Zastřel mě, křičel na policistu při zatčení vrah z Toronta. Student dodávkou zabil 10 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 4. 2018 10:23
Policie pětadvacetiletého řidiče Aleka Minassiana zadržela. Motiv je zatím nejasný.
Policejní zásah na místě incidentu v Torontu. | Video: Reuters

Toronto - V Torontu najel v pondělí odpoledne místního času řidič dodávky do lidí a deset jich usmrtil. Dalších patnáct chodců bylo zraněno, několik z nich se nachází v kritickém stavu. Uvedl to zástupce šéfa torontské policie Peter Yuen, podle něhož byl řidič zadržen a nyní je vyšetřován.

Řidičem byl pětadvacetiletý Alek Minassian, motiv policie nezná.

Podle svědků citovaných kanadskými médii je nicméně patrné, že šlo o úmyslný čin.

Policie nakonec dodávku zastavila a pachatele hrůzného činu zatkla. "Zastřel mě," křičel Minassian na policistu, který na něj mířil svou zbraní. Strážce zákona ale zachoval klid.

Šéf torontské policie Mark Saunders médiím řekl, že Minassian dosud neměl žádné problémy se zákonem a policie jej nevedla na seznamu nebezpečných osob. Podle zdrojů televize CBC jde o vysokoškolského studenta žijícího na severním torontském předměstí Richmond Hill. Televize uvedla, že není spojen se žádnou teroristickou organizací.

Podle Saunderse zatím není jasné, z jakého popudu řidič zabíjel. Agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj napsala, že vyšetřovatelé vidí jako pravděpodobný motiv terorismus.

Vyšetřovatelé podle tohoto zdroje nevidí reálnou možnost, že by mohlo jít o nehodu.

Svědek útoku v Torontu: Vrážel do všech lidí na chodníku. Každého, kdo by mu stál v cestě, by přejel | Video: Reuters

Řidič mířil na policistu pistolí

Incident se stal kolem 13:30 místního času (19:30 SELČ) na rušné obchodní ulici v severní torontské části North York. Bílá dodávka patřící místní autopůjčovně tam podle svědků srazila chodce na přechodu, vyjela na chodník a na úseku dlouhém několik stovek metrů porážela lidi.

Policisté zanedlouho dodávku zastavili a muže zadrželi. Podle videa ze zatýkání zveřejněného kanadskými médii je patrné, že muž nejprve na policistu mířil pistolí, kterou pak zahodil a vzdal se.

Řidič podle svědků dobře věděl, co dělá. Jel rychlostí okolo 60 kilometrů za hodinu a během jízdy dokonce zrychloval. "Prostě projížděl přímo lidmi a na rohu dokázal bez obtíží bezchybně zahnout," řekl webu Globalnews student Nick Sanka, který vše sledoval z blízké kavárny.

Těla lidí nabraná vozem podle svědků odletovala do vzduchu, někteří přežili patrně jen proto, že se jim dostalo včasné pomoci od kolemjdoucích.

Jel příliš rychle na to, aby mu šlo uniknout

Zaměstnankyně IT firmy Michele Kelmanová se právě s kolegyní vracela z oběda, když za sebou uslyšely křik. Když se otočila, viděla těla odletující od automobilu, který se řítil jejich směrem. Instinktivně se přikrčila ke straně a zakryla si hlavu. Když se opět rozhlédla kolem, auto již projelo.

"Moje kamarádka byla pryč. Nemohla jsem ji najít. Všude kolem byla těla," popsala deníku Globe and Mail. Její kolegyně se stala jednou z nejméně devíti smrtelných obětí řidiče dodávky.

Policie zatýká řidiče, který v Torontu najel do chodců.
Policie zatýká řidiče, který v Torontu najel do chodců. | Foto: Reuters

"Porazil požární hydrant a jel pořád dál. Myslel jsem, že mu nefungují brzdy…Ale pak tam byla starší paní na autobusové zastávce. Viděla ho a snažila se mu uhnout, ale neměla štěstí. Srazil ji do přístřešku zastávky a rozbil sklo, které se na ni všechno vyvalilo," řekl listu Toronto Sun taxikář Agyeman Badu. "Když jsem jí přišel pomoci, byla celá pořezaná a v bezvědomí."

Stejně jak další svědci odhadl rychlost dodávky na 50 až 70 kilometrů, což bylo příliš na to, aby mohli lidé včas uprchnout. Ti, kterým se to poštěstilo, mnohdy vzápětí spěchali zpátky, aby pomáhali zraněným.

"Určitě jsem viděl alespoň pět nebo šest lidí, které pomáhali oživovat kolemjdoucí," řekl torontskému listu další ze svědků Phil Zullo. Podle policie bylo zraněno nejméně 16 lidí, někteří z nich jsou ve vážném stavu.

V Torontu se koná schůzka G7

Nájezdy automobilů do bezbranných chodců se v posledních letech zejména v Evropě staly častým způsobem útoků radikálních islamistů, kteří takto zabíjeli mimo jiné v Berlíně, Londýně, New Yorku či Nice.

V Torontu se nyní koná schůzka ministrů zahraniční skupiny vyspělých ekonomik G7.

Policie ale v okolí hotelu Intercontinental, kde se šéfové diplomacií nacházejí, nepřijala podle agentury Reuters žádná viditelná opatření.

Policisté kvůli vyšetřování činu uzavřeli přilehlou silnici a lidem doporučili místu se vyhnout. Ve stanici Finch byl přerušen provoz metra.

Policie vyšetřuje incident v Torontu, při němž řidič vjel do chodců.
Policie vyšetřuje incident v Torontu, při němž řidič vjel do chodců. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy