Urumči - V ujgurské metropole Urumči na severozápadě Číny byly rozmístěny početné bezpečnostní oddíly, mohutné zátarasy brání ve vstupu do čtvrtí, které obývají většinou muslimští Ujgurové. Vojáci mají obnovit klid po několikadenních nepokojích klid, které vyvolaly „záhadné útoky injekčními stříkačkami" - z nich jsou viněni právě Ujgurové.
Vojáci v oblasti vytvořili několik kontrolních stanovišť, která zaštiťují desítky kamionů a dalších vojenských vozidel. Některé obchody otevřely a obnovena byla zčásti i městská doprava. V centru dvouapůlmilionového města se objevily taxíky.
Z vyvolání nepokojů, které si vyžádaly pět obětí na životech a 15 zraněných, čínská vláda obviňuje muslimské separatisty. Účastníci demonstrací však byli drtivou většinou čínští Chanové, kteří požadovali po policii zajištění větší bezpečnosti po záhadných útocích injekčními stříkačkami. Jejich terčem byli většinou etničtí Chanové, ale také Ujguři a další menšinová etnika.
Demonstranti rovněž požadovali rezignaci šéfa komunistické strany v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Wang Le-čchuana, který je spojencem čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa. V čínském vedení nepokoje vyvolávají obavy z opakování násilností mezi Chany a Ujgury ze začátku července, které si vyžádaly téměř 200 lidských životů a 1700 zraněných.
Čínské vedení však odvolalo z funkce pouze Li Č', šéfa městské organizace komunistické strany v Urumči, který byl nejvyšším představitelem města i v době nepokojů ze začátku července. Úřady ale důvody jeho odvolání nezveřejnily.
Jejich snahou je poškodit etnickou jednotu
Podle exilového Světového kongresu Ujgurů během protestů v pátek v Urumči Chanové napadli nejméně deset Ujgurů a pokusili se zaútočit na mešitu Nanmen. Úřady jim v tom zabránily.
Čínský ministr veřejné bezpečnosti Meng Ťien-ču prohlásil, že vinu na červencových násilnostech nesou muslimští separatisté, kteří prý mají na svědomí i stříkačkové útoky. Z 531 lidí, kteří vyhledali lékaře kvůli možnému pobodání, lékaři našli vpichy u 106 z nich. Policie zatkla dvě desítky Ujgurů podezřelých, že za útoky stáli. Čtyři z nich byli obviněni.
"Jejich snahou je poškodit etnickou jednotu," prohlásil Meng. Nicméně neuvedl žádné důkazy a ani vláda se za jeho tvrzení nepostavila.
V Sin-ťiangu se střetávají původní obyvatelé, muslimští Ujgurové, jazykově a etnicky spříznění s Turky, a Chanové, v Číně většinové etnikum, kteří v posledních letech do regionu za aktivní podpory čínských úřadů masově migrují.
Ujgurové si stěžují, že úřady potlačují jejich kulturu i tradice a protežují etnické Číňany. "Bezpečnostní síly dovolují Číňanům protestovat. Kdyby tohle udělal Ujgur, kterýkoliv Číňan by policii mohl zavolat," řekl Ujgur Ali, jenž byl v červenci dva dny ve vazbě.
Peking obviňuje z rozpoutání nepokojů ujgurskou aktivistku a podnikatelku Rebiju Kadírovou, která žije ve Spojených státech a stojí včele Světového kongresu Ujgurů. Kadírová to kategoricky odmítá.