V KLDR se šíří koronavirus. Režim popravil prominenta, který porušil karanténu

Martin Novák Martin Novák
17. 2. 2020 7:00
Severokorejský režim bez udání důvodů zrušil plánovanou obrovskou vojenskou přehlídku v Pchjongjangu. Statisíce vojáků tentokrát nebudou pochodovat ulicemi a salutovat nejvyššímu vůdci Kim Čong-unovi. Nevyjedou ani tanky a vozidla s raketami.
Karanténa v KLDR | Video: Reuters

Přehlídka se koná pravidelně v únoru. Letos tomu tak nebude a režim neoznámil žádný důvod bezprecedentního zrušení akce. Jihokorejská média s odvoláním na informace tajných služeb píší a hovoří o tom, že nejuzavřenější zemí světa se šíří obávaný koronavirus.

Zpráv o situaci v Severní Koreji zatím mnoho není, podle Jihokorejců je ale kritická. Režim zakázal do země vstup cizincům a lidi, kteří přijedou z Číny, umísťuje do karantény. Virus se ale šíří. Jen ve městě Sinuidžu na hranici s Čínou podlehlo nemoci už pět lidí, je přesvědčená jihokorejská rozvědka.

Pchjongjang zastavil všechny lety a vlakové spojení s Pekingem, hranici dlouhou přes tisíc kilometrů ale mnoho lidí překračuje tajně. Ani čínští, ani severokorejští pohraničníci ji nejsou schopni uhlídat.

"Jeden ze zaměstnanců severokorejského ministerstva obchodu porušil pravidla karantény a šel do veřejného bazénu. Byl popraven," uvádí s odvoláním na své zdroje jihokorejský server Dong-a Ilbo.

Katastrofální zdravotnictví

Severokorejský režim nezveřejňuje zprávy o počtu nakažených, ale informoval o tom, že vedení země přijalo zásadní opatření, aby se infekce nešířila. Někteří vládní představitelé se nechali vyfotografovat s rouškami na ústech, Kim Čong-un však ne.

Šíření koronaviru v Severní Koreji se experti a lékaři od počátku epidemie velmi obávali. Zatímco Čína má prostředky a kapacitu virus - byť s velkými obtížemi - zvládnout, její soused je proti ní prakticky bezmocný. Severokorejci nemají léky ani potřebné vybavení v nemocnicích. V mnoha venkovských oblastech žádné ordinace ani lékaři nejsou.

Zdravotnictví je v KLDR v katastrofálním stavu. Země má jednu z nejvyšších úmrtností matek a novorozenců na světě, kvůli sankcím je stát odříznutý od nových léků a technologií. "Nemají dost léků. Může to tam propuknout s obrovskou silou, velmi se toho obávám," řekl pracovník Světové zdravotnické organizace (WHO) Nagi Šafík, který v minulosti několikrát Pchjongjang navštívil.

Podvyživení a se slabou imunitou

Mezinárodní výbor Červeného kříže minulý týden vyzval mezinárodní společenství, aby učinilo výjimku ze sankcí, uvalených na Severní Koreu Radou bezpečnosti OSN kvůli jaderným zkouškám a odpalování raket dlouhého doletu. Organizace uvedla, že země nutně potřebuje ochranné masky a obleky stejně jako přístroje na diagnostikování koronaviru.

Velká část severokorejské populace je navíc podvyživená nebo nemá dostatek vitaminů. V každém případě má oslabenou imunitu. Program OSN pro výživu před třemi lety odhadl počet Severokorejců s nedostatečnou výživou na 43 procent populace.

Američan korejského původu Kee Park, který jako zdravotník podnikl do KLDR několik humanitárních misí, řekl hongkongskému listu South China Morning Post, že KLDR možná může zachytit a zvládnout malý počet nakažených koronavirem.

"Rozsáhlá epidemie ale způsobí kolaps jejich zdravotního systému," varoval. V Číně a dalších zemích se dosud nakazilo koronavirem přes 67 tiísc lidí, více než 1500 jich zemřelo.

 

Právě se děje

Další zprávy