EU by měla kontrolovat řecký rozpočet, zní z Německa

ČTK ČTK
28. 1. 2012 16:21
Atény přímou kontrolu ze strany unie odmítají
Situace v Řecku je čím dál dramatičtější, v březny by země mohla zbankrotovat
Situace v Řecku je čím dál dramatičtější, v březny by země mohla zbankrotovat | Foto: Reuters

Berlín/Atény - Německo a další země eurozóny, které zjevně ztrácejí trpělivost se zadluženým Řeckem, chtějí přímo kontrolovat řecký rozpočet. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž ale Atény tuto možnost kategoricky vylučují.

Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného německého činitele napsala, že Řecko by mělo dočasně předat svrchovanost nad daňovými a výdajovými rozhodnutími rozpočtovému komisaři eurozóny. Tímto způsobem by si Atény zajistily další pomoc.

Činitel, který si nepřál být jmenován, dodal, že o tomto návrhu diskutují ministři financí 17 zemí eurozóny, protože Řecko opakovaně nesplnilo své závazky spojené se půjčkou v hodnotě 110 miliard eur, které mu země spojené měnovou unií poskytly.

Mezinárodní věřitelé Řecka nyní projednávají další záchranný balíček v hodnotě 130 miliard eur těžce zadluženému Řecku.

V Aténách blíže nejmenovaný vládní zdroj potvrdil, že řečtí představitelé byli  v tomto smyslu eurozónou neformálně informovány, ale že podobné řešení kategoricky odmítají.

"Řecko o podobné možnosti nejedná," citovala agentura AFP zmíněný vládní zdroj. "Je vyloučeno, abychom to přijali. Tyto kompetence patří do národní svrchovanosti."

 

Právě se děje

Další zprávy