Damašek/Ammán - Syrské bezpečnostní síly zasáhly střelbou proti tisícům odpůrců režimu prezidenta Bašára Asada, kteří se sešli po tradičních pátečních modlitbách.
Podle prohlášení opozice citovaného agenturou DPA si zásahy vyžádaly nejméně 15 mrtvých civilistů a 50 zraněných.
Mezi oběťmi je i kurdský disident a vůdce kurdské opozice Mišal Tamu, kterého zavraždili neznámí ozbrojenci. Tisíce lidí vyšly také do ulic v Jordánsku protestovat proti vládě premiéra Maarúfa Bachita. Demonstrace se tam obešly bez obětí a zraněných.
V jordánském Ammánu demonstrovalo nejméně 2000 lidí pod heslem Politické reformy jsou naší cestou k odstranění korupce. Protestní akce svolalo několik organizací, mezi nimi i politické křídlo islamistického Muslimského bratrstva.
Bachitovu vládu protestující obviňují z oddalování reforem a nečinnosti vůči velmi rozšířené korupci.
Zavražděn ve svém domě
Podle informací syrských aktivistů byl třiapadesátiletý vůdce kurdské opozice v Sýrii a člen Syrské národní rady (hlavní opoziční koalice) založené koncem srpna v Istanbulu zavražděn ve svém domě v Kamišlí na severozápadě země.
Čtyři ozbrojení a maskovaní muži vnikli do domu a začali střílet na něj, jeho syna Marcela a jednu spolupracovnici, kteří utrpěli zranění, upřesnila podle AFP Organizace syrských pozorovatelů pro lidská práva (OSDH).
Po oznámení Tamuovy smrti vyšly do ulic tisíce kurdských demonstrantů, shromáždili se zejména před nemocnicí v Kamišlí, kam bylo převezeno tělo zabitého. Ten byl teprve nedávno po třech a půl letech propuštěn z vězení.
Už přes 2900 mrtvých
Palba a výbuchy byly slyšet z města Homs, které je jedním z hlavních center odporu proti prezidentu Asadovi. Podle Organizace syrských pozorovatelů pro lidská práva (OSDH) tam byli čtyři lidé zabiti a nejméně 25 dalších zraněno.
Intenzivní střelba byla podle AP hlášena také z Dajr az-Zauru na hranici s Irákem a na předměstí Damašku Dúma, odkud byly hlášeny tři civilní oběti na životech. Střelba byla slyšet i v provincii Dará. V Rastanu ve středu země syrští vojáci uzavírali prostor okolo mešit, aby zabránili shromážděním.
Od března bylo podle OSN při potlačování protivládních protestů zabito již 2900 lidí včetně příslušníků státních ozbrojených složek. Počet obětí narostl o 200 od začátku září.
Syrská opozice vyzvala k protestům po pátečních modlitbách na podporu Národní rady, exilového uskupení syrských disidentů, které bylo založeno v neděli v Istanbulu. Úkolem Rady má být svržení Asadova režimu. Prezident podle opozice Sýrii dovedl na pokraj občanské války.