V Nigérii omilostnili stoletého vězně odsouzeného k smrti, nemá se o něj kdo starat

ČTK ČTK
7. 6. 2019 18:19
Nigerijské úřady propustily z vězení stoletého Celestina Egbunucheho, přezdívaného "nejstarší nigerijský vězeň". Muž byl za mřížemi od roku 2000 a v roce 2004 byl odsouzen k smrti za plánování vraždy, informoval web BBC. O Egbunucheho propuštění rozhodly místní úřady loni kvůli jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Na Egbunucheho čekala před věznicí dcera a zástupci místní neziskové organizace, kteří bojovali za jeho propuštění. "Jsem vděčná Bohu za dnešní den," řekla jeho dcera BBC. "Jsem nejšťastnější člověk na světě," dodala.

Podle BBC však není jisté, co bude s propuštěným vězněm dál. Egbunuche trpí řadou zdravotních problémů, mimo jiné má cukrovku a je téměř slepý. Ve vězení se o něj nepřetržitě staral jeho syn, který byl odsouzen spolu s ním. Podle soudu si společně objednali únos a vraždu muže, se kterým měli spory o pozemky na jihu Nigérie. Egbunucheho syna však úřady nepropustily.

Jeho dcera prohlásila, že nemá peníze na to, aby se o otce starala. Vláda státu Imo, která rozhodla o jeho propuštění, dnes už není u moci. Není proto jisté, zda mu místní úřady nabídnou pomoc, uvedl server BBC.

Nigérie stále vyměřuje trest smrti, ale málokdy ho skutečně vykoná. Mezi lety 2007 a 2017 popravily v této zemi sedm lidí. Podle jednoho z místních právníků je běžné, že odsouzení na smrt stráví ve vězení i 30 let. Většina guvernérů se totiž zdráhá schválit příkaz k popravě.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy