Moskva - Americké pozemní a letecké síly před týdnem rozmetaly na východě Sýrie kolonu tanků a obrněných vozidel syrského režimu. Její součástí byli i příslušníci ruské soukromé armády, známé pod názvem Vagnerova skupina.
Informace o bitvě, která se odehrála ve středu večer 7. února, jsou jen kusé a objevují se pomalu. Není jasné, kolik ruských žoldnéřů zahynulo. Odhady se pohybují od šesti až po několik desítek.
Například uralský regionální server Znak napsal, že v Sýrii zemřelo 217 členů Vagnerovy skupiny. Ruské ministerstvo zahraničí to nicméně popřelo s tím, že jde o "klasickou dezinformaci".
Syrských vojáků, kteří jsou loajální režimu prezidenta Bašára Asada, zahynula minulou středu nejméně stovka.
Ruští ozbrojenci z Vagnerovy skupiny mají ve smlouvách zakázáno používat sociální sítě, fotografovat se v místech konfliktu a hovořit s novináři. V jejich řadách bojují bývalí výsadkáři a příslušníci speciálních jednotek ruské armády. Mnozí z nich dříve válčili za proruské separatisty na východě Ukrajiny. Oficiálně nepodléhají ruskému ministerstvu obrany.
Žoldnéři nejprve spolu se syrskými vojáky zaútočili v provincii Dajr-az Zaur s tanky, obrněnými vozy a za podpory dělostřelectva na pozice Syrských demokratických sil (SDF). Tedy na arabsko-kurdské milice, které bojují proti tzv. Islámskému státu a jimž pomáhají Američané.
Následoval nálet koalice vedené USA.
"Běhali jsme od jámy k jámě. Porazili nás, veškerou techniku zničili," uvedl jeden z přeživších členů Vagnerovy skupiny.
Ruské ministerstvo obrany opakovaně uvedlo, že žádní ruští vojáci v oblasti Dajr az-Zauru nejsou. Také americký ministr obrany James Mattis na dotaz o ruských obětech bitvy v údolí Eufratu řekl, že o žádných ruských občanech neví, protože údery směřovaly na vojáky syrské armády Bašára Asada. "Rusové nám od začátku říkali, že tam nejsou," uvedl Mattis.
Tough to see the last weeks as anything but an escalation in Syria pic.twitter.com/XclqG5kPAd
— Marcel Dirsus (@marceldirsus) February 13, 2018
Ruský list Kommersant napsal, že cílem útoku syrské armády bylo zmocnit se ropných polí na územích pod kontrolou SDF. Moskva ale údajně o ofenzivě nevěděla ani ji neschválila.
Podle Rádia Svoboda slíbil prezident Bašár Asad ruským firmám Rosněfť a Gazprom výhodné smlouvy na těžbu ropy a zemního plynu v Sýrii, naleziště ale režim stále nemá pod kontrolou.