V USA zadrželi na demonstraci u hranice s Mexikem dvaatřicet lidí

ČTK ČTK
11. 12. 2018 7:27
Informovala o tom dnes agentura AP. Zhruba čtyři stovky protestujících podle ní vyjadřovali podporu občanům středoamerických států, kteří se vydali v karavanách na sever, aby v USA požádali o azyl.
Migranti uvízlí na hranici mezi Mexikem a USA. Červen 2018.
Migranti uvízlí na hranici mezi Mexikem a USA. Červen 2018. | Foto: Reuters

Policie 32 účastníků demonstrace zadržela poté, co neuposlechli výzvy a neopustili oblast s omezeným vstupem poblíž zdi, která stojí u San Diega na hranici s Mexikem. Protestu se podle agentury AP účastnila řada křesťanských, muslimských a židovských duchovních a zástupců původních obyvatel Severní Ameriky.

Nynější incident na hranici, která rozděluje San Diego a mexickou Tijuanu, je podle AP již druhým od doby, kdy na mexicko-americkou hranici v listopadu dorazilo v několika karavanách zhruba 6000 lidí, převážně občanů Hondurasu. Na konci listopadu se skupina migrantů pokusila ilegálně překročit hranici. Američtí pohraničníci kvůli tomu na několik hodin zastavili provoz na rušném přechodu mezi San Diegem a Tijuanou.

Spojené státy nyní zpracovávají žádosti o azyl Středoameričanů, kteří dorazili k jižní hranici USA, přijímají jich ale jen asi sto denně. Na vyřízení žádosti tak mohou lidé čekat týdny i měsíce, upozornila agentura Reuters.

Americká pohraniční stráž střílela po migrantech v Tijuaně slzným plynem | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy