reklama
 
 

Zeman omilostnil exstarostu Hevlína, kterého odposlechy usvědčily z korupce

28. 8. 2018 18:04
Starosta dostal dva a půl roku vězení za to, že přijal úplatek, aby se odsouzený vyhnul 200 hodinám obecně prospěšných prací.

Praha, Hevlín - Prezident Miloš Zeman udělil svoji desátou milost. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, omilostněným je bývalý starosta Hevlína na Znojemsku Drahomír Nosek. Ten pravomocně dostal dva a půl roku vězení za to, že přijal úplatek, aby probační a mediační službě oznámil, že muž, který byl odsouzen k 200 hodinám obecně prospěšných prací, je vykonal.

"Je velmi vážně nemocný a jedná se opravdu o někdejšího starostu ze Znojemska," potvrdil informace Aktuálně.cz zdroj, který zná detaily prezidentské milosti.

Udělení milosti oznámila v úterý po poledni Kancelář prezidenta republiky.

"Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti," uvedla kancelář s tím, že prezident muži prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku.

Do vězení ani nenastoupil

"Omilostněný, který se těchto činů dopustil pouze jedním skutkem, dosud vedl bezúhonný a společnosti prospěšný život. Vzhledem k tomu, že omilostněný již nezastává veřejnou funkci, je recidiva obdobného skutku vyloučena," dodala kancelář, podle níž prezident za této situace nepovažuje za smysluplné trvat na výkonu zbytku trestu. Prostřednictvím milosti chce umožnit, aby Nosek napřel veškeré své síly na boj se život ohrožující nemocí.

Noskův nástupce ve funkci Antonín Pichanič Zemanův krok vítá.

"Původní trest byl nesmyslně přísný," konstatuje. Podle něj ale jde jen o symbolické gesto - Nosek totiž kvůli svému vážnému zdravotnímu stavu do vězení nenastoupil.

Opakovaně vyhrával volby

Dlouholetého starostu Noska, který opakovaně vyhrával volby v Hevlíně na kandidátce Moravanů a obec řídil více než deset let, v roce 2011 zachytily odposlechy. Policie se přitom zajímala o jinou trestnou činnost.

Ze zachyceného odposlechu vyplynulo, že starosta převzal úplatek za to, že umožní Pavlu U., odsouzenému za drogový delikt, se vyhnout nařízeným dvě stě hodinám veřejně prospěšných prací. Probační a mediační službě proto Nosek lživě nahlásil, že si Pavel U. svůj trest vykonal.

Soudy jeho případ řešily opakovaně několik let a nejprve jej poslaly na čtyři roky do vězení. Odvolací soud mu trest nakonec snížil na 2,5 roku. Nosek se kvůli trestu obrátil i na Nejvyšší a poté Ústavní soud, ale neuspěl.

Celkem deset milostí

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 uvedl, že nebude udělovat milosti, s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti, které jednotlivé žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež splňují Zemanem stanovené podmínky. Pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Omilostnit Noska Kanceláři prezidenta republiky doporučil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Prezident od roku 2013 udělil deset milostí. Největší kontroverze vzbudilo loňské udělení milosti pro Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu. Většinu milostí odůvodnil Zeman nepříznivým zdravotním stavem odsouzených. V jednom případě dal milost na základě papežské výzvy ženě, která se ve vězení starala o dítě.

Letos v březnu udělil milost muži, který při dopravní nehodě usmrtil svou manželku a syna. Omilostněný sice nesplňoval podmínku závažného zdravotního stavu, avšak Zeman jeho další potrestání považoval za nadbytečné a kruté.

autor: Marek Pokorný | 28. 8. 2018 18:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama