V Rakousku chtějí očkovat v lékárnách. Už nabízejí i testy, zájem je první den velký

Martin Novák Martin Novák
1. 3. 2021 20:45
Rakouské lékárny začaly v pondělí nabízet zdarma testovací sady na koronavirus. Podle deníku Kurier je hned první den zájem velký, ale výzvami se podařilo zabránit tomu, aby lidé lékárny "neoblehli".
První den byl o testy v rakouských lékárnách zájem.
První den byl o testy v rakouských lékárnách zájem. | Foto: Reuters

"První týden dostane každá lékárna dva tisíce kusů. Každý, komu je více než patnáct let a má platné zdravotní pojištění, má nárok na pět testů měsíčně zdarma," napsal rakouský deník. To znamená, že tento týden lékárny po celém Rakousku nabídnou testy pro zhruba 600 tisíc zájemců.

"Zájem je značný, ale všechno zatím probíhá v pořádku. Lidé jsou disciplinovaní a je dost času na to, každému vysvětlit, jak se testy používají. To je podstatné: aby každý věděl, jak test správně provést," prohlásil prezident Dolnorakouské lékárnické komory Peter Gonda, který je sám majitelem lékárny v šestitisícovém městečku Gloggnitz.

Prezidentka celostátní Rakouské lékárnické komory Ulrike Mursch-Edlmayrová uvedla pro Kurier, že lékárny by byly praktické i jako místo pro případné očkování. Návrh zatím schválen nebyl, má ale velké šance.

"Jsme na to připraveni a myslím, že lékárny mohou sehrát důležitou roli v boji s pandemií. Je možné zahájit v nich očkování během několika týdnů. Technicky to lze zvládnout, když lidé absolvují příslušné školení," uvedla prezidentka.

V lednu navrhoval očkování v lékárnách i v Česku šéf České lékárnické komory Aleš Krebs s tím, že zapojení lékáren by bylo dobrovolné. Každá by mohla rozhodnout, zda bude, či nebude očkovat. Zatím jsou zřízena očkovací místa jen v některých nemocničních lékárnách.

Uvolnění opatření

Rakouská vláda během února po šesti týdnech otevřela na většině území obchody a služby, nikoliv však restaurace. Ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorách je povinný respirátor. Otevřely se také některé školy, žáci a studenti se však musí povinně testovat. V pondělí večer kancléř Sebastian Kurz oznámil, že od 27.března bude znovu možné sedět v restauracích, ale pouze na zahrádkách a terasách, ne vevnitř.

Výjimečná situace je v Tyrolsku, kde lékaři zaznamenali případy jihoafrické mutace. Vjezd do této spolkové země  a odjezd z ní jsou omezené, a to i z německé strany.

Za posledních 24 hodin Rakousko zaznamenalo 1409 nově nakažených, což bylo nejvíce od 11. ledna. Přesto jsou v celoevropském srovnání rakouská čísla nízká. Od začátku pandemie země registruje 460 tisíc nakažených, na covid-19 zemřelo v Rakousku dosud 8574 lidí. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel mají méně v Evropě jen skandinávské země, Island, Nizozemsko, Německo, Irsko, Řecko, Lotyšsko, Estonsko, Malta a Kypr.

Vakcíny ale zatím dostalo jen 6,46 procenta obyvatel Rakouska (údaj je k pátku 26. února), což je naopak méně než ve většině členských zemí Evropské unie.

Video: Policejní kontroly první den českého přísného lockdownu

Lidé nesmějí opustit okres. Policie zahájila kontroly, v prvních dnech přivře oči. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy