V Německu začal proces století s padělateli obrazů

ČTK ČTK
1. 9. 2011 21:30
Padělky si měli přijít na 16 milionů eur
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Jiří Hloušek

Berlín - Jeden z největších procesů s padělateli a obchodníky s falešnými uměleckými díly v poválečném Německu začal v Kolíně nad Rýnem.

Čtveřice obviněných údajně po léta prodávala na světovém trhu s uměním padělané obrazy výtvarníků klasické moderny jako byli Max Pechstein, Max Ernst a Heinrich Campendonk. Za to měli inkasovat téměř 16 milionů eur (téměř 390 milionů korun).

Během prvního dne procesu všichni obvinění, jimž hrozí desetiletý pobyt za mřížemi, mlčeli.

Převezli i experty Christie´s

Proces je rozplánován na 40 jednacích dnů až do března příštího roku. Předvoláno bude téměř 170 svědků, mezi nimiž nechybí renomovaní obchodníci s uměním a kunsthistorici, kteří na podvod naletěli. Mezi podvedenými jsou kromě znalců umění i aukční domy jako Christie's nebo Lempertz či pařížské galerie.

Projednáváno má být zatím 14 bodů obžaloby, dalších 33 případů se stále vyšetřuje. Hlavními obžalovanými jsou šedesátiletý Wolfgang B., jeho žena Helene B. (53) a Otto S. (67), kteří jsou už rok ve vazbě. Čtvrtá obviněná, Jeanette S. (54), sestra Helene B., byla vyšetřována na svobodě. Padělky byly podle obžaloby dílem Wolfganga B. Není jasné, zda měl pomocníky.

Peníze šly na "život v luxusu"

Za utržené peníze si skupina užívala "života v luxusu", když si pořídila milionářské nemovitosti v jižní Francii a ve Freiburgu. Předsedající soudce Wilhelm Kremer dnes rovněž představil další důkazní materiál: několik šanonů s výpisy z andorrských bankovních kont.

Údajní podvodníci si podle obžaloby vymysleli vlastní legendu o původu děl, která prý pocházela ze sbírek "Jägerse" a "Knopse", které však nikdy neexistovaly.

Kolínský podnikatel Werner Jägers, jenž zemřel v roce 1992, byl dědečkem obviněných sester a obviněný Otto S. je zase vnuk zesnulého krejčovského mistra Wilhelma Knopse. Obvinění tvrdili, že jejich dědové před válkou díla získali z galerie slavného obchodníka s uměním Alfreda Flechtheima. Ani jeden z nich však podle vyšetřovatelů nikdy umění nesbíral.

Kolem padělatelů se stáhla smyčka loni v srpnu. V poslední chvíli byla zabavena dvě falešná díla v uměleckém muzeu v porýnském Ahlenu. Výtečníci je chtěli prodat norskému obchodníkovi s uměním za šest milionů eur (asi 145 milionů korun).

 

Právě se děje

Další zprávy