Islámábád - Pákistánské úřady nechaly v pátek popravit první dva islamisty od úterního masakru ve vojenské škole, který nepřežilo 132 dětí. Po této krvavé akci, k níž se přihlásilo hnutí Taliban, v zemi podle úřadů končí moratorium na výkon trestu smrti. Informovaly o tom tiskové agentury.
Dva oficiální činitelé a pákistánská státní televize podle agentury AP uvedli, že poprava byla provedena v pátek večer (místního času) ve městě Fajsalabád. Úřady ale zatím informaci nepotvrdily a oba činitelé nechtěli být jmenováni.
Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje upřesnily, že popravenými jsou Muhammad Akíl, zvaný doktor Usmán, a Aršad Mahmúd. Oba byli oběšeni ve 21:00 (17:00 SEČ) v místní věznici.
Akíl byl členem teroristického uskupení Laškare džhangvi. Uvězněn byl v souvislosti s útokem na ústředí pákistánské armády v roce 2009, při němž zahynulo 20 lidí.
Aršad Mahmúd byl odsouzen za pokus o atentát na bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa.
Sedmičlenné sebevražedné komando zaútočilo v úterý na vojenskou školu v Péšávaru. Než je armáda stačila zlikvidovat, povraždili tam 141 lidí, z čehož 132 obětí jsou děti ve věku deset až dvacet let. Kolem 250 osob bylo zraněno.
Vláda ve středu v reakci oznámila, že obnovuje výkony trestů smrti, které byly dosud zmrazeny.
V Pákistánu je trest smrti udělován relativně často, od roku 2008 ale popravy nejsou vykonávány. Premiér Naváz Šaríf po svém nástupu k moci v roce 2013 oznámil záměr zrušit moratorium na popravy, ani za jeho vlády se ale zatím v Pákistánu nepopravovalo.
Podle odhadů mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) je v pákistánských celách smrti více než 8000 vězňů, z nichž někteří byli odsouzeni zvláštními protiteroristickými soudy.