Ženeva - Výpovědi severokorejských uprchlíků, mezi nimiž jsou i bývalí političtí vězni z pracovních táborů, naznačují rozsáhlé a systematické porušování lidských práv ze strany vlády KLDR.
Ve své zprávě na to upozorňují vyšetřovatelé OSN a dodávají, že se nyní budou snažit určit konkrétní instituce a jejich představitele, kteří jsou za "možné zločiny proti lidskosti" zodpovědní.
"Ti, kdo přežili věznění v pracovních táborech, mluví o hladovění a nepopsatelných zvěrstvech," řekl Radě OSN pro lidská práva šéf nezávislého vyšetřování Michael Kirby.
"Osobní svědectví těchto lidí na veřejných jednáních v Soulu a Tokiu z minulého měsíce přitom nejsou ojedinělé případy. Může se jednat o systematické a hrubé porušování lidských práv," pokračoval Kirby a uvedl konkrétní případ, který komisaři vyslechli v březnu.
Vyprávěl příběh jednoho z nejznámějších severokorejských uprchlíků Sin Tang-hjuka, jenž utekl z vězeňského tábora, kde se narodil. "Jde o svědectví mladého muže, jenž byl držen od narození ve vězení, živil se hlodavci, ještěrkami a trávou a byl svědkem veřejné popravy své matky a svého bratra," prohlásil Kirby.
Pchjongjang vyšetřování odsoudil jako zpolitizované.
Ženy musejí topit vlastní děti
Od jiné z někdejších vězeňkyň se komise doslechla, jak byla matka ve vězeňském táboře donucena utopit vlastníma rukama novorozené dítě. Další členové zhruba pětadvacetitisícové komunity severokorejských přeběhlíků žijící v Jižní Koreji popisovali, jak byly ženy v táboře systematicky znásilňovány a vězni všemi možnými způsoby mučeni.
Bývalý soudce australského nejvyššího soudu si rovněž postěžoval, že severokorejská vláda s vyšetřovateli nebyla ochotna spolupracovat a že navzdory opakovaným žádostem do země nevpustila vyšetřovací tým Spojených národů.
"Je to lživá propaganda"
Severokorejský velvyslanec při OSN So Se-pchjong v reakci na zprávu OSN obvinil Evropskou unii a Japonsko, že vyšetřování OSN zpolitizovaly "v souladu s nepřátelskou politikou Spojených států". Podle ambasadora KLDR je zpráva zfalšovaná a jejím cílem je změna režimu v Severní Koreji.
Pchjongjang existenci vězeňských táborů popírá, satelitní snímky ale ukazují rozsáhlé vězeňské komplexy obehnané plotem na severokorejském venkově. Podle organizací pro lidská práva je v nich umístěno 150 000 až 200 000 lidí. Naděje, že by činnost komise OSN mohla přispět k propuštění zadržovaných či jinak zlepšit situaci v oblasti lidských práv v KLDR, je podle expertů minimální.