Nejméně funkčním státem je Somálsko. Česko je 149.

mih
27. 6. 2008 7:12
Sedm z deseti nejhůře fungujících států je v Africe
Kdo může, ze Somálska utíká. Cesta přes moře je dlouhá, nelegální, drahá a nebezpečná.
Kdo může, ze Somálska utíká. Cesta přes moře je dlouhá, nelegální, drahá a nebezpečná. | Foto: Reuters

Washington - Nejhůře fungujícím státem světa je Somálsko, následují Súdán a Zimbabwe. Vyplývá to z indexu nefunkčních států nezávislé organizace The Fund for Peace.

Česko zaujímá - stejně jako loni - 149. příčku ze 177 sledovaných států.

Organizace posuzuje stabilitu států podle dvanácti ukazatelů: Hodnotí například vývoj počtu uprchlíků, exodus ze země, vývoj kriminality, vymahatelnost práva či kvalitu veřejných služeb.

Izrael si výrazně pohoršil

Největší pokles zaznamenal oproti loňsku kvůli dlouhodobé politické krizi i přírodním katastrofám Bangladéš. Výrazně si však pohoršily také Izrael a Pákistán.

Naopak o trochu lépe než loni je na tom Irák, který je nyní pátým nejméně funkčním státem světa.

Díky obnově po občanské válce, návratu uprchlíků a protikorupčním opatřením současné vlády si svůj index za poslední rok rovněž výrazně zvýšila západoafrická Libérie, ještě o něco více si pak polepšilo nedaleké Pobřeží slonoviny.

Nejrozvrácenější země

  • 1. Somálsko
  • 2. Súdán
  • 3. Zimbabwe
  • 4. Čad
  • 5. Irák
  • 6. Demokratická republika Kongo
  • 7. Afghánistán
  • 8. Pobřeží slonoviny
  • 9. Pákistán
  • 10. Středoafrická republika

V nejhůře fungujícím státě světa - Somálsku - pokračuje dlouholetá občanská válka. Velká část obyvatel potřebuje humanitární pomoc.

Stát není schopen zajistit lidem bezpečnost. Sever země, samozvaná Republika Somaliland, funguje jako nezávislý stát, ovšem zatím marně usiluje o uznání své samostatnosti.

Súdán se na druhém místě objevil kvůli válce v Dárfúru. V Zimbabwe zase trvá politická krize i prohlubující se ekonomický kolaps.

Mírové mise mají smysl

Organizace upozorňuje, že nejvíce index stoupá zemím, kde působí mírové mise OSN. Ty přispívají k větší bezpečnosti, odzbrojují povstalecké skupiny a školí místní policisty a další bezpečnostní složky. 

S řádným mandátem a podporou mohou být mírové mise v nejchudších zemích hlavním motorem, který podporuje pomalý, ale stálý vývoj k lepšímu, uvádí The Fund for Peace.

Organizace nicméně poznamenává, že země jako Pákistán či Bangladéš, které svými vojáky nejvíce zásobují nejúspěšnější mírové mise OSN v Libérii či Pobřeží slonoviny, paradoxně zaznamenaly v minulém roce největší pokles vlastní stability.

 

Čtěte více o nejrozvrácenějších státech:

Foto: Reuters
OSN vyzývá: Přestaňme zapomínat na Somálsko
Vzbouřenci během útoku na město Gos Beida
Vzbouřenci během útoku na město Gos Beida | Foto: Reuters
Čad a Súdán spolu válčí. Skrze povstalce
Dívka v jednom z uprchlických táborů pocházející z Dárfúru. Ve východním Čadu přežívá asi 250 tisíc utečenců z Dárfúru a dalších 180 tisíc čadských migrantů.
Dívka v jednom z uprchlických táborů pocházející z Dárfúru. Ve východním Čadu přežívá asi 250 tisíc utečenců z Dárfúru a dalších 180 tisíc čadských migrantů. | Foto: Reuters
Největší mise OSN selhává. Dárfúrské peklo pokračuje
Morgan Tsvangirai oznamuje novinářům v Harare své rozhodnutí nekandidovat v 2. kole prezidentských voleb
Morgan Tsvangirai oznamuje novinářům v Harare své rozhodnutí nekandidovat v 2. kole prezidentských voleb | Foto: Reuters
OSN: Spravedlivé volby v Zimbabwe jsou nemožné
Uprchlice z Dárfúru čekají před budovou, kde se rozdávají potraviny.
Uprchlice z Dárfúru čekají před budovou, kde se rozdávají potraviny. | Foto: Reuters
Běženců přibylo. Nejvíc je jich z Iráku a Afghánistánu
Foto: Reuters
Irácká vláda zvažuje, že vyzve Američany k odchodu
Foto: Reuters
Taliban po těžkých bojích dobyl město v Pákistánu
 

Právě se děje

před 41 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy