V Somálsku to vře, Afrika si neví rady

rst, Reuters
31. 1. 2007 11:30
Addis Abeba - V Etiopii skončil summit Africké unie, aniž by dokázal zajistit vyslání dostatečných mírových sil do sousedního neklidného Somálska.
Etiopské jednotky pomohly somálské vládě na přelomu roku svrhnout režim Svazu islámských soudů. Zatím není jasné, co bude dál, až se Etiopané ze Somálska zcela stáhnou.
Etiopské jednotky pomohly somálské vládě na přelomu roku svrhnout režim Svazu islámských soudů. Zatím není jasné, co bude dál, až se Etiopané ze Somálska zcela stáhnou. | Foto: Reuters

Stejně jako loni přišel Súdán kvůli násilnostem v provincii Dárfúr o možnost předsedat Africké unii (AU). Do čela byla místo něj zvolena Ghana.

Účinnost afrického protipólu EU ale zpochybňuje jeho pokračující neschopnost pomoci jednomu z nejhůře zkoušených členů AU, Somálsku

Mezi hlavními body uplynulého summitu v etiopské Addis Abebě byl požadavek na vyslání osmitisícových mírových sil do Somálska. Nakonec však vojáky přislíbila pouze Uganda, Nigérie a Malawi, a to v celkovém počtu 4 000 vojáků.

Více vojáků se nenašlo. Vůdci afrických zemí se obávají vysílat své jednotky do země, které vládnou už 15 let různé ozbrojené skupiny a ve které vláda de facto ovládá jen pár měst.

Mírové síly, které 15 miliony dolarů financuje také Evropská unie, mají v Somálsku vystřídat etiopské vojáky, kteří před několika týdny svrhli tamní vládu Svazu islámských soudů.

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír popřel, že by jeho vláda podporovala arabské milice džandžauí, a informování o Dárfúru označil za přehnané
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír popřel, že by jeho vláda podporovala arabské milice džandžauí, a informování o Dárfúru označil za přehnané | Foto: Reuters

Situace v zemi se nelepší. Po sérii bombových útoků, které včera otřásly hlavním městem Mogadišem, vyhlásila vláda ve všech jí kontrolovaných oblastech stanné právo.

Súdán ještě ne

Další událostí afrického summitu bylo, že Súdán ztratil možnost předsedat seskupení afrických států už podruhé. Kvůli porušování lidských práv dokonce vyhrožovaly některé země, že pokud by se tak stalo, z unie by prostě vystoupily.

Nejhlasitěji se ozýval sousední Čad, se kterým má Súdán napjaté vztahy kvůli situaci na společné hranici.

Stejně jako loni, největší humanitární krize současnosti v Dárfúru odsunula Sudán z vedení tohoto afrického uskupení. Zatímco loni jej nahradilo Kongo, letos se vedení ujme Ghana, v čele s prezidentem Johnem Kufuorem.

Během krize v Dárfuru bylo zabito již na 200 000 lidí a dalších 2,5 milionu muselo utéct ze svých domovů. Hlavním bodem jednání států AU je opětovné vyslání mezinárodních jednotek do této provincie.

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír dnes opakovaně popřel, že by jeho vláda podporovala arabské milice džandžauí obviňované z páchání násilností na černošském obyvatelstvu v Dárfúru, a informování o této své provincii označil za přehnané.

Přijel také Pan Ki-mun

O Súdánu a Somálsku jako o dvou největších problémech Afriky hovořil také Pan Ki-mun, nový generální tajemník OSN, který do Addis Abbeby dorazil jako čestný host.

Krvavý konflikt v súdánském Dárfúru nutí statisíce lidí žít v uprchlických táborech. Na leteckém snímku tábor Geraida, známý aférami se sexuálním zneužíváním mladých dívek vojáky Africké unie.
Krvavý konflikt v súdánském Dárfúru nutí statisíce lidí žít v uprchlických táborech. Na leteckém snímku tábor Geraida, známý aférami se sexuálním zneužíváním mladých dívek vojáky Africké unie. | Foto: Reuters

Spolu se zástupci 53 afrických států řešili také současnou situaci v Guineji, kde už několik týdnů probíhá generální stávka, problémy spojené s globálním oteplováním či dalším vědeckým rozvojem.

"Musíme zastavit násilí a politiku spálené země uplatňovanou různými stranami, stejně jako bombardování, které nadále ohrožuje budoucnost života v Dárfúru. Daň za tuto krizi je nadále neúnosná," uvedl Pan Ki-mun a připomněl statisíce zavražděných v Dárfúru za poslední tři roky.

 

Právě se děje

Další zprávy