V Řecku se o slovo hlásí radikálové. Nalevo i napravo

Radim Klekner Radim Klekner
8. 2. 2012 9:45
Po předčasných volbách bude v Řecku velmi těžké sestavit vládu
Příslušníci komunistických odborů táhnou na centrální aténské náměstí Syntagma
Příslušníci komunistických odborů táhnou na centrální aténské náměstí Syntagma | Foto: Reuters

Atény - Úsporná opatření, k nimž donutily řeckou vládu premiéra Lucase Papadimose okolnosti i tlak Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, mohou být již za několik týdnů jen cárem papíru.

V Řecku se budou nejpozději v dubnu konat předčasné volby a k moci se může dostat zcela nová vládní garnitura. Země také může vyhlásit bankrot, k němuž ostatně už dlouho směřuje.

Naprostá většina Řeků totiž zásadně odmítá škrty Papadimosova kabinetu a požaduje jediné: státní dluh by měl být upsán beze zbytku a zemi by měl být umožněn nový začátek. V sílu úsporných opatření a umazávání starých dluhů pomocí nového zadlužení už nikdo z nich nevěří.

Podle průzkumů veřejného mínění si většina respondentů přeje předčasné volby co nejdříve. Řada z nich přitom preferuje extrémní síly na levici a na pravici.

"Zástupci tří politických stran (vyjednávajících s EU a MMF) nemají žádný mandát, aby svými podpisy stvrdili záhubu země," řekl listu Athen News předseda poslaneckého klubu Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras. "Jediným řešením je demise vlády a okamžité volby, a to již v únoru."

Stejného názoru je i vedení Komunistické strany Řecka (KKE). Ta se od Tsiprasovy formace liší snad jen v tom, že vedle kompletního odpuštění řeckého dluhu požaduje navíc, aby země vystoupila z eurozóny.

Zlatý úsvit

Obě strany mají v průzkumech shodně podporu přibližně dvanácti procent voličů. Ve volbách v roce 2009 přitom komunisté získali 7,5 procent a SYRIZA 4,6 procent hlasů.

Demonstranti se na několika místech střetli s policií
Demonstranti se na několika místech střetli s policií | Foto: Reuters

Strmě padá popularita Panhelénského socialistického hnutí (PASOK), které je nyní rovněž na dvanácti procentech, zatímco před třemi roky získalo hlasy 43,9 procent těch, kdo šli volit.

Dvanáct procent má i liberální Demokratická levice (DIMAR) vedená dnes zřejmě nejpopulárnějším politikem v zemi, právníkem Fotisem Kuvelisem.

V poslední době ztrácí ovšem také pravicová Nová demokracie (ND) Antonise Samarase, ačkoliv má stále podporu 28 procent voličů. Její hlasy přebírá Lidová ortodoxní výzva (LAOS) s šesti a neonacistický Zlatý úsvit (Hryzi Avgi) se třemi procenty. 

Do parlamentu by se při překročení tříprocentní hranice dostali ještě Zelení (OP) a Demokratická aliance (DISY), jež se odštěpila od Nové demokracie.

Jako na kolovrátku

PASOK si znepřátelil voliče sérií úsporných opatření přijatých v uplynulých dvou letech, Nové demokracii je zase vyčítáno, že zatajovala skutečnou výši řeckého dluhu, když byla u moci v letech 2004-2009.

V prosinci podporovalo nového premiéra Papadimose 70 procent Řeků, teď už jen třetina z nich
V prosinci podporovalo nového premiéra Papadimose 70 procent Řeků, teď už jen třetina z nich | Foto: Reuters

Důvěru Řeků rychle ztratil také Papadimos. V listopadu loňského roku, kdy byl pověřen vedením nového kabinetu, v něm přitom všichni viděli spasitele, jenž zemi vyvede z dluhů.

Papadimos ale pokračoval jen v předchozí praxi socialistické vlády premiéra Jorgose Papandrea. Ten nechával v parlamentu schvalovat jeden úsporný balíček za druhým a s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem jako na kolovrátku uzavíral nové a nové dohody o poskytnutí dalších tranší z úvěru ve výši 110 miliard eur.

Papandreu se s EU dohodl na dalším úvěru o objemu 130 miliard eur. Jeho první tranše má Řecko nyní zachránit před insolvencí, jež hrozí již v půli března, kdy má země splatit 14,5 miliardy eur starých dluhů.

Už teď je ale zřejmé, že nový úvěr bude muset být navýšen o dalších patnáct miliard. Aténám se totiž nepodařilo shromáždit ani desetinu z padesáti miliard eur, jež si slibovala od privatizace státních podniků.

Čím dál více expertů je proto toho názoru, že Řecko má vzdát marné pokusy vybřednout z dluhů, které se vyšplhaly na 159 procent hrubého domácího produktu země (cca 350 miliard eur) a letos nabobtnají o dalších 15-20 miliard, a přijmout "jediné čestné řešení". Totiž vyhlásit bankrot.

 

Právě se děje

Další zprávy