Situace v zaplaveném Orenburgu je už mimořádně nebezpečná, úřady začaly s evakuací

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2024 12:30
V ruském městě Orenburg, obývaném více než půl milionem lidí, v pátek zazněly sirény, když úřady kvůli nebezpečně stoupající řece Ural vyhlásily evakuaci, oznámil starosta města podle tiskových agentur.
V celé Orenburské oblasti už voda zaplavila téměř 12 tisíc obytných domů.
V celé Orenburské oblasti už voda zaplavila téměř 12 tisíc obytných domů. | Foto: Reuters

V sousedním Kazachstánu kvůli záplavám přesunuli do bezpečí bezmála 100 tisíc lidí a nyní podle médií evakuují obyvatele ohrožených částí města Petropavl s více než 200 tisíc obyvateli, které je centrem Severokazašské oblasti.

"Není to cvičný poplach, koná se rozsáhlá evakuace! Povodňová situace v Orenburgu je mimořádně nebezpečná," uvedl starosta města Sergej Salmin a vyjmenoval městské části, které musí lidé neprodleně opustit. Hladina řeky Ural totiž stoupla na nebezpečných 11,43 metru. Dříve úřady za kritickou označovaly výšku 9,3 metru. "Vezměte si s sebou doklady, léky, nezbytně nutné věci a okamžitě odejděte z domů. Situace je kritická, neztrácejte čas," nabádal.

Pod Orenburgem úřady podle agentury TASS evakuují všechny obyvatele vsi Gazodobytčikov, protože při dalším stoupání vody hrozí protržení hráze.

Úřady očekávají, že v pátek či v sobotu bude v Orenburgu povodeň kulminovat. Ve městě bylo k ránu zaplaveno 2687 domů. V celé Orenburské oblasti voda zaplavila už 11 773 obytných domů.

Odborníci očekávají, že povodeň stoupne na 11,6 metru, napsala agentura DPA a dodala, že předchozí historicky nejvýše zaznamenaná výše vody byla 9,4 metru za povodní v roce 1942.

Škody způsobené povodní v Orenburské oblasti přesáhly 40 miliard rublů (asi 10,14 miliardy korun), informoval prezidenta Vladimira Putina šéf regionu Denis Pasler. Gubernátor dodal, že jde o velice předběžný odhad, protože voda ještě neopadává a nebylo možné škody obhlédnout. Za nejhorší označil situaci v Orenburgu, zatímco v druhém největším městě oblasti, Orsku, se situace "stabilizuje", jak klesá hladina vody, která tam před několika dny prorazila ochrannou hráz.

V Kazachstánu bylo od začátku povodní evakuováno 99 869 lidí, včetně 36 591 dětí, uvedlo v pátek kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace podle serveru Tengrinews.kz. Na záchranných pracích se podílí 34 272 lidí s asi čtyřmi tisíci kusy techniky. Zaplaveno je 3563 soukromých domů a 1778 chat v šesti oblastech. V osmi regionech platí nouzový stav.

"Vezměte si doklady, teplé oblečení, lůžkoviny a zásoby vody a jídla na tři dny," poradily úřady podle reportérů Tengrinews obyvatelům jedné vsi u města Petropavl na severu země, kterou nařídily evakuovat po protržení protipovodňové hráze. V oblasti bylo evakuováno 1922 lidí. Na velkou vodu se připravuje i samo město a okolí: zvyšovány jsou hráze podél rozvodněné řeky Išim a evakuováni lidé z míst, kterým hrozí zatopení.

Ministerstvo podle portálu v pátek také varovalo před ohrožením životů 30 tisíc obyvatel největšího kazachstánského města Almaty vinou nedávno odhaleného rozkrádání státních peněz při stavbě přehrady na řece Aksaj. Případ je vyšetřován, uvedl server Nur.kz a dodal, že přehrada vznikala právě s cílem ochránit obyvatele před povodněmi.

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural. Voda zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři, v Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek Ural a Tobol. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

 

Právě se děje

Další zprávy