Nejméně funkčním státem je Somálsko. Česko je 149.

mih
27. 6. 2008 7:12
Sedm z deseti nejhůře fungujících států je v Africe
Kdo může, ze Somálska utíká. Cesta přes moře je dlouhá, nelegální, drahá a nebezpečná.
Kdo může, ze Somálska utíká. Cesta přes moře je dlouhá, nelegální, drahá a nebezpečná. | Foto: Reuters

Washington - Nejhůře fungujícím státem světa je Somálsko, následují Súdán a Zimbabwe. Vyplývá to z indexu nefunkčních států nezávislé organizace The Fund for Peace.

Česko zaujímá - stejně jako loni - 149. příčku ze 177 sledovaných států.

Organizace posuzuje stabilitu států podle dvanácti ukazatelů: Hodnotí například vývoj počtu uprchlíků, exodus ze země, vývoj kriminality, vymahatelnost práva či kvalitu veřejných služeb.

Izrael si výrazně pohoršil

Největší pokles zaznamenal oproti loňsku kvůli dlouhodobé politické krizi i přírodním katastrofám Bangladéš. Výrazně si však pohoršily také Izrael a Pákistán.

Naopak o trochu lépe než loni je na tom Irák, který je nyní pátým nejméně funkčním státem světa.

Díky obnově po občanské válce, návratu uprchlíků a protikorupčním opatřením současné vlády si svůj index za poslední rok rovněž výrazně zvýšila západoafrická Libérie, ještě o něco více si pak polepšilo nedaleké Pobřeží slonoviny.

Nejrozvrácenější země

  • 1. Somálsko
  • 2. Súdán
  • 3. Zimbabwe
  • 4. Čad
  • 5. Irák
  • 6. Demokratická republika Kongo
  • 7. Afghánistán
  • 8. Pobřeží slonoviny
  • 9. Pákistán
  • 10. Středoafrická republika

V nejhůře fungujícím státě světa - Somálsku - pokračuje dlouholetá občanská válka. Velká část obyvatel potřebuje humanitární pomoc.

Stát není schopen zajistit lidem bezpečnost. Sever země, samozvaná Republika Somaliland, funguje jako nezávislý stát, ovšem zatím marně usiluje o uznání své samostatnosti.

Súdán se na druhém místě objevil kvůli válce v Dárfúru. V Zimbabwe zase trvá politická krize i prohlubující se ekonomický kolaps.

Mírové mise mají smysl

Organizace upozorňuje, že nejvíce index stoupá zemím, kde působí mírové mise OSN. Ty přispívají k větší bezpečnosti, odzbrojují povstalecké skupiny a školí místní policisty a další bezpečnostní složky. 

S řádným mandátem a podporou mohou být mírové mise v nejchudších zemích hlavním motorem, který podporuje pomalý, ale stálý vývoj k lepšímu, uvádí The Fund for Peace.

Organizace nicméně poznamenává, že země jako Pákistán či Bangladéš, které svými vojáky nejvíce zásobují nejúspěšnější mírové mise OSN v Libérii či Pobřeží slonoviny, paradoxně zaznamenaly v minulém roce největší pokles vlastní stability.

 

Čtěte více o nejrozvrácenějších státech:

Foto: Reuters
OSN vyzývá: Přestaňme zapomínat na Somálsko
Vzbouřenci během útoku na město Gos Beida
Vzbouřenci během útoku na město Gos Beida | Foto: Reuters
Čad a Súdán spolu válčí. Skrze povstalce
Dívka v jednom z uprchlických táborů pocházející z Dárfúru. Ve východním Čadu přežívá asi 250 tisíc utečenců z Dárfúru a dalších 180 tisíc čadských migrantů.
Dívka v jednom z uprchlických táborů pocházející z Dárfúru. Ve východním Čadu přežívá asi 250 tisíc utečenců z Dárfúru a dalších 180 tisíc čadských migrantů. | Foto: Reuters
Největší mise OSN selhává. Dárfúrské peklo pokračuje
Morgan Tsvangirai oznamuje novinářům v Harare své rozhodnutí nekandidovat v 2. kole prezidentských voleb
Morgan Tsvangirai oznamuje novinářům v Harare své rozhodnutí nekandidovat v 2. kole prezidentských voleb | Foto: Reuters
OSN: Spravedlivé volby v Zimbabwe jsou nemožné
Uprchlice z Dárfúru čekají před budovou, kde se rozdávají potraviny.
Uprchlice z Dárfúru čekají před budovou, kde se rozdávají potraviny. | Foto: Reuters
Běženců přibylo. Nejvíc je jich z Iráku a Afghánistánu
Foto: Reuters
Irácká vláda zvažuje, že vyzve Američany k odchodu
Foto: Reuters
Taliban po těžkých bojích dobyl město v Pákistánu
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy