Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.
Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.
Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.
Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.
Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál Gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".
Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, že "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.
Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál Wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.
Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.