Vědci zjistili, co zabilo až milion ptáků. Oceán zasáhla nezvykle teplá vlna

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 23. 1. 2020 20:47
Mezi létem 2015 a jarem následujícího roku vyplavily vlny na západní pobřeží Spojených států desetitisíce uhynulých mořských ptáků alkounů. Lidé nacházeli jejich těla od Aljašky až po Kalifornii, tedy přibližně po délce šesti tisíc kilometrů. Nyní vědci přišli na důvod, proč tolik zvířat najednou uhynulo.
Během pár měsíců zemřelo až milion alkounů.
Během pár měsíců zemřelo až milion alkounů. | Foto: Shutterstock

"Neujdu ani pár kroků a najdu mrtvého alkouna," popsala místnímu deníku Anchorage Daily News scénu z Aljašského zálivu bioložka Heather Rennerová. Právě zde zaznamenali nejvyšší koncentraci uhynulých ptáků, kteří jsou podobní tučňákům.

Přestože vědci napočítali "jen" 62 tisíc uhynulých ptáků, domnívají se, že skutečný počet může sahat až k milionu kusů. Na břeh se totiž dostane jen malá část ptáků, zbytek uhyne na moři a jejich těla nikdy nevyplavou.

Minulou středu tým pod vedením Johna Piatta z americké vládní agentury na výzkum geografie Geological Survey vydal studii, která tuto anomálii vysvětluje. Publikoval ji odborný časopis Plos One

Od začátku se vědci domnívali, že smrt alkounů bude souviset s jevem, který ve stejné době vrcholil na západě Spojených států. Šlo o vlnu teplé mořské vody, nazývanou v angličtině "blob", která přišla do oblasti už koncem roku 2013 a zmizela o tři roky později, informuje vědecký časopis New Scientist. Teplota vody při ní stoupla o tři až šest stupňů Celsia, doplňuje americká stanice CNN

Oteplení mělo podle vědců hned několik následků, například se výrazně rozmnožila mořská řasa plná toxinů. Osudová byla ale pro ptáky změna v potravním řetězci, kterou teplejší voda v oblasti spustila.

Hejno alkounů.
Hejno alkounů. | Foto: Gary Bembridge / Wikimedia Commons / CC-BY-2.0

Ubylo množství planktonu a malých ryb a větší ryby, zvyklé na studenější vodu, se snažily regulovat svou teplotu vyšším příjmem potravy. Mezi nimi a mořskými ptáky, kteří se pro potravu běžně potápí do oceánů, tak začal boj.

"Představte si to jako závod do obchodu s potravinami, do kterého přestaly pravidelně dojíždět zásoby," přibližuje serveru zaměřenému na vědu Science Alert bioložka a spoluautorka studie Julia Parrishová z Washingtonské univerzity. 

Nedostatek potravy pocítili alkouni výrazněji než jejich soupeři, protože tito ptáci denně snědí až polovinu své hmotnosti a po třech až pěti dnech bez potravy umírají na vyhladovění. 

Ve stejné době a pravděpodobně ze stejného důvodu uhynul také velký počet ryb, lachtanů nebo kytovců, informuje britská stanice BBC

"Počet uhynutí je ohromující a alarmující. Je to červená vlajka varující před obrovským dopadem, jaký může oteplování oceánů mít na ekosystém," řekl vedoucí studie Piatt.

Hrozba teplých vln z budoucnosti

Smrt alkounů vědce překvapila také proto, že jinak jsou ptáci svému prostředí dobře přizpůsobeni - jsou rychlí a dokážou se pro potravu potápět do velkých hloubek. Masa teplé vody bude ale mít vliv i na následující generace ptáků. Stanice CNN uvádí, že v roce 2015 tři kolonie alkounů nepřivedly na svět ani jedno mládě. V následujícím roce to bylo už dvanáct kolonií. Číslo však může být vyšší, protože vědci nemonitorují veškeré populace ptáků.

V loňském roce panel OSN pro klima varoval, že teplé mořské vlny budou kvůli klimatické změně častější. Jejich výskyt od roku 1982 vzrostl o 82 procent, nejnověji jsou tyto "bloby" k vidění i u Nového Zélandu.

Loni v létě vlna zasáhla přibližně stejnou oblast jako před čtyřmi lety, kdy ve velkém uhynuli alkouni. Přestože se nyní voda oteplila rychleji, než je obvyklé, Piatt se domnívá, že dopad bude menší, protože vlna ovlivnila méně rozlehlou lokalitu. 

Video: Oteplování planety ovlivní i vodní hmyz. Čeští vědci zjišťují, zda oteplování klimatu přežije

Oteplování planety ovlivní i vodní hmyz. Čeští vědci zjišťují, zda změny klimatu přežije | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy