Tripolis - O složení přechodného parlamentu v prvních volbách po více než čtyřech desítkách let režimu Muammara Kaddáfího rozhodovali v sobotu voliči v Libyi.
Dvousetčlenné národní shromáždění bude mít za úkol přivést zemi k plnohodnotným parlamentním volbám a jmenovat nový přechodný kabinet a premiéra země.
Americký prezident Barack Obama označil sobotní hlasování za milník na přechodu země k demokracii po svržení Muammara Kaddáfího. Slíbil, že Spojené státy budou Libyi partnerem, ale také varoval před obtížemi, které severoafrickou zemi při její transformaci čekají.
"Po více než 40 letech, kdy byla Libye v sevření diktátora, dnešní historické volby podtrhují, že budoucnost Libye je v rukou libyjského lidu," prohlásil v sobotu Obama.
Americký prezident dal jasně najevo, že poslední vývoj v Libyi vnímá jako zadostiučinění vzhledem k svému rozhodnutí zapojit USA do náletů NATO, které libyjským povstalcům pomohly svrhnout Kaddáfího režim.
"Spojené státy jsou hrdé na roli, kterou sehrály v podpoře libyjské revoluce a ochraně libyjského lidu a těšíme se na těsnou spolupráci s novou Libyí včetně nově zvoleného kongresu a nových vůdců Libye," řekl Obama.
Americký prezident slíbil, že USA budou stát po boku libyjského lidu při jeho úsilí o budování otevřených a transparentních institucí a nastolování bezpečnosti a vlády práva. Budou také podporovat jednotu a národní usmíření v Libyi.
Čeká se na předběžné výsledky
Předběžné výsledky by měly být známy v pondělí, nebo v úterý. Dvousetčlenné národní shromáždění bude mít za úkol přivést zemi k plnohodnotným parlamentním volbám a jmenovat nový přechodný kabinet a premiéra země.
Volby provázelo napětí mezi východem Libye a zbytkem země. Kvůli akcím sabotérů zůstalo uzavřeno asi šest procent z 1554 volebních místností.
Hlasování si také vyžádalo jeden lidský život. Ve východolibyjské Adžedábíji byl zastřelen muž, který protestoval proti volbám tím, že se snažil z volební místnosti odnést hlasovací urnu. Podle agentury Reuters jej zastřelili místní obyvatelé, kteří chtěli narušení voleb zabránit.
Na východě země, kde řada lidí požaduje větší autonomii, se odehrávaly i další incidenty. V Adžedábíji údajně demonstranti zapálili volební urny ve 14 z 19 volebních místností.
V kolébce loňské revolty, východolibyjském Benghází, na několika místech spálili nebo se pokusili zničit stovky volebních lístků. Při jednom z incidentů tu byl postřelen člověk. Narušení voleb byla hlášena i z měst Briga a Ghadámis.
O křeslo v národním shromáždění se ucházelo asi 3700 kandidátů, z nichž asi sedminu tvoří ženy. Hlasování by mohlo vynést k moci islamisty, kteří zvítězili v podobných volbách v sousedním Tunisku a v Egyptě. Libyjští liberálové se ale nechali slyšet, že jsou si jisti svým vítězstvím.
Fronty a slzy
V hlavním městě Tripolisu hlasování provázela slavnostní atmosféra. Před volebními místnostmi se i přes velké teplo tvořily dlouhé fronty a auta troubila, když projížděla kolem. Voliči ukazovali na prstech "V" na znamení vítězství, někteří měli v očích slzy.
"Nedokážu ten pocit popsat. Zaplatili jsme svou daň, mám v rodině dva mučedníky," prohlásila podle Reuters o své první zkušenosti s volbami 50letá učitelka Zajnáb Masríová.
"Přivedla jsem děti, aby to viděly," tvrdí pětinásobná matka Hudá a ukazuje prst označený modrým inkoustem na důkaz toho, že volila.
Protesty a obavy
Řada obyvatel východních oblastí bohatých na ropu se ovšem obává, že v národním shromáždění nebudou dostatečně zastoupeni. Libyjci z východu země mají mít v novém orgánu 60 křesel, západ Libye včetně Tripolisu sto a řídce osídlené pouštní oblasti 40 mandátů.
Někteří obyvatelé východu ale požadovali rovnoměrné rozdělení mandátů a obviňovali centrální úřady v Tripolisu z přehlížení.
Přechodná národní rada (NTC), která Libyi vládne od Kaddáfího pádu, nakonec ve čtvrtek budoucímu národnímu shromáždění uzmula jednu z hlavních výsad, kterou mělo být jmenování členů výboru pověřeného přípravou nové libyjské ústavy.
Tripolis rozhodl, že 60členný ústavodárný výbor zvolí sami Libyjci v pozdějších volbách a všechny tři oblasti v něm budou budou mít shodný počet křesel.
Stovky demonstrantů v Benghází ale v pátek na protest proti údajně nedostatečnému zastoupení v přechodném parlamentu vyrazily do ulic. Místní ozbrojené skupiny ve čtvrtek kvůli stejné věci uzavřely terminály obstarávající polovinu libyjské ropy určené na vývoz.