V polském dole u českých hranic jsou nezvěstní tři horníci, dva zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2018 19:55
V noci na neděli v dole pracovalo 200 záchranářů. Práci jim komplikovaly závaly, vysoká teplota i nedýchatelný vzduch.
Vůz záchranářů před dolem v Jastrzembie-Zdrój. | Video: Reuters

Katovice - Na jihu Polska v pondělí pokračovala záchranná operace v uhelném dole Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój. Záchranáři stále pátrají po třech hornících, kteří v podzemí uvázli po silném sobotním otřesu, uvedla agentura PAP.

Sobotní otřes uvěznil v dole v hloubce asi 900 metrů sedm horníků. Záchranářům se podařilo dostat ven dva z nich, dva havíři přišli o život a tři se stále pohřešují.

Náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski na ranní tiskové konferenci u dolu prohlásil, že záchranné práce jsou nyní prioritou. Z toho důvodu není v pondělí v oblasti v plánu žádná těžba uhlí.

Šéf společnosti JSW, které důl patří, Daniel Ozon novinářům v podvečer řekl, že vzhledem k obtížným podmínkám záchranáři jsou s to postupovat tempem několika metrů za hodinu. Kontakt s pohřešovanými se dosud nepodařilo navázat.

V neděli večer začali záchranáři do zasažené oblasti vypouštět vzduch, aby snížili koncentraci metanu. Jeho hodnoty v oblasti otřesu se podařilo snížit na osm procent. Jakmile bude koncentrace tohoto plynu pod pěti procenty, záchranáři se do zasažených míst budou moci vydat, poznamenala agentura PAP.

Představitelé polského báňského úřadu uvedli, že šlo o přirozený otřes o síle více než 3,4 stupně. Došlo k němu v hloubce asi 900 metrů a byl nejsilnější za dobu, co důl Zofiówka funguje. Černé uhlí se v něm těží od konce 60. let minulého století.

Lidé na místě podle listu Gazeta Wyborcza žijí nadějí, že se zopakuje příběh horníka Zbigniewa Nowaka z dolu Halemba, který v roce 2006 přežil pět dní ve vzduchové kapse pod závalem. Měl sebou jen trošku vody v lahvi, jedl stránky z bloku. Později vyprávěl, že ani na chvíli nepřestal doufat, že přežije a že ho zachrání, což se také stalo.

 

Právě se děje

Další zprávy