"228 poslanců pro, proti 216, deset se zdrželo - Sejm přijal lex anti-TVN," uvedla sama televizní stanice na svém webu.
Podle zákona by média v Polsku mohla patřit jen společnostem z Evropského hospodářského prostoru. Předseda hlavní vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński dlouhodobě tvrdí, že sdělovací prostředky v rukách zahraničních vlastníků narušují veřejnou diskusi a neslouží polským zájmům. Odpůrci zákona nicméně Kaczyńského postup považují za snahu umlčet kritiky.
PiS podle serveru Onet nabízel poslancům z nesystémového hnutí Kukiz za opakované hlasování křeslo místopředsedy Sejmu, ale opozice podle serveru pohrozila, že v takovém případě by odvolala v Senátu místopředsedu za PiS.
Vládní tábor úvodem středečního jednání vyhrál hlasování o tom, zda se bude zákon, jenž si vysloužil přezdívku "lex TVN", vůbec projednávat. Ze 440 přítomných poslanců bylo pro 223, proti jich bylo 208, zbytek nehlasoval. Následovala bouřlivá debata, po které návrh zákona zamířil kvůli pozměňovacím návrhům do výboru pro kulturu a média.
PiS chce v novele zakotvit, aby média v Polsku mohla patřit jen společnostem z Evropského hospodářského prostoru. Kaczyńského strana dlouhodobě vystupuje proti zahraničnímu vlastnictví polských médií a tvrdí, že média v rukách zahraničních vlastníků narušují veřejnou diskusi a neslouží polským zájmům. Kritici nicméně v Kaczyńského postupu spatřují jen snahu umlčet kritiku a koncentrovat moc po vzoru maďarského spojence Viktora Orbána, kterému se podařilo ovládnout veřejnoprávní média, zatímco ta soukromá přešla do rukou podnikatelů spřízněných s vládou.
Návrh polského zákona je považován za klíčovou zkoušku pro přežití médií v Polsku, podotkla ve středu agentura AP. Do ulic polských měst v úterý vyšly tisíce lidí, aby demonstrovaly na obranu svobody médií.