V Německu strmě roste popularita Zelených, v průzkumech stoupají k Merkelové CDU

ČTK ČTK
19. 10. 2018 11:08
Podle průzkumu televize ARD by němečtí Zelení získali 19 procent hlasů, zatímco koalice CDU/CSU 25 procent.
Zelení během voleb v roce 2017.
Zelení během voleb v roce 2017. | Foto: Reuters

Berlín - Koalice německých vládních stran se od voleb v roce 2017 potýká s výrazným poklesem popularity, naopak ekologické uskupení Zelení zažívá raketový nárůst obliby. V září 2017 se Zelení dostali do Spolkového sněmu jako poslední z šesti úspěšných stran, nyní jsou ve dvou aktuálních průzkumech televizí ZDF a ARD druhým nejsilnějším politickým subjektem.

V roce 2017 získali Zelení od voličů 8,9 procenta hlasů, v aktuální sondáži Deutschlandtrend podniknuté ARD jim podporu vyslovilo 19 procent respondentů, což je nárůst o dva procentní body za týden. ARD poznamenala, že popularita Zelených je nejvyšší od září 2011.

Zatímco Zelení sílí, tandem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a sesterské bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), kterou vede ministr vnitra Horst Seehofer, podporu ztrácí. Aktuálně má podle ARD konzervativní unie CDU/CSU 25 procent, ve srovnání s předchozím týdnem si o jeden procentní bod pohoršila. Ve volbách přitom získala 32,9 procenta hlasů.

Dobře si nevede ani sociální demokracie SPD, která tvoří s CDU/CSU vládní koalici, také ta podle ARD oproti minulému týdnu o jeden procentní bod klesla na aktuálních 14 procent.

Protiimigrantská strana Alternativa pro Německo (AfD) se v sondáži ARD stále drží na 16 procentech, o jeden procentní bod na 11 procent si polepšili svobodní demokraté (FDP) a jeden procentní bod na aktuálních devět procent ztratila Levice.

Jako druhou nejsilnější německou stranu vidí Zelené také Politbarometer televize ZDF, která poznamenala, že ekologické uskupení po úspěchu v zemských volbách v Bavorsku neopouští příznivý vítr. V Bavorsku skončili Zelení druzí a nyní by je podle ZDF na spolkové úrovni volilo 20 procent respondentů. Ještě na konci září to bylo o tři procentní body méně.

Obliba unie CDU/CSU v průzkumu ZDF, podobně jako u ARD klesá, nyní by ji podpořilo 27 procent respondentů, zatímco v září jich bylo 28 procent. SPD by pak dostala 14 procent hlasů. ZDF poznamenala, že aktuální výsledek vládní koalice je dosud nejhorší, jaký v Politbarometeru získala.

V Politbarometeru AfD zůstává s 16 procenty, FDP s osmi procenty a Levice s deseti procenty.

Podívejte se na video o bavorských volbách

Merkelová ven! Jsme přirozenými nástupci CSU, raduje se po zemských volbách bavorská AfD. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy