Dunaj v Bratislavě kulminuje, zdolal už i rekord

Martin Novák Michal Žák ČTK Martin Novák, Michal Žák, ČTK
6. 6. 2013 19:19
Kulminace řeka dosáhla dříve, než se čekalo. Voda se vyšplhala už na 1 034 centimetrů
Dunaj  v Bratislavě dosáhl kulminace.
Dunaj v Bratislavě dosáhl kulminace. | Foto: Reuters

Bratislava - Ve slovenské metropoli začala ve čtvrtek odpoledne kulminovat hladina Dunaje. Jedenáct let starý rekord už byl překonán.

Kulminace řeka dosáhla dříve, než se čekalo. Voda ve čtvrtek vyšplhala už na 1 034 centimetrů.

"Po podrobné analýze můžeme uvést, že hladina Dunaje v Devíně a v Bratislavě se dostala do fáze kulminace," uvedla vpodvečer hydroložka Slovenského meteorologického ústavu Katarína Matoková.

Vodohospodáři doplnili, že kolem úrovně 10,3 metru se Dunaj bude držet nejméně několik hodin. S jeho kulminací v Bratislavě se původně počítalo v noci při úrovni nanejvýš 10,5 metru.

Podle ranních odhadů měla voda vystoupat jen na 1025 centimetrů. Té úrovně ale dosáhla už ve čtvrtek v devět ráno.  Už dávno je tak podle serveru Aktuálne.sk překonán rok 2002, kdy se hladina pohybovala kolem 991 centimetrů.

Po zatopení přístupových silnic je už druhý den odříznuta od zbytku Bratislavy malá okrajová západní čtvrt Devín. Dvě desítky obyvatel z nejohroženějších části Devína úřady preventivně evakuovaly. Stejný počet lidí opustil zahradní chatky a domy v jiné části města, kde by je mohla ohrozit voda prosakující z Dunaje.

Policie kvůli "záplavové turistice" v některých oblastech zakázala vstup lidí k protipovodňovým stěnám. Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik podle medií řekl, že se vyskytly případy, kdy se někteří lidé snažili hrazení rozmontovat a součástky si odnést patrně coby suvenýr.

V pohotovosti jsou stovky hasičů, policistů a vojáků, jejichž počet se přes noc ještě zvýšil. Vojáci například plní pytle s pískem, aby v případě potřeby mohli urychleně posílit hráze.

Policie uzavřela Starý most kvůli lidem, kteří si tam chodili řeku vyfotit.

Ve slovenské metropoli začala ve čtvrtek odpoledne kulminovat hladina Dunaje a překonala 11 let starý rekord. Stalo se tak dříve, než se čekalo. Řeka během dne nejprve vystoupala na nečekaně vysoké maximum, odpoledne se její další výrazný růst ovšem zastavil.

Hydroložka Slovenského meteorologického ústavu Katarína Matoková. Dodala, že po 22:00 SELČ by řeka v slovenské metropoli už neměla stoupat. Kolem úrovně 10,3 metru by se Dunaj měl držet nejméně několik hodin. S kulminací řeky se v Bratislavě se původně počítalo v noci při úrovni nanejvýš 10,5 metru.

Kvůli hrozícímu rozlití Dunaje je v pohotovosti 900 hasičů. "Momentálně v Bratislavě zasahuje 70 hasičů," informovala Silvia Jančovičová z Prezidia Hasičského a záchranného sboru SR. V Devíně museli evakuovat dvě desítky lidí.

Řada obyvatel slovenské metropole se podle tamních médií chová nezodpovědně. Někteří se snažili rozmontovat protipovodňové zábrany, jiní nad rozbouřeným Dunajem dělali zdvihy. Kvůli fotografům, kteří si chtěli fotit vzedmutou řeku, ostatně policie nechala ve středu zavřít Starý most.

Dunaj bude v Bratislavě kulminovat večer, anebo až v noci, informoval na webu SHMÚ. Podle jeho mluvčího Ivana Garčára by měl tok dosáhnout v Devíně až 990 centimetrů, v centru metropole až 10,5 metru.

Čerstvá prognóza Slovenského hydrometeorologického ústavu předpokládá, že Dunaj dosáhne v Bratislavě maximálně 1040 centimetrů.

Foto: Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk

Čtvrť Devín, ležící u soutoku Dunaje a Moravy, je odříznutá od zbytku Bratislavy. Lidi tam převáželi ještě ve středu vojáci armádními vozidly, později ale spojení kvůli stoupající hladině ustalo. Lidé tam zůstanou izolovaní od "zbytku světa" zhruba dva dny. Všechny školy v Devíne jsou zavřené.

Podle deníku Aktuálne.sk jsou poblíž řeky zaplavená hřiště, pláž i promenáda. Z té jsou vidět jen špičky lamp pouličního osvětlení. Pod vodou jsou i restaurace u řeky.

Do Bratislavy se sjeli hasiči z Banskobystrického a Košického kraje, aby pomáhali s odčerpáváním vody. "Jsme připraveni na tisíciletou vodu. Počítáme s tím, že výška hladiny bude asi půl metru pod úrovní horní části protipovodňových zábran," uvedl bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Primátor vyzval obyvatele Bratislavy, aby se nepřibližovali k řece, pokud to není nutné, a varoval také před tím, aby se někdo pokoušel hýbat s protipovodňovými zábranami. To by podle něj mohlo mít katastrofální následky.

Foto: Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk

V Bratislavě dokončili systém protipovodňové ochrany před třemi lety. Je nastavený tak, aby město odolalo i tisícileté vodě.

"Bude to první ostrá zkouška a věřím, že dopadne dobře. Slovensko má velkou výhodu. V Česku nestihli dokončit některá protipovodňová opatření, která vyplynula z povodní v roce 2002. I Němci přiznali, že nedokončili některá opatření od Drážďan až po Bavorsko," řekl deníku Pravda Ladislav Gáll, bývalý generální ředitel podniku Vodohospodářská výstavba.

Podle zástupce ředitele Vodního díla Gabčíkovo Antona Švece povodeň Slovensko nezasáhne takovou silou jako předtím Bavorsko. V Pasově dosáhla hladina Dunaje výšky dvanáct metrů, nejvíce od roku 1501.

 

Právě se děje

Další zprávy