Jeruzalém - Izrael prodloužil o čtyřiadvacet hodin příměří platné pro palestinské pásmo Gazy. To je tak v platnosti až do nedělní půlnoci.
Upozornil ale současně, že armáda bude na porušení klidu zbraní reagovat. Vláda předtím prodloužila dvanáctihodinové příměří, které vypršelo v 19:00 SELČ, o další čtyři hodiny.
Radikálové z palestinského hnutí Hamas, které Gazu ovládá, ale obě prodloužení odmítli a po uplynutí původních 12 hodin obnovili ostřelování Izraele.
Podle izraelské armády bylo po zamítnutí prodlouženého příměří vypáleno z Gazy na Izrael několik raket.
Hamas se přiznal k vypálení sedmi raket na Izrael. Ozbrojené křídlo Hamasu přitom uvedlo, že radikálové ostřelování z Gazy obnovili zhruba dvě hodiny po vypršení původního příměří. Dvě ze střel prý byly vypáleny na Tel Aviv.
Počet obětí roste
Palestinci nastalé příměří využili v sobotu k prohledávání trosek domů. Celkově se podle palestinských zdrojů podařilo nalézt těla až 130 obětí.
Konflikt si tak na obou stranách vyžádal už přes 1000 mrtvých, většinou civilistů. Je mezi 40 Izraelců.
Mezi palestinskými mrtvými je téměř 200 dětí, uvedli palestinští činitelé. Zraněno je přes 6000 Palestinců a asi 140 izraelských vojáků, z nichž tři jsou v kritickém stavu. Z hlediska Izraele jde o nejvážnější ztráty od války s libanonským Hizballáhem v roce 2006.
Britská BBC informovala o tom, že se v Gaze podařilo přivést na svět dítě, jehož matka zemřela při izraelském náletu. Dítě bylo živé a narodilo se předčasně.
Nová diplomatická jednání
V Paříži mezitím proběhlo další diplomatické jednání, jehož cílem bylo přinést delší než v sobotu platné dvanáctihodinové příměří. Světoví diplomaté na něm navrhli prodloužit příměří v Pásmu Gazy o obnovitelných 24 hodin.
Schůzky se účastnil šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius, jeho americký protějšek John Kerry a dále šéfové diplomacií Německa Frank-Walter Steinmeier a Británie Philip Hammond. Bojující strany, tedy Izrael a Hamas, přímo zastoupeny nejsou, za Hamas jedná Katar a Turecko.
"Vyzýváme obě strany, aby prodloužily humanitární příměří. Všichni také chceme, aby bylo co nejrychleji dohodnuto trvalé příměří, které bude odpovídat zároveň izraelským bezpečnostním požadavkům a zároveň legitimním potřebám Palestinců," řekl po schůzce Fabius.
Izrael se kloní k prodloužení příměří
Nejmenovaný izraelský vládní zdroj citovaný agenturou Reuters oznámil, že izraelská vláda se kloní k prodloužení klidu zbraní.
"Co se Izraele týče, není důvod bránit lidem z Gazy doplnit zásoby, pokud armáda bude moci pokračovat v hledání a ničení tunelů. Nevedeme válku s občany Gazy," citoval svůj zdroj Reuters.
Krátký klid zbraní přijaly v noci na pátek palestinské radikální hnutí Hamas a Izrael.
Příměří má posloužit obyvatelům pásma k tomu, aby si doplnili zásoby vody a potravin a nemocnice získaly zdravotnický materiál. Mluvčí izraelské armády uvedl, že během krátkého příměří budou izraelští vojáci dál pátrat po tunelech používaných palestinskými ozbrojenci k pašování zbraní a vpádům do Izraele.
Armáda podle něj "odpoví, pokud teroristé tohoto času zneužijí k útokům na personál izraelské armády nebo k palbě na izraelské civilisty", řekl. Civilisté z Gazy, které armáda požádala, aby opustili svá obydlí, by se v té době do nich vracet neměli, řekl mluvčí podle agentury Reuters.
Ostré boje krátce před příměřím
Izraelská armáda v sobotu ráno oznámila, že při bojích byli v pátek večer zabiti další dva její vojáci. Celkem tak už během ofenzivy v Pásmu Gazy od 8. července padlo 37 izraelských vojáků.
Krátce před započetím příměří zabilo ostřelování z izraelského tanku 18 Palestinců z jedné rodiny v obci u Chán Júnisu na jihu pásma. Oznámil to dnes podle agentury Reuters ministr zdravotnictví Hamasu Ašraf Kudra. Mnoho dalších osob bylo podle něj při střelbě zraněno.
Několikahodinové příměří je zatím jediným výsledkem intenzivních vyjednávání zprostředkovatelů z USA, Egypta a OSN. Na návrh sedmidenního příměří zatím žádná z obou znepřátelených stran nepřistoupila. Vyjednavači ale nyní intenzivně pracují na konečném textu, řekl v pátek americký ministr zahraničí John Kerry na večerní tiskové konferenci v Káhiře.
Myšlenku sedmidenního humanitárního příměří podpořili v Káhiře i Kerryho egyptský protějšek Samí Šukrí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten podle agentury Reuters řekl, že příměří by mohlo začít 12hodinovým klidem zbraní, který by se mohl prodlužovat.
Kerry: Nakonec to bude fungovat
Kerry připustil, že Izrael má námitky k některým formulacím navrhované dohody o příměří, dodal ale, že zatím "nebyl předložen žádný oficiální ani definitivní návrh nebo takový návrh, o němž by mohli (izraelská vláda) hlasovat". "Stále musíme pracovat na terminologii, věříme ale, že máme základní rámec, který může a nakonec i bude fungovat," řekl Kerry.
Podle Kerryho návrhu by během týdenního příměří měly Izrael a Hamas za prostřednictví Egypta zahájit jednání o trvalejším klidu zbraní. USA, generální tajemník OSN a Evropská unie mají zaručit, aby se tyto rozhovory zaměřily na témata, která jsou důležitá pro obě strany: pro Izrael je to odzbrojení Pásma Gazy, tedy zničení podzemních tunelů a raketového arzenálu Hamasu, Hamas chce ukončení blokády Pásma a obnovu infrastruktury poškozené boji.
Za 18 dní bojů vyvolaných každodenním ostřelováním Izraele z Gazy zemřelo v Pásmu Gazy a Izraeli přes 900 Palestinců, 40 Izraelců, z toho 37 vojáků, a jeden Thajec. Izrael přijal už 15. července příměří navržené Egyptem, Hamas jej ale odmítl. Izrael pak 17. července večer zahájil pozemní operaci v Pásmu Gazy.