V Nigérii omilostnili stoletého vězně odsouzeného k smrti, nemá se o něj kdo starat

ČTK ČTK
7. 6. 2019 18:19
Nigerijské úřady propustily z vězení stoletého Celestina Egbunucheho, přezdívaného "nejstarší nigerijský vězeň". Muž byl za mřížemi od roku 2000 a v roce 2004 byl odsouzen k smrti za plánování vraždy, informoval web BBC. O Egbunucheho propuštění rozhodly místní úřady loni kvůli jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Na Egbunucheho čekala před věznicí dcera a zástupci místní neziskové organizace, kteří bojovali za jeho propuštění. "Jsem vděčná Bohu za dnešní den," řekla jeho dcera BBC. "Jsem nejšťastnější člověk na světě," dodala.

Podle BBC však není jisté, co bude s propuštěným vězněm dál. Egbunuche trpí řadou zdravotních problémů, mimo jiné má cukrovku a je téměř slepý. Ve vězení se o něj nepřetržitě staral jeho syn, který byl odsouzen spolu s ním. Podle soudu si společně objednali únos a vraždu muže, se kterým měli spory o pozemky na jihu Nigérie. Egbunucheho syna však úřady nepropustily.

Jeho dcera prohlásila, že nemá peníze na to, aby se o otce starala. Vláda státu Imo, která rozhodla o jeho propuštění, dnes už není u moci. Není proto jisté, zda mu místní úřady nabídnou pomoc, uvedl server BBC.

Nigérie stále vyměřuje trest smrti, ale málokdy ho skutečně vykoná. Mezi lety 2007 a 2017 popravily v této zemi sedm lidí. Podle jednoho z místních právníků je běžné, že odsouzení na smrt stráví ve vězení i 30 let. Většina guvernérů se totiž zdráhá schválit příkaz k popravě.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy