Souhrn nejdůležitějšího dění:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos k dění na Blízkém východě z technických důvodů končí. Situaci ale sledujeme dál. Nejnovější informace najdete zde.
Podle agentury AP je to poprvé za několik měsíců, co se sirény rozezněly v Tel Avivu. Hamás sice v uplynulých měsících útočil na Izrael raketami, jejich dolet nebyl dostatečný, aby ohrozil přímo Tel Aviv.
Podle serveru deníku Haarec se sirény varující před raketovým úderem rozezněly po 13. hodině SELČ i na dalších místech ve střední části Izraele. Izraelská média sdílejí fotografie, které ukazují zásahy protivzdušného systému Iron Dome.
Teroristické hnutí Hamás, proti kterému Izrael bojuje v Pásmu Gazy, uvedlo, že zahájilo rozsáhlý raketový úder na Izrael. Podle něj se jedná o odvetu za civilisty zabité izraelskou armádou. Izraelská armáda uvedla, že nejméně deset raket bylo odpáleno z Rafáhu, píše server The Times of Israel. V této oblasti na jihu Pásma Gazy vede nyní izraelská armáda ofenzivu.
Při bojích v Pásmu Gazy zahynulo od října 35 984 lidí. Uvedly to v neděli podle agentury Reuters palestinské úřady, které jsou pod kontrolou teroristického hnutí Hamás. Je to o 81 lidí více, než kolik zmiňovala sobotní bilance. Zraněno je podle stejného zdroje 80 643 osob. Podle agentury AFP izraelské údery pokračovaly i v noci na dnešek v okolí Rafáhu i na dalších místech v Pásmu Gazy.
Izraelská armáda začala s vojenskou operací v okolí Rafáhu na začátku května. Podle izraelských představitelů je ofenziva ve městě nutná pro zničení posledních praporů hnutí Hamás a jeho ozbrojeného křídla. Z města a jeho okolí od té doby uprchlo na 800 tisíc lidí, píše agentura AFP.
Do Pásma Gazy začala znovu proudit humanitární pomoc přes přechod Kerem Šalom. Píše to agentura Reuters s odkazem na prohlášení činitele Červeného půlměsíce a zprávu egyptské televize al-Káhira. Přechod byl téměř nepřetržitě uzavřen od začátku května, kdy na něj zaútočili příslušníci palestinského hnutí Hamás. Do Pásma Gazy by mohlo přijet na 200 nákladních vozů s humanitární pomocí a palivem.
Na dodávce pomoci skrze přechod Kerem Šalom, který spojuje izraelské území a Pásmo Gazy, se dohodli tento týden americký prezident Joe Biden a egyptská hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Egypt se zavázal dodávat humanitární pomoc přes Kerem Šalom, dokud nebude možné podle Káhiry obnovit provoz přechodu Rafáh.
První nákladní vozy začaly přes přechod už projíždět. Podle egyptského představitele Červeného půlměsíce se tudy může dostat na 200 nákladních vozů, z nichž čtyři vezou palivo, které je klíčové pro provoz nemocnic a dalších infrastruktur.
V Tel Avivu propukly potyčky mezi izraelskou policií a protivládními demonstranty, uvedly agentury. Protestující žádali návrat rukojmích, která stále zadržuje radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy.
Někteří protestující v Tel Avivu drželi fotografie vojaček, jež se tento týden objevily na videu z doby krátce po jejich únosu během útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října, který spustil také nynější válku mezi Izraelem a Hamásem. Někteří protestující drželi také transparenty s nápisy Zastavte válku a Pomozte. Vyzývali vládu k dosažení dohody o propuštění desítek stále zadržovaných rukojmích.
Protestující rovněž požadovali rezignaci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nové volby. "Všichni jsme viděli to video, nemohly jsme zůstat doma poté, co vláda všechny tyto lidi opustila," řekla Hilit Sagiová ze skupiny Ženy protestují za návrat všech rukojmích.
Od začátku války mezi Izraelem a hnutím Hamás bylo v Pásmu Gazy zabito 35 903 lidí. Bilanci aktualizovalo místní ministerstvo zdravotnictví.
Itálie se rozhodla obnovit financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky. Uvedl to dnes podle agentur AFP a ANSA italský ministr zahraničí Antonio Tajani, který v Římě jednal s palestinským premiérem Muhammadem Mustafou.
Itálie pozastavila svůj příspěvek v lednu kvůli podezření, že se zaměstnanci tohoto úřadu podíleli na teroristickém útoku na Izrael ze 7. října. Na financování pomoci Palestincům skrze úřad OSN a další agentury OSN Itálie pošle 35 milionů eur (862 milionů korun).
V noci na dnešek pokračovaly izraelské údery na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedli to reportéři agentury AFP na místě. V pátek Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu, což izraelské úřady odmítly.
Údery a boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás podle AFP neutichly ani na dalších místech tohoto palestinského území, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.
"Po hrozivém teroristickém útoku 7. října Izrael zahájil spravedlivou obrannou válku s cílem zlikvidovat teroristickou organizaci Hamás a osvobodit své rukojmí. Činí tak v souladu s právem na obranu svého území a občanů a při dodržování mezinárodního práva a svých morálních hodnot," stojí v prohlášení Izraele.
Izrael podle společného prohlášení jeho ministerstva zahraničí a Národní bezpečnostní rady neprováděl a nebude v Rafáhu provádět vojenské operace, které by mohly vést ke zničení palestinské populace, celkově, nebo zčásti, píše server The Times of Israel.
Izraelské letectvo dnes odpoledne provedlo sérii vzdušných úderů na uprchlický tábor Šabúra v centru Rafáhu. S odvoláním na svého zpravodaje v Gaze o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Současně poznamenala, že se tak stalo jen několik minut poté, co Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že Izrael musí zastavit veškeré vojenské operace v tomto městě na jihu Pásma Gazy.
Evropská unie si musí vybrat mezi podporou mezinárodní instituce a podporu Izraele, uvedl dnes podle agentury Reuters šéf unijní diplomacie Josep Borrell v reakci na výrok Mezinárodního soudního dvora. Ten dnes Izraeli nařídil okamžitě ukončit ofenzivu v Rafáhu v Pásmu Gazy. Belgie vzápětí vyzvala k okamžitému splnění požadavku.
Evropská unie si musí vybrat mezi podporou mezinárodní instituce a podporu Izraele, uvedl dnes podle agentury Reuters šéf unijní diplomacie Josep Borrell v reakci na výrok Mezinárodního soudního dvora. Ten dnes Izraeli nařídil okamžitě ukončit ofenzivu v Rafáhu v Pásmu Gazy.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude podle zdrojů stanice Al-Džazíra v reakci na dnešní rozsudek Mezinárodního soudního dvora ohledně Pásma Gazy jednat s klíčovými ministry, mimo jiné členem válečného kabinetu Bennym Gancem, šéfem diplomacie Jisraelem Kacem a právním poradcem vlády. Nejmenované zdroje stanice ale současně uvádí, že Izrael na rozhodnutí soudu "nebude reagovat ani politicky, ani vojensky".
Některé potraviny z humanitárních dodávek pro Pásmo Gazy už třetím týdnem hnijí u hraničního přechodu poblíž města Rafáh, píše agentura Reuters. V oblasti na hranici s Egyptem se zhoršila humanitární krize poté, co přechod na začátku měsíce obsadila izraelská armáda.
Německá vláda se nyní nechystá uznat Palestinu jako stát. Řekl to dnes německý kancléř Olaf Scholz po jednání s portugalským premiérem Luísem Montenegrem. Podle Scholze k tomu není důvod. Ani Portugalsko nyní takový krok nepodnikne, uvedl Montenegro.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafáh pro neomezený přísun humanitární pomoci. Izrael má také umožnit do Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích. Podnět k haagskému tribunálu podala Jihoafrická republika, která židovský stát rovněž viní právě z genocidy. Rozhodnutí jsou konečná a závazná, soud však nemá žádné vynucovací prostředky a jeho rozhodnutí státy již v minulosti ignorovaly, upozorňuje agentura Reuters.
Zajimalo by mne, kdy soud v Haagu vyda rozhodnuti proti Hamasu a dalsim teroristickym organizacim?
57 let se Palestinci jen prizivuji na svetove pomoci. Za tu dobu nic nevybudovali, jen posilovali Hamas a umoznili mu vyrust do obludnych rozmeru. Zatimco Izrael se stal jednou ze zemi s nejvetsim vedeckym a technickym prinosem. Plne stojim za Izraelem.
Souhlasím, Palestincům by se mělo přidělit stejně území jako kdysi Izraeli. Vyčlenit část pouště a " co si uděláte - budete mít " . Pokud se budou snažit a budou stejně pilní jako Židé budou se jistě i oni mít dobře. 🤔
Jihoafrická republika uvítala, že Mezinárodní soudní dvůr z jejího podnětu nařídil Izraeli zastavit boje v Rafáhu, s vymáháním se hodlá obrátit na Radu bezpečnosti OSN.