Londýn - V několika evropských městech a ve filipínském hlavním městě Manile se v sobotu uskutečnily pochody homosexuálů tradičně označovaných jako Gay Pride. V Evropě se pochodů zúčastnily tisíce až desetitisíce lidí a všude účastníci oslavovali páteční rozhodnutí nejvyššího soudu Spojených států, že gayové a lesby ve všech 50 státech unie mají právo uzavírat sňatky.
Do ulic Londýna na pochod vyrazily tisíce lidí. Tradiční pochod se konal za mimořádných bezpečnostních opatřeních v reakci na páteční teroristické útoky v Tunisku, Francii a Kuvajtu. V čele pochodu vlály vlajky USA, Irska a Mosambiku, tedy tří zemí, ve kterých byl v poslední době učiněn pokrok v uznávaní práv homosexuálů.
Ve filipínském hlavním městě Manile se pochodu zúčastnilo kolem 500 lidí. Účastníci nesli transparenty s nápisy jako "boj za lásku" a mávali duhovými prapory. Také zde bylo hlavním tématem páteční rozhodnutí USA uznat sňatky homosexuálů po celé zemi a připomínka demonstrace v New Yorku v roce 1969, která zahájila hnutí za práva gayů a lesbiček po celém světě.
Irská metropole Dublin přivítala desítky tisíc účastníků pochodu, který se koná měsíc poté, co se Irové v referendu vyslovili pro schválení manželství pro páry stejného pohlaví. Prezident dublinského pochodu Jason Flynn agentuře AFP řekl, že pochod je i příležitostí k tomu poděkovat občanům, že v referendu podpořili manželství pro lidi stejného pohlaví. Mnoho účastníků proto neslo transparenty s nápisem "Děkuji".
Mezi tisícovkami účastníků pochodu v Berlíně se často mezi duhovými vlajkami objevovaly vlajky Spojených států. V Německu mohou od roku 2001 páry stejného pohlaví uzavírat civilní svazky, ne však manželství a nesmějí společně adoptovat děti. Horní komora německého parlamentu tento měsíc přijala rezoluci, ve které vyzvala k legalizaci sňatků osob stejného pohlaví, proti jsou však konzervativci kancléřky Angely Merkelové.
Desítky tisíc lidí přilákal pochod Gay Pride do ulic v italském Miláně, kde účastníci také požadovali legalizaci registrovaného partnerství. V čele průvodu 50.000 lidí byl milánský starosta Giuliano Pisapia. I v katolické Itálii se již začíná mluvit o možnostech registrovaného partnerství a příslušný zákon by se měl již brzy objevit v parlamentu. Čeká se však silný odpor konzervativních stran a katolických organizací.
Pochody gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) vznikly na konci 60. let na obranu boje za práva sexuálních menšin. Pochody se od roku 2008 konají i v České republice, letos se uskuteční v srpnu.