V Polsku na covid-19 zemřela výrazná tvář boje za práva žen. Bylo jí 50 let

ČTK ČTK
17. 12. 2021 10:06
V Polsku ve věku 50 let zemřela Alicja Tysioncová, žena, která se stala jednou z tváří boje žen v této silně katolické zemi za liberálnější potratovou politiku. Tysioncové, která trpěla závažnými očními vadami, lékaři před lety odmítli provést interrupci, ačkoliv věděli, že porod může její stav ještě zhoršit. Zastal se jí i Evropský soud pro lidská práva.
Polské protesty za práva žen.
Polské protesty za práva žen. | Foto: Instagram/nrb_gwiski

Polská média informovala, že Tysioncová zemřela v jedné z varšavských nemocnic, kam byla před několika dny převezena kvůli těžkému průběhu covidu-19. Více informací nechtěla její rodina zveřejnit.

Alicja Tysioncová od dětství trpěla několika závažnými problémy se zrakem a její potíže se zhoršily po dvou těhotenstvích. Portál gazeta.pl píše, že kvůli těžké krátkozrakosti musela nosit brýle o síle minus 24 dioptrií a byl jí přiznán invalidní důchod. Když v roce 2000 neplánovaně znovu otěhotněla, obrátila se na tři oční lékaře s prosbou o konzultaci. Všichni tři došli k závěru, že těhotenství a porod pro ni znamená velké riziko, žádný z nich jí ovšem nedal osvědčení, díky kterému by legálně mohla podstoupit potrat.

Když Tysioncové doporučení vystavila internistka, zrušil ho primář porodnice v jedné z varšavských nemocnic. Po porodu se jí zrak ještě zhoršil, viděla jen na 1,5 metru a potřebovala pomoc s běžnými úkony. Kvůli svému případu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva, který Polsku nařídil, že jí musí vyplatit odškodnění.

Tysioncová byla aktivistkou za ženská práva, za stranu Levice zasedala ve varšavském zastupitelstvu. Bývala terčem útoků ze strany pravicových politiků a novinářů, například ultrakonzervativní publicista Tomasz Terlikowski ji přirovnal k jednomu z hlavních organizátorů holokaustu Adolfovi Eichmannovi.

Poslanec Levice Robert Biedroń v reakci na informaci o smrti Tysioncové napsal, že "vždy zdůrazňovala, že každá z Vás má právo rozhodovat o sobě".

Polský ústavní soud, kterému dominují soudci dosazení vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), loni v říjnu zveřejnil nález, na jehož základě byly zakázány interrupce v případě závažného poškození plodu. Do té doby byly přípustné potraty ve třech případech: když těhotenství bylo důsledkem znásilnění či incestu, když ohrožovalo život matky a když lékaři zjistili těžké, nezvratné a nevyléčitelné poškození plodu. Z posledního důvodu bylo legálních interrupcí nejvíce, skoro 1000 ročně. Podle ústavního soudu ale právě toto ustanovení odporovalo polské ústavě, tedy žena musí porodit i těžce poškozené dítě. Tysioncová v reakci na to řekla, že stát ukázal, že nebude brát odpovědnost za zdraví a život žen.

Hluboce se jí dotklo nedávné úmrtí mladé těhotné ženy v důsledku toxického šoku. Zdravotníci v nemocnici v Pszczyně jí ve 22. týdnu těhotenství diagnostikovali ztrátu plodové vody a potvrdili dříve zjištěné vývojové vady plodu. S vyjmutím plodu ale čekali, dokud mu nepřestane bít srdce. "Myslím na všechny ty lidi, kteří toto způsobili. Ve jménu svého náboženství, své ideologie ubližují jiným. Neustále se sama sebe ptám, jestli opravdu věří, že zákaz potratů je dobrý, nebo to dělají z vypočítavosti kvůli hlasům náboženských fanatiků?" ptala se Tysioncová.

 

Právě se děje

Další zprávy