V otroctví žije více lidí než kdykoli v historii. Vykořisťování čelí hlavně ženy

ČTK ČTK
11. 10. 2020 18:11
V moderním otroctví uvázla každá 130. žena na světě. Miliony jsou mimo jiné oběťmi nucené práce, vynuceného manželství, dluhového otroctví, popřípadě žijí jako domácí služky.
Kongo - Služba v bohatší domácnosti patří k přehlíženým druhům dětské práce, často je vnímána jako bezpečná.  Opak je však pravdou: podmínky, které na děti někdy ve službě čekají, lze směle nazvat otroctvím. Domácí pomoc je přitom nejčastějším zaměstnáním pracujících dívek do 16 let.  Motivací pro vstup do služby bývá zpravidla veliká chudoba ve vlastní rodině, ztráta rodičů, naděje na pravidelné zaopatření, snaha uniknout před domácím násilím nebo touha chodit ve městě do školy.  Děti proto migrují do měst, k bohatším příbuzným nebo k cizím lidem. Jak však mnohé děti vypovídají, čeká je spíš celodenní dřina, na školu mohou zapomenout. Jsou izolovány od rodiny i přátel, odkázány na své zaměstnavatele, od nichž v některých případech čelí i obtěžování. Plat bývá nepravidelný nebo žádný – odměnou je strava a ubytování.  Podle organizace Anti-Slavery pracují dívky v africkém Togu průměrně 15 hodin denně, za což si vydělají 3-12 Kč. Dívky přicházející z peruánských And do hlavního města Limy dostanou za 12 hodin práce 8 Kč; služebnice ve filipínské Manile 6-20 Kč.
Kongo - Služba v bohatší domácnosti patří k přehlíženým druhům dětské práce, často je vnímána jako bezpečná. Opak je však pravdou: podmínky, které na děti někdy ve službě čekají, lze směle nazvat otroctvím. Domácí pomoc je přitom nejčastějším zaměstnáním pracujících dívek do 16 let. Motivací pro vstup do služby bývá zpravidla veliká chudoba ve vlastní rodině, ztráta rodičů, naděje na pravidelné zaopatření, snaha uniknout před domácím násilím nebo touha chodit ve městě do školy. Děti proto migrují do měst, k bohatším příbuzným nebo k cizím lidem. Jak však mnohé děti vypovídají, čeká je spíš celodenní dřina, na školu mohou zapomenout. Jsou izolovány od rodiny i přátel, odkázány na své zaměstnavatele, od nichž v některých případech čelí i obtěžování. Plat bývá nepravidelný nebo žádný – odměnou je strava a ubytování. Podle organizace Anti-Slavery pracují dívky v africkém Togu průměrně 15 hodin denně, za což si vydělají 3-12 Kč. Dívky přicházející z peruánských And do hlavního města Limy dostanou za 12 hodin práce 8 Kč; služebnice ve filipínské Manile 6-20 Kč. | Foto: Aktuálně.cz, Lenka Klicperová / Člověk v tísni

"Realita je taková, že v dnešní době žije v otroctví více lidí než kdykoliv jindy v lidské historii," uvedla Grace Forrestová, spoluzakladatelka lidskoprávní organizace Walk Free, která bojuje proti otrokářství. Ze studie vyplývá, že ženy tvoří 99 procent všech obětí sexuálního zneužívání, 84 procent obětí vynucených manželství a 58 procent obětí nucené práce.

Forrestová upozornila, že tvář moderního otroctví se změnila. "Sledujeme normalizované vykořisťování (lidí) v ekonomice, v mezinárodních zásobovacích řetězcích a také na migračních cestách. Nejvíce zranitelní lidé na světě byli zatlačeni ještě více směrem k praktikám moderního otroctví kvůli covidu-19," prohlásila Forrestová.

"Víme, že ženy a dívky se setkávají s nebývalou mírou vykořisťování a nucené práce v zásobovacích řetězcích u zboží, které kupujeme a používáme každý den, jako je oblečení, káva, technologie," dodala obhájkyně lidských práv.

Zveřejněný počet obětí moderního otroctví je podle ní pouze konzervativní odhad, jenž nezahrnuje vývoj situace za pandemie koronaviru. Nicméně organizace Walk Free v té době zaznamenala "prudký nárůst nucených a dětských manželství a vykořisťujících pracovních podmínek napříč světem".

Organizace proto volá například po zákazu dětských manželství, které stále ještě nepostavilo mimo zákon 136 zemí světa. Studie je založena na zjištěních organizace Walk Free a na datech Mezinárodní organizace práce (ILO) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Video: Hrozí nám otroctví v čínských, německých a korejských továrnách, zplundrovaná země, říká Sládek

Speciální volební DVTV Apel: Propadáme se a budeme se propadat dál, říká Miroslav Sládek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy