, že to způsobí mnoho obětí, civilních obětí," řekl Borrell.
Ředitel izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar minulý týden navštívil švédské město Malmö, aby prověřil bezpečnostní opatření týkající se izraelské delegace, která do Švédska přicestovala na písňovou soutěž Eurovize. Informoval o tom dnes izraelský server Ynet. Izraelští bezpečnostní činitelé se obávají, že by se zpěvačka Eden Golanová a členové jejího doprovodu mohli stát terčem provokací.
Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás dnes dopoledne uvedlo, že vystřelilo rakety na shromáždění izraelských vojáků u hraničního přechodu Kerem Šalom, který spojuje izraelské území s Pásmem Gazy. Píše to agentura AFP. Podle izraelského tisku se v okolí přechodu rozezněl protiraketový poplach, ale z oblasti nejsou zatím hlášené žádné oběti.
Od začátku bojů loni v říjnu zemřelo v Pásmu Gazy 34 789 lidí, o 54 lidí více než v pondělí, uvedly dnes palestinské úřady kontrolované Hamásem.
"Izraelská armáda začala přesně vymezenou protiteroristickou operaci v oblasti východního Rafáhu," uvedla armáda v prohlášení. Součástí byly pozemní operace i údery ze vzduchu. Armáda tvrdí, že zabila zhruba 20 ozbrojenců a zničila tři tunelové šachty.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Izraelci ráno také oznámili, že uskutečnili údery na desítky cílů spojených s palestinským hnutím Hamás. Armáda tvrdí, že zabila zhruba 20 ozbrojenců a zničila tři tunelové šachty.
Izraelské jednotky operují v některých oblastech na východě Rafáhu v jižní části Pásma Gazy, oznámila dnes ráno armáda. Podle ní byla z míst bojů evakuována většina civilního obyvatelstva i pracovníci mezinárodních organizací, napsala agentura Reuters. O něco dříve vojáci potvrdili, že mají pod kontrolou palestinskou část hraničního přechodu Rafáh, který je tak nyní uzavřený.
Izraelská armáda ráno potvrdila zprávu médií z dnešní noci, že má pod kontrolou palestinskou stranu hraničního přechodu Rafáh, který spojuje Pásmo Gazy s Egyptem. Hraniční přechod je kvůli tomu zavřený, sdělila jeho správa agentuře Reuters. Agentura AFP napsala, že dál pokračovaly izraelské údery, podle palestinských úřadů ovládaných hnutím Hamás zemřeli v jejich důsledku další lidé.
Nejméně pět mrtvých si vyžádaly izraelské údery v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde Izrael slibuje podniknout rozsáhlou pozemní operaci proti hnutí Hamás. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na místní nemocnici.
Kuvajtská nemocnice v Rafáhu uvedla, že přijala "pět mučedníků a mnoho raněných" kvůli izraelským úderům během noci. Podle očitých svědků a zdrojů z palestinských bezpečnostních složek je sektor Rafáh v současnosti dějištěm intenzivních izraelských úderů, dodala AFP.
Návrh dohody o příměří schválený palestinským hnutím Hamás neplní izraelské požadavky, ale Izrael bude pokračovat v jednáních, řekl podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Jeho válečný kabinet mezitím jednohlasně vyjádřil podporu pokračování vojenských operací v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Armáda podle serveru The Times of Israel (ToI) v pondělí večer "cíleně udeřila" na pozice Hamásu v Rafáhu, palestinská média rovněž informují o vzdušných úderech v oblastech, které izraelská armáda včera ráno nařídila evakuovat.
Hamás dnes v podvečer oznámil, že přistupuje na podmínky dohody předložené Egyptem a patrně i Katarem. Ačkoliv dokument se podle nejmenovaných diplomatických zdrojů Reuters a ToI významně nelišil od toho již schváleného Izraelem na konci dubna, izraelští představitelé, včetně kanceláře premiéra, dnes večer neprojevili vůli na dohodu o příměří bez dalšího jednání přistoupit, ba naopak. Podle izraelských představitelů je návrh "zmírněnou" verzí těch předchozích a izraelské požadavky neplní.
Izrael bude pokračovat v operaci v Rafáhu, "aby vyvinul vojenský tlak na Hamás s cílem pokročit v osvobozování rukojmích a dalších vojenských cílech", cituje ToI kancelář izraelského premiéra.
V Rusku minulý týden skončil ve vazbě americký voják, který sloužil v Jižní Koreji a do Ruska odcestoval z vlastní iniciativy, informovaly dnes s odvoláním na nejmenované americké činitele televize CNN a NBC News. Američan je podle médií podezírán z krádeže, další podrobnosti o případu nejsou jasné.
Návrh dohody o příměří schválený palestinským hnutím Hamás neplní izraelské požadavky, ale Izrael bude pokračovat v jednáních, řekl podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Jeho válečný kabinet mezitím jednohlasně vyjádřil podporu pokračování vojenských operací v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Armáda podle serveru The Times of Israel (ToI) dnes večer "cíleně udeřila" na pozice Hamásu v Rafáhu, palestinská média rovněž informují o vzdušných úderech v oblastech, které izraelská armáda ráno nařídila evakuovat.
Mluvčí Bílého domu John Kirby dnes řekl, že útok na Rafáh by ohrozil více než milion civilistů. "Nepodporujeme pozemní operace v Rafáhu, které by vystavily většinu nebo kteréhokoli z civilistů, kteří tam jsou, jakémukoli většímu nebezpečí," sdělil Kirby novinářům.
Zatímco izraelští představitelé návrh dohody zkoumají, mluvčí izraelské armády podle Reuters uvedl, že armáda v tuto chvíli dál pokračuje ve svých operacích v Gaze.
Šéf Hamásu Ismaíl Haníja dnes v podvečer SELČ telefonoval s katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a šéfem egyptské rozvědky Abbásem Kamelem, kterým oznámil souhlas s návrhem. Agentura AFP záhy informovala o "projevech radosti", které v Pásmu Gazy vypukly. Osud dohody je však zatím ve světle skeptických projevů nejmenovaných izraelských zástupců nejistý.
Podle nejmenovaných zdrojů stanice Al-Džazíra by první fáze příměří podle dohody přijaté Hamásem zahrnovala mimo jiné stažení izraelských jednotek z pomyslné dělící linie mezi severem a jihem Pásma Gazy, druhá fáze úplné stažení izraelských vojsk z oblasti a trvalé zastavení bojových operací a třetí fáze ukončení izraelské blokády Pásma Gazy.
Nejmenovaní izraelští činitelé médiím sdělili, že Egyptem vypracovaný "zmírněný" návrh, který obsahuje pro Izrael nepřijatelné podmínky. Věc podle nich vypadá jako lest s cílem vykreslit Izrael jako tu stranu konfliktu, která odmítá příměří uzavřít.
Představitel Hamásu sdělil agentuře Reuters, že návrh zahrnuje příměří ve "třech fázích", z toho každá by měla trvat 42 dní, jeho součástí je také obnova Pásma Gazy, návrat vysídlených Palestinců nebo výměna vězňů. Delegace hnutí podle něj brzy odcestuje do Káhiry k dalším jednáním.
Dohodu o příměří přijatou Hamásem navrhl Egypt a obsahuje podmínky, s nimiž Izrael nesouhlasil. Představitelé Izraele jsou skeptičtí.
Palestinské hnutí Hamás přistoupilo na návrh dohody o příměří s Izraelem, informují agentury s odvoláním na prohlášení vůdce hnutí Ismaíla Haníji. Podle katarské televize Al-Džazíra a dalších médií jde o návrh dohody předložený Egyptem a Katarem. Její podrobnosti zatím nejsou známé, předchozí návrhy však zahrnovaly propouštění izraelských rukojmích, palestinských vězňů z Izraele a časově omezený klid zbraní. Boje v Pásmu Gazy, které začaly loni 7. října, dosud přerušilo jen jedno týden trvající příměří na konci listopadu.
"Gazané nadále čelí nejen bombám, ale také nemocem a hladu. Dnes se dozvěděli, že se mají znovu přemístit, zatímco Izrael zintenzivňuje své operace v Rafáhu. Je to nelidské," poznamenal dnes podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.
Město Rafáh na jihu Pásma Gazy začali dnes ráno opouštět první palestinští civilisté. Izraelská armáda asi 100 tisíc z nich vyzvala k přesídlení do "humanitární zóny" severně od Rafáhu. Arabský svět, západní státy a humanitární organizace krok interpretují jako začátek avizované ofenzivy poté, co v Káhiře selhalo poslední kolo jednání delegací Izraele a palestinského hnutí Hamás, a varují před úmrtím dalších tisíců civilistů, z nichž podle OSN v Rafáhu polovinu tvoří děti. Členové izraelské vlády uvedli, že operace "omezeného rozsahu" ve městě začnou "ve velmi blízké budoucnosti". Izraelský deník Haarec hovoří o jejich možném odvrácení poté, co započaté evakuace vyvinou větší tlak na Hamás, aby s Izraelem uzavřel příměří.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, že zajistí, aby přes hraniční přechod Kerem Šalom mohla proudit humanitární pomoc pro Palestince v Pásmu Gazy. Uvedl to Bílý dům po dnešním hovoru mezi oběma politiky. Washington se zároveň dál vymezoval vůči potenciálnímu izraelskému útoku na Rafáh na jihu oblasti.
Některé univerzity ve Spojených státech mění plány kolem letošních slavnostních promocí po vlně protiizraelských protestů, které v uplynulých týdnech zasáhly kampusy od východu USA po Kalifornii. Kolumbijská univerzita v New Yorku, která se stala epicentrem manifestací, dnes oznámila, že ruší tradiční velkolepý ceremoniál s absolventy, který byl v plánu 15. května.
Studenti na třech univerzitách v Belgii a Nizozemsku zahájili okupaci na protest proti válce v Pásmu Gazy a ekonomickým a akademickým vztahům těchto vzdělávacích institucí s Izraelem. Informovala o tom agentura Reuters.
Přibližně 600 tisícům dětem, které se tísní v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, hrozí katastrofa. Dnes před tím podle agentury AFP varoval Dětský fond OSN (UNICEF), který vyzval Izrael, aby zabránil jejich "násilnému vysídlení".
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová znovu vyzvala k uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Reagovala tak na zprávy, že izraelská vláda zahájila evakuaci východní části Rafáhu na jihu Pásma Gazy před dlouho chystanou ofenzivou v této oblasti. Také Austrálie varovala Izrael, že by se touto cestou neměl vydávat, i Francie zopakovala důrazný nesouhlas.
Podle belgické vicepremiérky Petry De Sutterové by izraelská vojenská operace vedla k masakru. Berlín obě strany konfliktu vyzval, aby neohrožovaly rozhovory o případném klidu zbraní.
Nejméně 34 735 Palestinců bylo zabito a 78 108 zraněno při pokračující vojenské ofenzivě Izraele v Pásmu Gazy. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví v Gaze, které kontroluje hnutí Hamás a o nichž informovala agentura Reuters. Údaje nelze nezávisle ověřit.
Egyptská státní televize AlQahera News s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený egyptský zdroj uvedla, že útok Hamásu na přechod Kerem Šalom v Gaze způsobil "patovou situaci" v jednáních o příměří. Egyptští vyjednavači kvůli tomu zintenzivnili rozhovory s cílem omezit současnou eskalaci mezi Izraelem a Hamásem, uvedl zdroj.
Za přísných bezpečnostních opatření se v úterý v jihošvédském městě Malmö uskuteční první semifinále hudební soutěže Eurovize. Soutěž v letošním roce provázejí protesty proti účasti Izraele vzhledem k válce, kterou vede v Pásmu Gazy v reakci na teroristický útok hnutí Hamás na jih Izraele z loňského 7. října. V etnicky různorodém Malmö, kde žije i početná palestinská komunita, jsou po dobu konání Eurovize plánovány propalestinské i proizraelské demonstrace.
Snímek zachycující evakuaci z východní části Rafáhu.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA varoval před ničivými důsledky ofenzivy v Rafáhu, včetně dalšího utrpení a úmrtí civilistů. Agentura uvedla, že se neevakuuje a zůstane v Rafáhu co nejdéle, aby mohla pokračovat v poskytování životně důležité pomoci.
Některé palestinské rodiny již začaly opouštět východní Rafáh, řekli obyvatelé města agentuře Reuters.
Vysoký představitel teroristického hnutí Hamás Sámí abú Zuhrí řekl agentuře Reuters, že izraelský příkaz k evakuaci Rafáhu na jihu Pásma Gazy je "nebezpečnou eskalací, která bude mít následky".
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vítáme vás u nového online přenosu k dění na Blízkém východě. Starší informace najdete zde.
Jihoafrická republika uvítala, že Mezinárodní soudní dvůr z jejího podnětu nařídil Izraeli zastavit boje v Rafáhu, s vymáháním se hodlá obrátit na Radu bezpečnosti OSN.