V Rusku mají kvůli znečištění zelený sníh, je za tím továrna na chrom. Protesty sílí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2019 9:42
Případy, kdy sníh zčernal nebo zezelenal, vyvolávají stále větší znepokojení. Jak velké obavy bychom měli mít kvůli čím dál tím víc barevnému sněhu, se ptá britský list The Guardian.
Zelený sníh v Rusku.
Zelený sníh v Rusku. | Foto: Reuters

Nikdy nejez žlutý sníh, byla vždy dobrá rada. Teď bychom k tomu mohli přidat varování před zeleným, růžovým, oranžovým a černým sněhem. Úměrně tomu, jak se nové důkazy o tom, jak se nám daří zaneřádit planetu, zapisují do jednoho z nejčistších prostředí na planetě - rychle se zmenšujících sněhových čepiček.

Pozornost upoutala série incidentů v Rusku. Obyvatelé sibiřských měst s nechutí sledovali, jak se sníh kolem nich mění na zelený a černý, a toxické emise přinutily některé z nich nosit masku. Za emise jsou zodpovědné místní továrny - zelený sníh je například dílem továrny na chrom - a jak protesty nabírají na intenzitě, dostala se vláda prezidenta Vladimira Putina pod tlak.

Znečištění sněhu není nové. Ochránci životního prostředí varují už roky před nebezpečím tmavého sněhu v podobě černých, hnědých a šedých pruhů na ledu, kvůli jejich dopadu na klimatické změny. Jsou jasně viditelné ze vzduchu nad arktickými oblastmi.

Tmavý sníh je znečištěný černým uhlíkem, tedy sazemi - nespálenými částicemi fosilních paliv v uhelných elektrárnách, továrnách a dalších zdrojích. Do polárních ledových čepiček je přenáší vítr.

Když saze spadnou na bílý sníh, je to nejen estetická katastrofa. Bílý sníh a led, které odrážejí světlo, zvyšují schopnost povrchu odrážet sluneční světlo a teplo zpět do vesmíru. Tmavý sníh ale naopak teplo absorbuje a zrychluje tak oteplování Země. Eliminace sazí by mohla zpomalit klimatické změny a pomoci snížit teploty až o půl stupně Celsia.

Konzumace sněhu? Nezkoušejte ani ten bílý

Sníh je někdy zabarvený i přírodními jevy. Řasa Chlamydomonas nivalis může způsobit, že vypadá růžový nebo červený, což je efekt zdokumentovaný vědecky už od 19. století. Oranžový sníh, který se v loňském roce šířil východní Evropou, mohly způsobit částečky prachu a písku ze Sahary. Ovšem v případě oranžového sněhu, který o desetiletí dříve padal na Sibiři, tento jev s největší pravděpodobností způsobilo znečištění.

A pokud jde o konzumaci sněhu, nezkoušejte ani ten bílý. Vědci v Kanadě v roce 2017 zjistili, že tající městský sníh obsahuje celou směsku toxických chemikálií, převážně z výfukových plynů aut, které byly ve sněhu uvězněny ze znečištěného vzduchu.

Sníh ve své kráse vždy upoutával naši představivost, byl symbolem čistoty a průhlednosti, odkazem na mytický stav nevinnosti. Jak se sníh kolem nás zbarvuje černě, šedě, hnědě, zeleně a všemi ostatními barvami, těžko bychom hledali silnější symbol našeho globálního problému se znečištěním, které se vymyká naší kontrole.

Vytvořili jsme databázi ingrediencí, u kterých jsme započetli všechny vstupy a výstupy jejich produkce, říká výzkumnice Dana Kapitulčinová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy