V USA se šíří zrádná listerie, zemřelo už 13 lidí

ČTK ČTK
28. 9. 2011 23:10
Spojené státy se potýkají s nejhorším rozšířením této baktrie za posledních deset let
Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se potýkají s nejhorším rozšířením baktrie listerie za posledních deset let.

Na následky infekce, která se objevila v 18 amerických státech, zatím podle agentury Reuters zemřelo 13 lidí.

Lékaři varují, že v nadcházejících týdnech se zřejmě bilance ještě zhorší, protože mezi nakažením a rozvinutím symptomů je dlouhá doba.

Podle úřadů se zřejmě listerie rozšířila z farmy v Coloradu. Bakterie podle všeho byla v melounech, které se dostaly do prodeje mezi 29. červencem a 10. zářím.

Infobox

  • Listerie se běžně vyskytuje v půdě, v prachu, v povrchových vodách nebo na rostlinách.
  • Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají.
  • Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a u lidí s oslabenou imunitou.

Zatím se nakazilo 72 lidí, z nichž 13 zahynulo. "V říjnu se ale objeví další případy," varovala Margaret Hamburgová z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Listerie totiž podle ní může způsobit nemoc i dva měsíce poté, co se dostane do lidského těla.

Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy