Mogadišo - V hlavním městě Somálska Mogadišu v posledních dnech propukly nové boje. Do bojů se ve středu zapojily i mírové jednotky africké unie (AU).
Podle agentury IRIN, kterou provozuje OSN, jde o nejhorší násilnosti v Mogadišu za poslední měsíce a v posledních dnech při nich zahynulo nejméně 100 lidí a nejméně 300 dalších bylo zraněno. Nemocnice jsou přeplněné.
Podle britské stanice BBC v pondělí zemřelo na místním tržišti a v okolí letiště nejméně 33 lidí a mrtvé hlásili novináři z Mogadišu i během úterka. Během třídenních bojů uteklo z hlavního města již 18 tisíc obyvatel, informovala BBC.
Podle agentury IRIN zemřelo po ostřelování tržiště plného civilistů nejméně 82 lidí, dalších více než 150 lidí bylo zraněno.
Není zcela jasné, kdo je za smrt civilistů na tržišti odpovědný.
Bojovaly i mírové jednotky
V Mogadišu proti sobě bojují islamističtí povstalci a jednotky dočasné vlády podporované etiopskými vojsky. Dobře vyzbrojení povstalci podle BBC zaútočili i na základnu mírových jednotek Africké unie na strategickém místě v jižní části města.
Podle této britské stanice a některých agentur se vojáci mírové mise následně zapojili do bojů, když opětovali palbu, a pravděpodobně přitom usmrtili také civilisty.
Podle některých svědků příslušníci mírové mise ostřelovali také civilisty zaplněné tržiště, velitel mírových jednotek to však popřel.
Podle mluvčího mise Africké unie v Somálsku (Amisom) nikdo z příslušníků mírových jednotek při útoku nezemřel.
Vojáky misi AU v Somálsku zatím poskytly jen Uganda a Burundi. V zemi je tak jen něco přes 2000 příslušníků těchto jednotek, přitom původní plán stanovoval 8000 vojáků. OSN svou mírovou misi v Somálsku nemá.
Islamističtí povstalci v posledních týdnech obsadili některá města na jihu Somálska a jedna z islamistických skupin, militantní al-Šabáb, zaútočila i na Mogadišo, kde po bojích dostala pod kontrolu tamní letiště.
Tato ozbrojená islamistická skupina tvrdí, že mírové jednotky podporují úřadující prozatímní vládu a etiopská vojska a ohlásila, že na mírové sbory bude útočit i nadále.
Za poslední měsíce stovky mrtvých
Podle organizace Elman Peace and Human Rights (EPHRO) zemřelo následkem bojů v Somálsku od června více než 800 obyvatel, několik desítek lidí bylo v posledních měsících uneseno - z toho 51 pracovníků humanitárních organizací. Od ledna 2007 podle této organizace boje zapříčinily smrt asi 9500 lidí.
Podle OSN v posledním roce výrazně stoupl počet Somálců, kteří potřebují humanitární pomoc - nyní jde o více než 3,2 milionu lidí, což je asi třetina z celkové populace země.
Některé oblasti takzvaného Afrického rohu navíc v poslední době postihlo katastrofální sucho. Region také tvrdě zasáhl celosvětový růst cen základních potravin.
V Somálsku je zhruba milion uprchlíků, další statisíce lidí utekly za hranice země. Také poslední boje v Mogadišu vyhnaly z domovů až tisíce obyvatel.
Rozvrácená země
Somálsko je rozvrácenou zemí, ve které roky probíhá občanská válka. Centrální, takzvané dočasné vládě, kterou podporují etiopská vojska, se v zemi klanových sporů nedaří nastolit pořádek.
Čtěte také: Nejméně funkčním státem je Somálsko. Česko je 149.
Na severu fungují nezávisle na zbytku Somálska relativně stabilní samozvané státy Somaliland a Puntland, zejména jih Somálska pak ovládají islamisté.
Před nedávnem uzavřela dočasná vláda s některými opozičními skupinami příměří, islamisté se však k dohodě nepřipojili. Svůj souhlas podmiňují stažením etiopských vojsk ze země. Ty do Somálska vstoupily na přelomu roku 2006 a 2007.
Čtěte souvislosti somálského konfliktu:
Rozhovor s afrikanistou: Somálsko existuje jen na mapě | |
Více o islamistech: Somálští islamisté sílí. Jsou teroristé, či mírotvorci? |