Polní maršál Haftar tak vyslyšel výzvu prezidentů Turecka a Ruska z tohoto týdne, kteří navrhli, aby boje mezi Haftarem a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže obě strany ukončily 12. ledna. K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie. Haftar výzvu Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina původně ve čtvrtek odmítl.
Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Turecka po Haftarově boku bojuje 2500 ruských žoldáků. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.
V sobotu pozdě večer nicméně mluvčí Libyjské národní armády Ahmad Mismarí v prohlášení nahraném na video uvedl, že LNA přijímá příměří v západní oblasti země, která zahrnuje i metropoli Tripolis, "pokud budou také ostatní strany příměří respektovat".
Podle agentury Reuters bude ale těžké jakýkoli klid zbraní dodržet vzhledem k vystupňování bojů kolem Tripolisu a strategického pobřežního města Syrta v poslední době. Síly věrné maršálu Haftarovi tento týden oznámily, že převzaly nad Syrtou kontrolu.