Úchvatné ruiny Leptis Magna, libyjského starověkého klenotu

Úchvatné ruiny Leptis Magna, libyjského starověkého klenotu
Každého, kdo vystoupí ze stínu topolů, čeká kamenný strážce starověkého středomořského města Leptis Magna. Člověk je ohromen a zaskočen minulostí, již má na dosah, a zrychlí se mu tep, uvádí stanice CNN.
Brána Septima Severa, římského císaře, který se zasloužil o výstavbu nejdůležitějších budov města, stojí majestátně rozkročena nad římskými cestami.
Septimus Severus se zde narodil a nelitoval prostředků na budování města, z něhož učinil třetí nejvýznamnější místo severní Afriky.
Leptis Magna byla díky němu schopná konkurovat Kartágu i Alexandrii.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK, Lucie Kalivodová
2. 12. 2011 11:43
Leptis Magna jsou zachovalé ruiny starověkého města v Libyi. Angličtí odborníci díky pokročilým metodám modelování budov zjistili, že se město Leptis Magna na pobřeží Středozemního moře asi hodinu jízdy autem od Tripolisu svým uspořádáním a vyspělostí značně podobalo někdejšímu Římu, a i proto bylo pojmenován jako "africký Řím". I přes dlouhé období tvrdých bojů v Libyi se zdá, že památka, která je na seznamu UNESCO, vše přežila bez úhony.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy