V Rakousku chtějí očkovat v lékárnách. Už nabízejí i testy, zájem je první den velký

Martin Novák Martin Novák
1. 3. 2021 20:45
Rakouské lékárny začaly v pondělí nabízet zdarma testovací sady na koronavirus. Podle deníku Kurier je hned první den zájem velký, ale výzvami se podařilo zabránit tomu, aby lidé lékárny "neoblehli".
První den byl o testy v rakouských lékárnách zájem.
První den byl o testy v rakouských lékárnách zájem. | Foto: Reuters

"První týden dostane každá lékárna dva tisíce kusů. Každý, komu je více než patnáct let a má platné zdravotní pojištění, má nárok na pět testů měsíčně zdarma," napsal rakouský deník. To znamená, že tento týden lékárny po celém Rakousku nabídnou testy pro zhruba 600 tisíc zájemců.

"Zájem je značný, ale všechno zatím probíhá v pořádku. Lidé jsou disciplinovaní a je dost času na to, každému vysvětlit, jak se testy používají. To je podstatné: aby každý věděl, jak test správně provést," prohlásil prezident Dolnorakouské lékárnické komory Peter Gonda, který je sám majitelem lékárny v šestitisícovém městečku Gloggnitz.

Prezidentka celostátní Rakouské lékárnické komory Ulrike Mursch-Edlmayrová uvedla pro Kurier, že lékárny by byly praktické i jako místo pro případné očkování. Návrh zatím schválen nebyl, má ale velké šance.

"Jsme na to připraveni a myslím, že lékárny mohou sehrát důležitou roli v boji s pandemií. Je možné zahájit v nich očkování během několika týdnů. Technicky to lze zvládnout, když lidé absolvují příslušné školení," uvedla prezidentka.

V lednu navrhoval očkování v lékárnách i v Česku šéf České lékárnické komory Aleš Krebs s tím, že zapojení lékáren by bylo dobrovolné. Každá by mohla rozhodnout, zda bude, či nebude očkovat. Zatím jsou zřízena očkovací místa jen v některých nemocničních lékárnách.

Uvolnění opatření

Rakouská vláda během února po šesti týdnech otevřela na většině území obchody a služby, nikoliv však restaurace. Ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorách je povinný respirátor. Otevřely se také některé školy, žáci a studenti se však musí povinně testovat. V pondělí večer kancléř Sebastian Kurz oznámil, že od 27.března bude znovu možné sedět v restauracích, ale pouze na zahrádkách a terasách, ne vevnitř.

Výjimečná situace je v Tyrolsku, kde lékaři zaznamenali případy jihoafrické mutace. Vjezd do této spolkové země  a odjezd z ní jsou omezené, a to i z německé strany.

Za posledních 24 hodin Rakousko zaznamenalo 1409 nově nakažených, což bylo nejvíce od 11. ledna. Přesto jsou v celoevropském srovnání rakouská čísla nízká. Od začátku pandemie země registruje 460 tisíc nakažených, na covid-19 zemřelo v Rakousku dosud 8574 lidí. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel mají méně v Evropě jen skandinávské země, Island, Nizozemsko, Německo, Irsko, Řecko, Lotyšsko, Estonsko, Malta a Kypr.

Vakcíny ale zatím dostalo jen 6,46 procenta obyvatel Rakouska (údaj je k pátku 26. února), což je naopak méně než ve většině členských zemí Evropské unie.

Video: Policejní kontroly první den českého přísného lockdownu

Lidé nesmějí opustit okres. Policie zahájila kontroly, v prvních dnech přivře oči. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Kriminalisté vyšetřují případ čtyř mrtvých nalezených v Měšicích u Prahy jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Mrtvými jsou dva dospělí a dvě děti, jde zřejmě o rodinnou tragédii, uvedla v pondělí policie na twitteru.

Těla bez známek života byla nalezena v rodinném domě. "Na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy