Šanghaj - Více než 2800 mrtvých vepřů už vylovily úřady v Šanghaji z řeky, která je jedním z hlavních zdrojů vody pro toto čínské velkoměsto.
Uhynulá zvířata se v řece začala objevovat v pátek a ve městě vypukly obavy z kontaminace vody.
Místní úřady s odvoláním na hygieniky podle agentury Reuters oznámily, že voda znečištěná není, a prověřují, odkud se mrtvá prasata v řece vzala.
Šanghajská zemědělská správa uvedla, že jí příčina smrti zvířat není známa, avšak u několika kusů prý objevili nemoc, která může mít za následek i smrt zvířete, ale člověka ohrozit nemůže.
Podle agentury AP může velké množství prasat pohozených do řeky souviset s potíráním ilegálního obchodu s kontaminovaným masem.
V souladu se zákonem musejí být napadené kusy spáleny nebo zakopány. Ziskuchtiví chovatelé je prý ale v minulosti prodávali na jatka, a mršiny se tak dostávaly na pulty prodejen. Čínské úřady proto začaly na takové obchodníky zaměřovat pozornost.
Mršiny byly patrně do řeky Chuang-pchu vhozeny ve městě Ťia-sing v sousední provincii Če-ťiang. Oblast nebyla podle úřadů aktuálně zasažena žádnou epidemií nákazy prasat. V minulém roce ale policie v místě zatkla skupinu překupníků, kterým zabavila téměř 12 tun závadného vepřového.
Kontaminace vodních zdrojů, ať už hnojivy, chemickými úniky či neupravenými splašky, vyvolává v Číně značné znepokojení. Vláda plánuje investovat v přepočtu 850 miliard dolarů během následujícího desetiletí na zlepšení systému dodávek vody.
Objev uhynulých prasat v řece se o víkendu rychle stal jedním z hlavních námětů diskusí na sociálních sítích, kde mnozí blogeři kritizovali úřady za příliš pomalou reakci. Na hnijící, vzdouvající se mršiny v řece také první upozornil jeden z nich a téma následně převzala místní média, napsala agentura Reuters.