V Nigérii omilostnili stoletého vězně odsouzeného k smrti, nemá se o něj kdo starat

ČTK ČTK
7. 6. 2019 18:19
Nigerijské úřady propustily z vězení stoletého Celestina Egbunucheho, přezdívaného "nejstarší nigerijský vězeň". Muž byl za mřížemi od roku 2000 a v roce 2004 byl odsouzen k smrti za plánování vraždy, informoval web BBC. O Egbunucheho propuštění rozhodly místní úřady loni kvůli jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Na Egbunucheho čekala před věznicí dcera a zástupci místní neziskové organizace, kteří bojovali za jeho propuštění. "Jsem vděčná Bohu za dnešní den," řekla jeho dcera BBC. "Jsem nejšťastnější člověk na světě," dodala.

Podle BBC však není jisté, co bude s propuštěným vězněm dál. Egbunuche trpí řadou zdravotních problémů, mimo jiné má cukrovku a je téměř slepý. Ve vězení se o něj nepřetržitě staral jeho syn, který byl odsouzen spolu s ním. Podle soudu si společně objednali únos a vraždu muže, se kterým měli spory o pozemky na jihu Nigérie. Egbunucheho syna však úřady nepropustily.

Jeho dcera prohlásila, že nemá peníze na to, aby se o otce starala. Vláda státu Imo, která rozhodla o jeho propuštění, dnes už není u moci. Není proto jisté, zda mu místní úřady nabídnou pomoc, uvedl server BBC.

Nigérie stále vyměřuje trest smrti, ale málokdy ho skutečně vykoná. Mezi lety 2007 a 2017 popravily v této zemi sedm lidí. Podle jednoho z místních právníků je běžné, že odsouzení na smrt stráví ve vězení i 30 let. Většina guvernérů se totiž zdráhá schválit příkaz k popravě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy