Podle ochranářů z organizace Ocean Conservation Namibia neměly lachtaní samice pravděpodobně dost síly mláďata donosit a ta tak zemřela po předčasném narození. "To se stává každý rok u několika jedinců, ale nikdy jsme to neviděli v takovém rozsahu," uvádí záchranáři. Větší počet mrtvých mláďat potvrdilo i namibijské ministerstvo rybolovu.
Podle ekologů nelze zcela vyloučit ani jiné příčiny jako otravu či nemoc. Ochranáři proto ve spolupráci s ministerstvem odeberou vzorky pro další analýzu.
Ochrana lachtanů je v Namibii významným tématem. Bývalá německá kolonie je jednou z mála zemí, například společně s Kanadou, jež dovoluje lov lachtanů pro komerční účely. To ale ekologové kritizují. Podle úřadů je však regulace počtu lachtanů nutná pro udržení rovnováhy v přírodě. Vysoký počet ploutvonožců by mohl vést k rychlému snížení počtu ryb.
Kromě člověka nemají lachtani mnoho dalších predátorů. Podle nedávných vědeckých výzkumů je ale v Namibii loví také lvi, kteří se v africké zemi vrátili do volné přírody na konci 90. let.
Namibie má jednu z nejpočetnějších populací lachtanů na světě. Z této africké země pocházel i známý lachtan Gaston, kterého v roce 2002 odnesla povodeň z pražské zoologické zahrady.