Teherán - Třetí den střetů opozice s policií v íránském hlavním městě si vyžádal mrtvé mezi demonstranty. Provládní média přiznala zatím osm obětí, hovoří se ale až o patnácti mrtvých.
Nepokoje podle všeho pokračovaly i v pondělí, policie podle zdrojů z protivládních kruhů rozháněla demonstranty slzným plynem.
Protesty provázelo i zatýkání blízkých spolupracovníků opozičního vůdce a prezidentského kandidáta z letošních voleb Mir Hosejna Musávího.
Policie během nedělních nepokojů začala střílet do davu a zabila při tom několik lidí. Mezi mrtvými je také Musávího synovec, dvacetiletý Ali Musáví.
Očekává se, že by se jeho pohřeb mohl stát rozbuškou k dalším protestům proti vládě prezidenta Ahmadínežáda.
Tvrdý zásah íránských bezpečnostních složek už jednoznačně odsoudily Spojené státy a Francie.
Dřívější informaci opozice o počtu mrtvých potvrdila večer i policie, když nejprve přiznala pět mrtvých. V neděli ráno už íránská státní televize hovořila o tom, že zabitých demonstrantů je osm. Neoficiálně se hovoří dokonce o patnácti zabitých.
Úřady však odmítly, že by policie střílela do lidí. Uvedly, že vyšetřuje "podezřelá úmrtí".
Bloger Igor Blaževič publikuje videa a zápisky z Íránu: Masové nepokoje si během víkendu vyžádaly minimálně 8 mrtvých |
"Smrt diktátorovi"
Íránská státní televize informovala, že při nepokojích v metropoli Teheránu bylo zatčeno na tři sta demonstrantů.
Opoziční demonstranti, kteří odnášeli tělo jednoho ze zabitých z místa neštěstí, provolávali heslo "Smrt diktátorovi". Analytici očekávají, že zprávy o zabitých demonstrantech mohou vést k dalším, ještě silnějším protestům.
Policie informace o mrtvých nejdřív popřela, na záběrech z mobilních telefonů, které odvysílala televize CNN, však byla vidět bezvládná zkrvavená těla odnášená z ulice.
Potlačení demonstrancí ostře kritizoval Bílý dům, který v prohlášení uvedl, že USA jsou na straně protestujících.
Nad centrem města se vznášel celou neděli černý dým. Podle informací, které zveřejnila opozice na internetu, policie celou oblast uzavřela, což vedlo k zintenzivnění srážek. Nad městem kroužily policejní vrtulníky.
Kolik se v centru města sešlo demonstrantů, není zřejmé. Různé zdroje hovoří o až desítkách tisíc účastníků. Policie se snaží udržet v izolaci různé skupiny protestujících. Kvůli ztížení komunikace bylo přerušeno telefonní spojení.
Zahraničním médiím íránský režim neumožnil, aby události v ulicích sledovala. Sama opozice oznámila, že v ulicích jsou davy lidí a jejich počet dál narůstá. Informovala také o tom, že protesty se rozšířily i do dalších měst včetně například Isfahánu v centrální části země či posvátného šíitského města Kóm.
Přívrženci opozice využili k protivládním demonstracím oslav svátků šiítských muslimů Ašúra. Režim dopředu varoval, že protesty potlačí.
Už v sobotu večer ozbrojenci vzali útokem mešitu, ve které měl projev bývalý prezident a stoupenec reformistů Muhammad Chátamí. Příslušníci prorežimních milic, známí jako basídžové, zaútočili na shromáždění obušky, řetězy a pepřovým sprejem.
Blízko teheránské hlavní třídy policie aktivisty násilím rozdělila do několika skupin a pokusila se zabránit jejich opětovnému sjednocení.
"Dobře vyzbrojené bezpečnostní složky zasahují proti opozičním aktivistům na mnoha místech v centru Teheránu. Do skupinek lidí, kteří provolávají protivládní hesla, policie pouští slzný plyn," cituje agentura Reuters íránský opoziční web.
Nové nepokoje v Íránu začaly v pondělí na pohřbu hlavního disidenta a kritika režimu ajatolláha Hosejna Alího Montazerího. Desítky tisíc lidí na pohřbu provolávaly protivládní hesla.
Opozice neuznává volbu Mahmúda Ahmadínežáda 12. června prezidentem. Podle ní byl výsledek hlasování zmanipulován a dodatečně upraven v Ahmadínežádův prospěch.