reklama
 
 

V Polsku obvinili tři muže z čtvrtstoletí staré vraždy komunistického expremiéra Jaroszewicze

Aktualizováno 14. 3. 2018 20:01
Manželé Jaroszewiczovi byli zavražděni v noci ze 31.srpna na 1.září 1992 ve své vile ve varšavské čtvrti Anin.

Varšava - Polská policie zatkla trojici mužů podezřelých z vraždy expremiéra Piotra Jaroszewicze a jeho manželky. Dva ze zadržených se ke zločinu, který polské úřady řešily více než čtvrt století, přiznali. Všichni jsou členy neblaze proslulého zločineckého gangu, informovala polská média.

Brutální vražda Jaroszewicze, který byl polským premiérem v komunistické éře v letech 1970-1980, a jeho choti Alicje Solské zaměstnávala polské vyšetřovatele od roku 1992. Prokuratura již několik let po činu obžalovala čtveřici mužů, soud je však v roce 1998 pro nedostatek důkazů osvobodil. Od té doby pokračovalo bezvýsledné pátrání, které přineslo úspěch až nyní.

Policie na základě soudního zatykače dopadla dvojici mužů, třetí již pobýval ve vazbě kvůli jinému zločinu. Všichni byli obviněni z vraždy a loupeže. Dva z nich se podle ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra k vraždě přiznali.

Podle policistů byli členy takzvaného gangu karatistů, který v první polovině 90. let spáchal v Polsku řadu brutálních útoků.

Manželé Jaroszewiczovi byli zavražděni v noci ze 31.srpna na 1.září 1992 ve své vile ve varšavské čtvrti Anin. Někdejšího komunistického politika, kterému bylo 82 let, útočníci týrali a poté ho uškrtili řemenem. Jeho šestašedesátiletá žena byla zastřelena zblízka manželovou zbraní.

V době zločinu se vynořily spekulace o možné politické motivaci, které se však nepotvrdily.

autor: ČTK | 14. 3. 2018 19:33

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama