Šlo o pravidelný let, který využívají turisté a který běžně trvá asi 15 minut. Letadlo ztratilo kontakt s řídicí věží asi pět minut před přistáním, řekl agentuře Reuters činitel aerolinek, který si nepřál být jmenován. Letecká společnost uvedla, že na palubě byli čtyři Indové, dva Němci a 16 Nepálců. Tento výčet zahrnuje i tříčlennou posádku.
Stroj provozuje společnost Tara Air, která létá převážně s letadly Twin Otter kanadské výroby. Ta jsou uzpůsobena ke startům a přistáním na krátkých ranvejích. Stroj, který v neděli zmizel z radarů, podle serveru Flightradar24 létá od dubna 1979.
V oblasti už několik dnů prší, lety však omezeny kvůli počasí nejsou. Letadla na této trase prolétávají mezi horami a pak přistávají v údolí. Na trase tohoto spoje, který pro výpravy do hor často využívají turisté, se podle úřadů nenachází žádné jiné letiště, kde by se dalo přistát.
"Jeden pátrací vrtulník se kvůli špatnému počasí vrátil do Jomsomu, aniž to letadlo našel," uvedl nepálský úřad pro civilní letectví. "Jakmile se zlepší povětrnostní podmínky, pátrací vrtulníky jsou připraveny vzlétnout z Káthmándú, Pokhary a z Jomsomu. Armádní a policejní pátrací týmy vyrazily směrem k místu," dodal.
Státní nepálská televize později informovala, že místní zahlédli hořící letadlo v blízkosti pramenů řeky Langu Khola. "Pozemní pátrací týmy k tomu místu vyrazily," oznámila letecká společnost. "Může to být požár, který založili vesničané nebo pastevci. Může to být cokoliv," dodal mluvčí společnosti. Záchranné týmy na místo požáru vyrazily.
Letiště v Jomsomu je často označováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě - leží ve výšce 2682 metrů nad mořem a má jedinou asfaltovou dráhu. Je výchozí branou jak pro zahraniční milovníky trekingu, kteří odtud vyrážejí do oblasti hory Annapurna, tak pro hinduistické poutníky, jejichž cílem je uctívaný chrám Muktinath.
Nepál, kde se nachází osm ze čtrnácti nejvyšších hor světa, má rekordní počet leteckých nehod. Počasí se v horách může rychle měnit a přistávací plochy jsou obvykle v těžko přístupných horských oblastech.
Na začátku roku 2018 se let společnosti US-Bangla Airlines z Dháky do Káthmándú při přistání zřítil a začal hořet. Zahynulo 51 ze 71 lidí na palubě. V roce 1992 zemřelo všech 167 lidí na palubě letadla společnosti Pakistan International Airlines, když stroj při pokusu o přistání v Káthmándú narazil do kopce.