V syrském přístavu kotví ruská loď naložená zbraněmi

Martin Novák Martin Novák
1. 6. 2012 15:34
Vladimir Putin v Berlíně popřel, že by Rusko vyzbrojovalo Asada zbraněmi proti rebelům
Armáda posílá na civilisty tanky.
Armáda posílá na civilisty tanky. | Foto: Reuters

Damašek - Loď naložená ruskými těžkými zbraněmi pro režim Bašára Asada zakotvila v syrském přístavu Tartus.

Plavidlo Professor Katsman doplulo k syrským břehům už 26. května a po vyložení nákladu se vydá do řeckého přístavu Pirea.

Americká vláda potvrdila, že dřívější informace syrské opozice se zakládají na pravdě a ruská dodávka zbraní a munice skutečně do Sýrie dorazila. Minulý týden ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že o plavbě do Tartusu nemá žádné informace.

Ruská vláda tvrdí, že usiluje o dosažení příměří mezi syrským režimem a opozicí. Ministr zahraničí Sergej Lavrov před několika týdny řekl, že Moskva posílá syrské armádě jen zbraně, které nelze použít v takovém konfliktu, jaký se nyní v Sýrii odehrává.

Pak ale oznámil, že zbraně Asad potřebuje na obranu před ozbrojenými povstalci. Rusové také tvrdí, že jejich dodávky do Sýrie jsou legální, protože Rada bezpečnosti OSN neschválila žádné zbrojní embargo vůči blízkovýchodní zemi.

Embargo zablokovalo svým vetem právě Rusko spolu s Čínou. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval všechny země, aby ani režimu, ani povstalcům zbraně nedodávaly.

Opoziční Svobodné syrské armádě podle některých zdrojů dodávají zbraně Saúdská Arábie a Katar, sami povstalci ale tvrdí, že zatím nedostali skoro nic. Ruční zbraně prý kupují od překupníků v Libanonu či Turecku a bomby si vyrábějí sami.

Spojené státy ve čtvrtek ruské dodávky zbraní Asadovi odsoudily.

"Samozřejmě to technicky vzato není porušení mezinárodního práva, protože na Sýrii nebylo uvaleno embargo. Ale je odsouzeníhodné, že se nadále dostávají zbraně k režimu, který používá tak otřesnou a nepřiměřenou sílu proti lidem vlastní země," prohlásila americká velvyslankyně v OSN Susan Riceová.

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek sešel v Berlíně se spolkovou kancléřka Angelou Merkelovou. Popřel, že by Moskva dodávala Sýrii zbraně, "použitelné v občanské válce" a s Merkelovou se prý shodl na možnosti politického řešení krize. 

O plavbě lodi Professor Katsman informovala jako první televize Al-Arabíja. Podle ní loď vlastní firma, zaregistrovaná na Maltě, ale vlastněná ruskými majiteli.

Zbraně a munici dodává zákazníkům v zahraniční ruská státní společnost Rosoboroněxport, která má monopol na vývoz veškerého zbrojního materiálu z Ruska.

Od začátku protestů proti Asadovu režimu zemřelo v Sýrii přes patnáct tisíc lidí. Mezinárodní pobouření vyvolal nedělní masakr více než sta civilistů ve městě Húlá.

Opoziční bojovníci se znakem Svobodné syrské armády.
Opoziční bojovníci se znakem Svobodné syrské armády. | Foto: Reuters

Podle opozice vraždili členové milice Šabíha, loajální Asadovi. Syrská vláda v noci na pátek oznámila, že za útokem stojí povstalci.

Syrská armáda má nad povstalci drtivou převahu ve výzbroji, města a vesnice ostřeluje z tanků a děl. Ale některé části Sýrie, hlavně na severu země, nemá pod kontrolou. Opoziční zdroje uvádějí, že zhruba třetina vojáků od začátku konfliktu z armády dezertovala.

 

Právě se děje

Další zprávy