Mnichov/Drážďany - "Pomalu se vracíme od katastrofy zpátky k povodni." Slova, která ve středu použil mluvčí německého Pasova, asi nejlépe vystihují to, co se teď děje v Bavorsku, ve městě nedaleko hranic s Českem.
Historické centrum Pasova je stále ještě odříznuté, voda se drží i v ulicích podél břehů tří řek, které se přímo ve městě stékají.
Hladina největší z nich, Dunaje, už ale ve městě klesla o tři metry. Z rekordních dvanácti metrů, což bylo vůbec nejvíc od roku 1501.
Volání o pomoc zní ale momentálně z nedalekého Deggendorfu: Protrhly se hráze, některým obyvatelům městských částí a přilehlých obcí nezbylo než hledat útočiště na střechách svých domů.
Bavorský Deggendorf leží jen pár desítek kilometrů od českých hranic.
Deggendorf: Lidé v ohrožení
"Z náměstí v Deggendorfu neustále startují helikoptéry. Zachraňují lidi, které uvěznila voda v části Fischerdorf," píše Spiegel Online.
"Někteří zůstali navzdory dramatické situaci ve svých domech a teď čekají na střechách na pomoc," řekl velitel zásahu Alois Schraufstetter. Vrtulníky je vytahují nahoru lany s horolezeckým úvazkem.
Do záchranných akcí jsou nasazeny i čluny.
"Životy jsou v absolutním ohrožení, domy jsou až tři metry pod vodou," tvrdí Schraufstetter, velitel hasičů z Deggendorfu.
Situace ve městě se vyhrotila poté, co voda zaplavila dálnici A 92 a Deggendorf se zcela odříznul od světa. Podobně jako Pasov, i on leží na břehu Dunaje.
Potápějící se Drážďany
To na severovýchodě Německa, na Labi, se na katastrofu teprve chystají. Do Saska, Saska-Anhaltska a Braniborska se valí voda z jihu, ze sousedních Čech.
V Sasku, přímo sousedícím s Českem, už Labe nebezpečně stoupá.
Rychle rostou i počty evakuovaných. Domovy už opustilo zhruba 700 obyvatel drážďanské čtvrti Gohlis.
Už včera tam voda přetekla přes hráz. Stovky dobrovolníků na místě plní pytle s pískem, aby zmírnily škody.
Ráno Labe v Drážďanech dosahovalo na značku 8,27 metru. Normálně má dva metry.
Podle rozhlasové stanice Radio Dresden museli hasiči ve středu kupříkladu zachraňovat dva muže, kteří se na rozvodněnou řeku vydali v gumovém člunu.
Město pendlerů z Česka pod vodou
Evakuuje se i v okrese Sächsische Schweiz-Osterzgebirge. Ve městě Schöna, které leží hned u hranic s Českem, voda z domovů vyhnala 11 000 lidí.
Velké problémy má také Pirna, kam za prací dojíždí mnoho českých pendlerů. Zatopené je centrum, vyklizena musela být i tamní radnice.
Plynové zásobníky, které se utrhly v Děčíně, už jsou ale pod kontrolou. Na Twitteru to uvedla německá rozhlasová stanice MDR s odvoláním na policii v Pirně.
Zásobníky teď leží na břehu Labe nedaleko příhraniční Schmilky.
Německý Červený kříž důrazně varoval, aby lidé v zatopených oblastech nevstupovali na hráze. "Existuje (tam) ohrožení života!" uvedla ve svém prohlášení jeho drážďanská pobočka.
Záplavy ve střední Evropě:
"I když je zájem o vodní masy velký, povodňoví turisté by neměli zbytečně ohrožovat ani sebe, ani ostatní."
Pasovští mají vodu, musejí ji ale převařovat
Bavorský Pasov mezitím hlásí: Většina obyvatel má zase k dispozici pitnou vodu. Lidé ji ale musejí převařovat a čistit chlorovými tabletami.
Zbylých 10 procent domácností má mít vodu k dispozici během dneška.
V ulicích města odklízejí stovky lidí naplavené odpadky i všudypřítomné bahno. Čeká se na vyčíslení škod.