V Somálsku propukla epidemie spalniček, UNICEF naočkuje přes 300 tisíc dětí

ČTK ČTK
25. 4. 2017 19:35
Podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) propukla v Somálsku epidemie spalniček, nemocných bylo od začátku roku evidováno téměř šest tisíc. Nemoc je zvláště nebezpečná v kombinaci s podvýživou. Dětí, které trpí hladem, je v zemi přes milion, lidé navíc migrují kvůli suchu a nedostatku vody, což je takřka smrtelná kombinace. UNICEF chce v oblasti zahájit imunizační kampaň, při níž naočkuje asi 360 000 dětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo - Tisíce somálských dětí se nakazily spalničkami, oznámil v úterý Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). V zemi již zahájil rozsáhlý imunizační program, při kterém bude během jednoho měsíce očkováno asi 360 000 dětí. V zemi teď panují sucha a hlad, v některých oblastech propukla epidemie cholery.

OSN se snaží zabránit tomu, aby se hladomor v Africkém rohu nezhoršil natolik, že by se opakovala situace z roku 2011. Tehdy během něj přišlo o život více než 250 000 lidí.

"Z našich zkušeností s hladomorem v roce 2011 moc dobře víme, že spalničky spojené s podvýživou a hromadným opouštěním domovů jsou pro děti obzvlášť smrtelnou kombinací," uvedl v prohlášení vyslanec UNICEF pro Somálsko Steven Lauwerier. "Spalničky jsou nejsmrtelnější nemocí, které se dá očkováním zabránit," dodal.

Od začátku letošního roku bylo v Somálsku nahlášeno 5700 případů nákazy spalničkami, což je více než za celý loňský rok, uvádí se dále v prohlášení.

Toto virové infekční onemocnění se šíří vzdušnou cestou či kontaktem s infikovanými slinami či hleny. V nehygienickém prostředí táborů pro vysídlené osoby, které jsou v Somálsku plné lidí prchajících před suchy, se proto šíří rychle. Pravděpodobnost, že spalničky dítě zabijí, se s podvýživou zvyšuje devítinásobně, uvedl Lauwerier.

Více než šest milionů Somálců, tedy asi polovina populace, potřebuje humanitární pomoc. Je mezi nimi asi milion podvyživených dětí. Většina dětí přitom nikdy nebyla očkována, jelikož pochází z regionů, kam se zdravotníci vzhledem k nepokojům nedostali.

Země, ve které v roce 1991 propukla občanská válka, stále čelí hrozbě islamistického terorismu.

Úmrtnost spojená se spalničkami od roku 2000 ve světě klesla o 79 procent, hlavně díky vakcinaci. Každý rok však podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spalničky zabijí téměř 400 dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy