V Nigérii omilostnili stoletého vězně odsouzeného k smrti, nemá se o něj kdo starat

ČTK ČTK
7. 6. 2019 18:19
Nigerijské úřady propustily z vězení stoletého Celestina Egbunucheho, přezdívaného "nejstarší nigerijský vězeň". Muž byl za mřížemi od roku 2000 a v roce 2004 byl odsouzen k smrti za plánování vraždy, informoval web BBC. O Egbunucheho propuštění rozhodly místní úřady loni kvůli jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Na Egbunucheho čekala před věznicí dcera a zástupci místní neziskové organizace, kteří bojovali za jeho propuštění. "Jsem vděčná Bohu za dnešní den," řekla jeho dcera BBC. "Jsem nejšťastnější člověk na světě," dodala.

Podle BBC však není jisté, co bude s propuštěným vězněm dál. Egbunuche trpí řadou zdravotních problémů, mimo jiné má cukrovku a je téměř slepý. Ve vězení se o něj nepřetržitě staral jeho syn, který byl odsouzen spolu s ním. Podle soudu si společně objednali únos a vraždu muže, se kterým měli spory o pozemky na jihu Nigérie. Egbunucheho syna však úřady nepropustily.

Jeho dcera prohlásila, že nemá peníze na to, aby se o otce starala. Vláda státu Imo, která rozhodla o jeho propuštění, dnes už není u moci. Není proto jisté, zda mu místní úřady nabídnou pomoc, uvedl server BBC.

Nigérie stále vyměřuje trest smrti, ale málokdy ho skutečně vykoná. Mezi lety 2007 a 2017 popravily v této zemi sedm lidí. Podle jednoho z místních právníků je běžné, že odsouzení na smrt stráví ve vězení i 30 let. Většina guvernérů se totiž zdráhá schválit příkaz k popravě.

 

Právě se děje

Další zprávy