V zapomenutých částech světa chrání životy mobily

Jana Černá
14. 10. 2012 13:59
Matky v odlehlých oblastech dostávají automatické SMS nejen o termínech očkování
Indická matka s dítětem.
Indická matka s dítětem. | Foto: Reuters

Indie - Více než tři čtvrtiny všech mobilních telefonů na světě patří lidem z rozvojových zemí. Ačkoli jejich vlastníci často žijí na venkově mimo dosah zdravotníků, pomáhají chránit jejich životy. V některých regionech je totiž začali využívat pro zkvalitnění zdravotní péče.

Stačí pro to málo. Například automatické SMS včas upozorňující matky, že by měly s dětmi přijít na očkování. Předběžné výsledky společnosti Medic Mobile, která službu poskytuje, ukazují až 20procentní nárůst očkovaných dětí v testovaných oblastech.

Především lidem z venkova ale může pomoci i zaslaná informace o nově otevřené klinice blíže jejich domovu, včetně rozpisu jejích ordinačních hodin. Lze tak předejít situaci, kdy nemocný zbytečně dlouho cestuje ke vzdálenějšímu lékaři.

S informativními textovými zprávami má organizace delší zkušenosti například v jihoindickém okrese Kurnool. Pokrytí očkováním u jednoročních dětí se tam dlouho pohybovalo kolem 60 procent, ale už půl roku od zavedení programu šlo vypozorovat strmý nárůst.

Systém je jednoduchý. Oblastní zdravotníci neprodleně zanesou číslo mobilního telefonu těhotné ženy do systému a po porodu se doplní datum narození dítěte. Od té doby matkám pravidelně chodí upozornění na blížící se termíny očkování. Zapojit se do programu ale pochopitelně lze i později.

Jak se žije indickým matkám? Podívejte se:

Textové zprávy navíc neslouží jen jako upomínky v kalendáři. Využívají se i pro cílené informační kampaně. Matky se tak průběžně dozvídají o obecných výhodách očkování nebo o tom, proti jakým nemocem konkrétní očkování zabírá.

Nárůst malých pacientů ukázal, že matky v mnoha případech mají o očkování dětí zájem, ale bez této služby by na něj zkrátka zapomněly.

Foto: Reuters

K řadě dalších inovací patří také průběžný monitoring zdravotního stavu obyvatel. To opět pomáhá zejména ve venkovských oblastech.

Péče, která je primárně cílena na těhotné ženy, zahrnuje sběr dat místním lékařem, který je zasílá k vyhodnocení na větší, lépe vybavenou kliniku. Matky z odlehlých oblastí tak můžou rychle dostat zpětnou vazbu zahrnující vyhodnocení možných rizik.

Firma Medic Mobile působí od roku 2007, od té doby zavedla podobné inovace už v patnácti zemích. Na svém webu se představuje jako zastánce myšlenky využívání známých technologií k novým postupům.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy